5 rutinních zvyků v péči o pleť, které je dobré si osvojit

Čištění, alfa omega krásné pleti

Možná se stále držíte přežitého tvrzení, že pokud nepoužíváte make-up, nepotřebuje vaše pleť večerní očistu. I nenalíčená pokožka se však mastí a usazují se na ní nečistoty. Je proto potřeba ji důkladně odlíčit, a to minimálně dvakrát denně. Dejte přednost jemným čisticím přípravkům, které nenarušují kožní bariéru a udržují ji odolnou vůči dehydrataci a poškození. Pozor si dejte na přípravky s vysokým pH, kam spadají i přírodní mýdla. Pro pleť mohou být příliš drsná a mohou pokožku ponechat náchylnou k podráždění a infekci.

Mohlo by se vám líbit

Teplá nebo studená voda? Jak a kdy vodu v péči o pleť a tělo používat

Každý den se rozhodujete, jestli potáhnete kohoutkem doprava nebo doleva. Teplá nebo studená? Nevíte si rady, jakou teplotu vody zvolit, přijde-li na vaši skincare rutinu či zdravé otužování? Přinášíme zaručený návod na to, jak využít sílu vody na maximum.
elle.cz

Tonikum, nebo peeling?

Co se týče tonizace, bez té se nejspíš obejdete. Není totiž žádným tajemstvím, že tonery byly původně vyvinuty k tomu, aby obnovily nízké pH pokožky po umytí čisticím prostředkem s vysokým pH. Pokud ho ale nepoužíváte, pak je toner zbytečný. Daleko větší službu vám prokáže peeling, který vaši pokožku dokonale zjemní a vyhladí. „S věkem se totiž zpomaluje obnova pokožky. Odumřelé kožní buňky už nejsou tak rychle nahrazovány novými buňkami a pokožka začne vypadat unaveněji a matněji. A právě pomocí peelingu se těchto buněk hravě zbavíte,“ vysvětluje dermatoložka Lucia Mansfeldová. Vyhýbejte se nicméně těm, které obsahují tvrdé složky, jako je cukr či kuličky, které by mohly způsobit ochabování pokožky. Místo toho volte raději produkty s exfolianty, jako jsou například AHA kyseliny – kyselina glykolová a kyselina mléčná.

Hydratace, klíč ke všemu

Klíčem ke krásné a zdravé pleti je především hydratace. Lidské tělo, a také kůže, totiž obsahuje až 70% vody, kterou je nutné neustále doplňovat. „Pokud dojde k její dehydrataci, nemůže správně plnit svou ochrannou funkci. Projevuje se suchostí, zarudnutím a snadným popraskáním,“ zmiňuje se Mansfeldová. Proto je tak důležité používat hydratační krémy i séra, a to v případě jakéhokoliv typu pokožky. Volte ty, které obsahují zvlhčovadla vázající vodu, jako je glycerin a kyselina hyaluronová. Noční krémy by měly navíc obsahovat okluzivní vazelínu nebo minerální olej, které dokážou v noci zabránit odpařování vody z pokožky.

Mohlo by se vám líbit

Jak si vybrat a následně používat tu nejlepší kosmetiku pro vaši pleť

Vzhled a zdraví vaší pleti jdou ruku v ruce. Protože pokožka je největším orgánem těla, zaslouží si pečlivou péči a ochranu před nepříznivými vnějšími vlivy. Použití kvalitní kosmetiky je nezbytné pro zajištění zdravého vzhledu pleti. Častokrát je ovšem náročné se v nejnovějších skincare trendech a ingrediencích zorientovat...
elle.cz

Nepodceňujte UV

Naprostou samozřejmostí je pak používání přípravků s UV filtry. A to nejen v létě, ale během celého roku. Právě sluneční paprsky totiž mohou za většinu projevů stárnutí pleti. „Rozkládají kolagen a způsobují abnormality v elastinu, což vede k tenčí pleti a vráskám a zároveň k výskytu pigmentových skvrn,“ vysvětluje Mansfeldová. Vybírejte proto produkty s SPF 30, ideálně 50. A pozor si dejte na pleťové krémy s retinolem. Ty totiž zvyšují citlivost pleti na sluneční záření, a to poměrně výrazně. „Je proto vhodné je používat jen na noc,“ vysvětluje dermatoložka a univerzitní profesorka Tina Alster.

Krásná pleť, zdravá pleť

Faktorů, které ovlivňují kondici kůže je opravdu mnoho. Vliv na ni mohou mít nejen rutinní návyky v rámci jejího čištění a hydratace, ale třeba také spánek, strava a celková životospráva. „Můžete mít poskládanou dokonalou rutinu, kvalitní produkty, všechno vám sedí podle typu pleti, ale když se stravujete výhradně ve fastfoodu a denně pijete pět káv, pleť nebude nikdy dokonalá,“ zmiňuje se fitness trenér a výživový poradce Petr Žůček. Důležité je eliminovat i stres, který se na pleti vždy nepěkně odrazí. Kůže je totiž největším orgánem těla a projeví se na ní všechny nerovnováhy, které v organismu máme.

cara

Zdroj: healthline.com, mayoclinic.org, verywellhealth.com, skintap.com, almiaderm.cz