Anatomie smíchu: Co se děje v našem těle, když se smějeme?

Není smích jako smích

Ne každý smích vnímáme pozitivně. Smát se můžeme za účelem někoho zesměšnit, s ironickým podtónem nebo takzvaně s nosem nahoru. Smích můžeme zdvořilostně předstírat, můžeme skrze něj komunikovat. Ten nejhezčí je ale smích od srdce. Spontánní, který vhání slzy do očí a bolí z něj břicho. Ten na nás má také ten nejlepší vliv, co se biologie týče.

Jak naše tělo reaguje na vtip

Při smíchu dochází k souhře svalů, nervů a mozkových center. Aktivně se zapojuje několik částí organismu, přestože jde o zdánlivě dost banální akt. Začíná to tím, že mozek zaznamená něco vtipného, něco zábavného. To spustí aktivitu v mozkové kůře, části mozku zodpovědné za vědomé myšlení a rozhodování. Různé oblasti mozkové kůry zpracovávají různé aspekty humoru jako je například chápání vtipů, rozpoznávání nesrovnalostí a vnímání sociálního kontextu situace.

Mohlo by se vám líbit

Vítejte v době stresové. Co se děje v našem těle, když jsme ve stresu?

Setkáváme se se stresem téměř všichni na denní bázi. Všude čteme, jak je škodlivý a jakým způsobem proti němu bojovat. Faktem však je, že se ho nikdy zcela nezbavíme. Proto je načase si přenastavit to, jak ho vlastně vnímáme. Může být stres pozitivní? A co se vlastně děje v našem těle, když jsme ve stresu?
elle.cz

Role neurotransmiterů

Při zpracování humoru mozek uvolňuje koktejl neurotransmiterů, včetně dopaminu, serotoninu a endorfinů. Tyto chemické látky hrají klíčovou roli při regulaci nálady a vyvolání štěstí či potěšení. Aktivuje se systém odměny, který je propojen právě s dopaminem. Endorfiny se navážou na receptory v mozku, kde snižují vnímání bolesti a podporují pocit pohody. Smích je sice označován jako „lék pro duši“, nicméně dokáže zmírnit kromě stresu a smutku i fyzické nepohodlí.

Fyzické projevy

Současně se při smíchu zapojují různé svaly po celém těle. Nejvýraznější z nich jsou svaly podílející se na mimice obličeje, například orbicularis oculi (zodpovědný za mnutí očí) a zygomaticus major (zvedá koutky úst do úsměvu). Smích se však neomezuje pouze na obličej, zapojuje také bránici, svaly hrudníku, a dokonce i břišní svaly, což vede k charakteristickým rytmickým stahům, které si spojujeme s upřímným smíchem.

Mohlo by se vám líbit

Radost, stres, únava i nespavost. Co všechno ovlivňují hormony?

Za pocit štěstí nemůžou vztahy, peníze, počasí ani úspěchy v práci. Ve skutečnosti ho vyvolávají pouze hormony. Jejich hladinu v těle však můžete poměrně snadno korigovat. Víte, jak si namíchat ten správný „elixír štěstí“? A víte, co všechno hormony ovlivňují?
elle.cz

Kardiovaskulární účinky

Je zajímavé, že smích může mít také vliv na kardiovaskulární systém. Když se smějeme, dočasně se zvýší naše tepová frekvence, což způsobí rozšíření cév a zlepší průtok krve. Zlepšení krevního oběhu pak může vyústit v pocit omlazení a vitality. Některé studie dokonce naznačují, že pravidelný smích může mít dlouhodobý přínos pro kardiovaskulární zdraví a potenciálně snižovat riziko srdečních onemocnění a mrtvice.

Smích jako kardio

Smích je v podstatě formou řízeného dýchání. Zahrnuje opakované výdechy doprovázené krátkými pauzami na nádech. Tento rytmický vzorec nejen procvičuje dýchací svaly, ale také zlepšuje funkci plic a okysličení. Intenzivní smích po dobu pouhých několika minut totiž může zvýšit množství vzduchu vyměněného v plicích, podobně jako mírné aerobní cvičení.

Mohlo by se vám líbit

Tělo jako stroj! Aneb, jak poznat, že něco nefunguje?

Hormony nejsou sexy téma. Jejich nerovnávaha však dokáže napáchat škody. Učiňte proto ze svého těla stroj, který funguje a otevřete pomyslný sešit s neoblíbeným předmětem - chemií.
elle.cz

Smích léčí, fakt

Vzhledem k mnohostranným účinkům smíchu na tělo a mysl se o něj projevuje zájem jako o terapeutický nástroj. Terapie smíchem, známá také jako terapie humorem nebo jóga smíchu, využívá léčivou sílu smíchu k podpoře celkové pohody. Používá se v různých klinických zařízeních ke snížení stresu, zmírnění bolesti a zlepšení nálady. Kromě toho byl smích začleněn do postupů komplementární a alternativní medicíny jako doplňkový přístup ke konvenční léčbě.

Co si z toho všeho odnést? Smějte se!

Ne nadarmo se totiž říká, že smích léčí. A v současném rozkolísaném světě, je možná právě smích tím nejpřirozenějším lékem, který nás udrží při smyslech, nohama na zemi a vzájemně nablízku.

Mohlo by se vám líbit

Díky těmto 4 varovným signálu zjistíte, zda jste ve stresu

Být nejlepší v práci, mít stále perfektně uklizenou domácnost, ve vztahu létat na obláčku bezstarostnosti a být nejlepší partnerkou a milenkou na světě. Pravidelně cvičit, meditovat, chodit na kosmetiku, ke kadeřnici, neustále se vzdělávat a pracovat na sobě. Do toho všeho samozřejmě vypadat jako paní Dokonalá a s úsměvem stíhat společenský život, kde jste vždy zářící hvězdou… Je vám tenhle scénář povědomý?
elle.cz

Zdroj: BBC, thehealthy.com