Ewa Farna: Mé tělo je víc než pouhá estetická schránka

Jak se o své tělo staráš? Máš nějaké své rituály, nebo něco, co ti dělá dobře?

Musím se přiznat, že momentálně, co se týká kondice a mého těla, nejsem ve své nejlepší formě. Na prvním místě teď stojí děti a práce, takže péče o sebe sama musí na druhou kolej. Až začnu já i děti více spát a až přestanu kojit, doufám, že se to zase změní. A těším se na to, protože teď se necítím nejlíp. Nicméně stále jsem ve fázi, že se mám ráda a akceptuji se. Za nic se neproklínám a jsem svému tělu vděčná, za to co všechno a jakým způsobem zvládá a že je zdravé. Chodím na pravidelné kompletní testy krve a zjišťuji, jestli je tělo v pořádku, jestli správně funguje a jestli mu nic nechybí. Podle toho mu doplňuji vitamíny nebo zjišťuji, co bych naopak měla omezit. Taky se snažím hodně pít vodu, nekouřím, piju minimum alkoholu a spím, co to jde. Obecně mi fungovalo mi když ve stravování dodržuji pravidla intermittent fasting v režimu 14/10 a jím jídla bohatá na tuky jako jsou ryby a ořechy. Naopak se snažím hodně omezit sacharidy. Tento způsob stravování se mi zatím osvědčil úplně nejlépe a už se těším až zas na něj budu schopná více najet.

Některým maminkám po porodu stoupne sebevědomí, protože vidí, co jejich tělo zvládne. Jiné začnou trpět komplexy, protože už nevypadají tak jako dříve. Jak to máš ty?

Já jsem po porodech změnila vnímání svého těla. Pro mě je tělo mnohem víc než estetická schránka, na což se obzvlášť v dnešní vizuální době zapomíná. Moje děti mi ukázaly, co tělo dokáže. Už jen schopnost otěhotnět, pak porod a následně kojení, celý ten proces je obdivuhodný. Chci, aby moje tělo bylo především zdravé.

Co bys vzkázala ženám, které se trápí kvůli svému tělu?

Je strašně jednoduché říct – měj se ráda. Jenže to je velice dlouhý proces, během kterého člověk získává zkušenosti a vztah ke svému tělu si buduje. Okolí nám to svými požadavky na náš vzhled ztěžuje. Ale určitě je možné začít tím, že na sebe budou laskavé a budou se k sobě chovat jako by byly své nejlepší kámošky. Mohou začít o sebe pečovat, vždyť i to je součástí sebelásky.

Ewa Farna

Média formují ideály krásy a zaměřují se na každé kilo. Jak se to dá ustát? 

Vyrostla jsem v 90. letech, kdy ideálem krásy byla Kate Moss a další extrémně štíhlé holky. Já jsem to veřejné komentování v období dospívání zvládla ustát díky rodičům, kteří mě vychovali ke zdravému sebevědomí. Někdy je to ale těžké i pro ně. Nechtějí, aby jejich dětem někdo ublížil nebo byly se sebou nespokojené, takže dávají dobře míněné rady, které ale také nebývají řešením. Někdy si to člověk prostě musí prožít sám. Dnes se ideál krásy změnil, média už ukazují i jinak tvarované ženy a myslím si, že aktuálně dospívající generace už bude mít jiné vzory a bude díky tomu jinak akceptovat odlišnost. Na druhou stranu si ale nemyslím, že promování nezdravého je v pořádku. Nechci aby si to lidé pletli s tím, že si myslím, že je v pohodě na sobě nepracovat. Já jako „větší“ holka, můžu mít funkční, zdravé tělo a naopak hubená holka nemusí být nutně zdravá. Pro mě sobně také existují hranice, tím není velikost nebo zdánlivá stereotypní krása, ale zdraví.

Jak se díváš na aktuální obrovský boom estetických úprav? 

Já sama nic takového nemám. Ale je mi 29 let a je možné – což mi ostatně řekla i moje maminka – že se na to budu dívat jinak, až mi bude 55. Kdysi jsem byla v odsuzování plastických úprav razantnější, teď už se přikláním k větší empatii a individuálnějšímu pochopení motivace dané ženy. Nicméně pro holky, které žádné zákroky nemají, je pak strašně těžké se akceptovat takové, jaké jsou, protože jsou konfrontovány s okolím, které – i když uměle – dokonalé je. Jiná věc jsou samozřejmě plastické operace ze zdravotních důvodů, to mi naopak připadá úplně v pořádku.

Jak povedeš svou dceru, aby vnímala své tělo? 

Svět je drsný.Všechno to srovnávání se, lajkování… Na to nás naši rodiče nepřipravili, protože trend sociálních sítí tehdy ještě neexistoval. Netuším, do čeho budu vychovávat svou dceru já, ale chci, aby byla pevná, aby nepodlehla tlaku okolí. Aby věděla, že je přesně taková jaká má být a objeví se pak i někdo, kdo ji také bude mít rád pro to, kým opravdu je. Aby měla normální zdravé sebevědomí, byla sama se sebou v pohodě.

Ewa Farna

Tvé zrání a změna života i postoje k němu se promítly do tvého posledního alba. Dokonce se o něm říká, že je to tvé zatím nejlepší… 

Už jsem měla potřebu udělat desku. Od vydání té poslední uteklo sedm let. Cítila jsem, že mě lidi vnímají jinak a chtěla jsem jim ukázat, že jsem vyzrála a že jsem už někde jinde, než když jsem vydala svou první písničku. Deska UMAMI je pro mě osobně důležitá a osobní a nadchlo mě, jak byla vzata kritiky, odbornou veřejností i publikem. Zpracovala jsem na ní témata, která v sobě řeším, je autentická, věnovali jsme jí velkou péči, aby se splnil můj cíl – tedy dostat texty se sdělením do popové hudby. Je to srdcovka s ženskými tématy, figuruji na ní jako autorka, vydala jsem ji pod vlastním labelem, měla vizi, jak mají vypadat klipy až po výběr fotografa nafocení coveru. Důležitá rozhodnutí a nápady, které potřebovaly prostě čas a odstup. Udělala jsem si ji úplně podle sebe a opravdu cítím, že je to pro mě life-changing záležitost. Navíc se to všechno potkalo v roce, kdy jsem získala poprvé Zlatého Slavíka, tedy ceny fanoušků a Cenu Anděl, tedy cenu branže. Takže to všechno je pro mě osobně velmi přelomové.

Proč jsi album pojmenovala Umami a proč bude mít turné pouze 5 zastávek? 

Umami je pátá chuť, dokonalá a všespojující. Pro mě je touto pátou chutí mateřství. Navíc název Umami odkazuje i na „u mámy“, takže tahle hra slov má svůj význam. Koncertů bude proto koncepčně jen pět, ale zato budou ve velkém stylu a ve velkých prostorech. Začínáme 15. října v Ostravě, pak pokračujeme v Jablonci, Plzni. 3. listopadu nás čeká Praha a končíme v mém oblíbeném gastroměstě Brně. Budou tam tanečníci, kapela, gospel, všechno živě a já se na naše publikum strašně těším.

Připravily: Aneta Bartoníková, Veronika Čížková

Vše, co potřebujete o ELLEphorii teď hned vědět

ELLEphoria proběhne v termínu 4. - 6. listopadu 2022  ve  Slovanském domě Praha a nabídne třídenní program plný zajímavých osobností, workshopů vedených specialisty a možností vyzkoušet na vlastní kůži renomované produkty a značky. Vstupenky a další detaily o akci najdete na www.ellephoria.cz.

Ellephoria