Avokádo jako nejoblíbenější superpotravina naší pleti

 

Ultra silná hydratace 

Avokádový olej, který obsahuje vysokou koncentraci mononenasycených tuků, poskytuje naší pokožce opravdu velkou dávku hydratace. Navíc se ukazuje, že je schopen pronikat bariérou naší kůže mnohem lépe, než tradiční oleje užívané v kosmetickém průmyslu jakými jsou například olivový či mandlový. Kromě toho dokáže pleť i krásně zjemnit.  

Toto ovoce (ano, ovoce!) je skvělým zdrojem biotinu, který je součástí B-komplexu. Je známo, že biotin pomáhá při lokální aplikaci bojovat se suchou kůží a lámavostí vlasů a nehtů. 

Důkladná ochrana 

Díky tomu, že je avokádo tolik bohaté na antioxidanty udržuje naši pokožku zdravou a chrání ji před nepříznivými vlivy prostředí. Antioxidanty, karotenoidy a polyfenoly obsažené v avokádovém oleji mohou chránit naši pokožku před volnými radikály vzniklými znečištěním vzduchu, UV paprsky. Pokud tedy chcete předejít předčasnému stárnutí a vráskám, zařaďte tuto superpotravinu do své beauty rutiny. A to ještě není všechno! Vědci v roce 2011 zjistili, že kromě poškození sluncem předchází avokádo i zánětům kůže.

Klidový režim 

Avokádo je bohaté na vitamín E, který má na vaší pokožce uklidňující a protizánětlivý efekt. Jeho léčivé vlastnosti ocení především osoby s velmi citlivou, aknózní či zanícenou pletí. Jestliže trpíte na ekzémy, také byste ho měli vyzkoušet.

Nejnovější hit na pomezí zdraví a krásy: Proč užívat tekutý chlorofyl?

elle.cz

Jak avokádo zařadit do své beauty rutiny? Můžete si pořídit dnes již velmi dostupný olej, či na to jít jako Kylie Jenner. Ta z něj dělá masku, kterou pravidelně aplikuje. Stačí vám v míse rozmačkat avokádo, přidat vločky, zakápnout medem a ovonět esencí z levandule. Aby byl efekt co největší, můžete obličej před použitím napařit nebo alespoň přiložit mokrý a horký ručník. Avokádo je i velmi dobrým cleanserem, takže olej z něho můžete nakapat na tamponek a vyčistit s ním pleť. Ta bude díky tomu i velmi jemná a hydratovaná.

Co se stalo s BB a CC krémy? A co je nahradilo?

elle.cz

Sečteno a podtrženo - avokádo může vaší pokožce přispívat mnoha způsoby díky obsahu zdravých tuků, vitamínů, minerálů a mnohých dalších zázračných živin. Zařadit ho do svého jídelníčku či kosmetického rituálu se zdá být jak lákavé, tak přirozené. Avšak zvýšená poptávka po tomto ovoci si vybírá svou daň a na avokádu leží temný stín. 

Zatímco Evropa a Severní Amerika ho honosí, ekologičtí aktivisté jeho konzumaci hlasitě kritizují. Nejenže jde o zbytečnou zátěž pro naši planetu a její klima (avokádo se pěstuje jen ve velmi teplých oblastech a jeho převoz představuje velkou ekologickou zátěž), ale zisky z jeho pěstování dosahují astronomických částek, a proto se o ně zajímá i mexická narkomafie. Farmáři, kteří tak byli dříve nuceni k pěstování drog, nyní musí přesedlat na avokádo a skoro desetinu jejich výdělků si přitom přisvojují kartely. Je to pro ně velmi výnosný byznys, když vezmete v potaz, že globální trh s touto potravinou byl předloni odhadován na neuvěřitelných 200 miliard korun. A spotřeba celosvětově stále stoupá a s ní i výpalné... Farmáři se tak před mafií spojují, aby své výdělky chránili a vzniká tak „válka o avokádo”. Deník Guardian dokonce tomuto ovoci začal přezdívat „krvavé”.  

Až si tedy příště budete dělat masku à la Kylie Jenner či mazat obličej avokádovým olejem, snažte se alespoň vypátrat původ této suroviny. Odkud pochází a zda si jeho benefity můžete dopřát bez výčitek.