Kam nechodí slunce…

Preventivní prohlídka. Může vám nabídnout komplexní obrázek o vašem zdravotním stavu. Pokud ta poslední, na kterou si vzpomínáte, proběhla, když vám bylo osmnáct, a ještě jste byla pod dohledem dětského lékaře, měla byste se zamyslet. Do té doby vás totiž na preventivní prohlídku zval doktor z povinnosti zákona. V dospělosti se, stejně jako o mnoho jiných věcí, musíte i o své zdraví starat sama.

Málokdo je dnes ochoten podrobovat se různým vyšetřením. Lidé mají paradoxně strach, že jim lékař diagnostikuje nějakou chorobu, a zdravotní vyšetření jakéhokoli druhu odkládají naneurčito. Znáte to sama. Z bílého sterilního prostředí prosyceného čpavým pachem různých léků a z chladných kovových nástrojů vám naskakuje husí kůže. Jenže ne náhodou okupuje zdraví na příčkách životních hodnot první místa. Nikdy se nevyplácí čekat na moment, kdy už je pozdě…

Jak ale poznáte, že jdete k lékaři včas? Od toho by tu právě měla být jistá pravidelnost vyšetření. Minimálně jednou za dva roky byste se měla nechat prohlédnout odborníkem. Ten vás upozorní na individuální rizika či ,zanedbané‘ oblasti a poradí, jak si vylepšit zdraví i kondici. Takže, co všechno by měla taková komplexní zdravotní prohlídka obsahovat?

Vyšetření zahrnuje jednak podrobný rozbor vašeho životního stylu a jednak měření vybraných tělesných, fyziologických a biochemických ukazatelů.

Dotazníkové vyšetření. Díky němu lékař posoudí, co všechno děláte pro své tělo správně, a čím mu naopak škodíte. Otázky se týkají stravovacích návyků, pohybové aktivity, konzumace alkoholu, kouření, psychické zátěže, výskytu onemocnění v rodině a zkoumají také možná rizika vzniku rakoviny prsu.

Klinické vyšetření. Jednoznačně ukáže, jak se váš životní styl a rizikový potenciál přímo odráží na vašem zdraví. Každá preventivní prohlídka může vypadat trochu jinak, záleží na místě, kde se jí podrobíte. Při běžném vyšetření vám lékař změří puls, tlak, případně i teplotu. Poté prohlédne vaše oči a jejich pohyblivost, nos, ústní dutinu a krk, cévy na krku zkontroluje hmatem. Na hrudníku si poslechne srdce a plíce. Někdy vám lékař může jemně prohmátnout břicho nebo v rámci vyšetření strčit prst do konečníku (toto samozřejmě provádí v rukavici, na které má znecitlivující mast). Na ultrazvuk, jímž se například zjišťují cysty na vaječnících, budete poslána až s podezřením na konkrétní onemocnění.

V zařízeních, jež se specializují především na vliv životního stylu a různých návyků, doktor nejprve zjistí, jak jste na tom s váhou a BMI, případně vám změří procento podkožního tuku. Obezita je totiž příčinou mnoha onemocnění a ohrožuje především vaše cévy a srdce. Dále vám změří tlak a EKG, odebere krev a případně i moč k laboratorním vyšetřením. Také může pomocí bicyklové ergometrie zjistit, jak jste na tom s tělesnou zdatností a jestli vaše srdce funguje, jak má. Vaše základní dechové funkce vyšetří pomocí tzv. spirometrie.

Některá lékařská zařízení mohou nabízet ještě nadstandardní péči, například speciální vyšetření na přístroji Bodystat QuadScan, který je schopen přesně stanovit množství tuku, vody a svalů atd. ve vašem těle, či poradenství v oblasti výživy a pohybové aktivity nebo instruktáž k samovyšetřování prsů.

Vaše starost. Bohužel u nás v republice stále ještě převládá stereotypní představa, že lékaře je třeba vyhledat, až když nám bolest či celková indispozice brání vykonávat obvyklé činnosti. Lidé pak často navštíví ordinaci a očekávají zázračnou pilulku, která všechno vyléčí. Pochopitelně, když platíte nemalé zdravotní pojištění, máte právo požadovat kvalitní lékařskou péči. Ale co když bude léčba nad síly současné medicíny nebo přijdete jednoduše pozdě?

O své zdraví se musíte starat především vy sama. Samozřejmě něco jiného je, chytnete-li chřipku, to vám pak nezbývá než vyhledat pomoc odborníka. Mnoha nemocem se však dá předcházet správnou životosprávou a nemálo zhoubných nemocí můžete podchytit včas, ještě daleko předtím, než pocítíte první příznaky. Co byste si tedy měla sama pohlídat?

1 Žijte zdravě. Ne nadarmo to slyšíte stále dokola ze všech stran. Až z osmdesáti procent můžete svůj zdravotní stav ovlivnit jen tím, že budete vhodný jídelníček doplňovat také cvičením a psychickou pohodou, vyhnete se kouření a nadměrné konzumaci oblíbené cuba libre.

2 Nebojte se píchnutí. Nejběžnějším způsobem, jak se chránit proti některým onemocněním, je zatím vakcinace. Lékař vám ji může nabídnout, ale zpravidla o ni musíte požádat sama (a také si ji zvlášť zaplatit). Nejčastější je očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě. V budoucnu se kromě vakcín očekává vývoj dalších látek, které se budou podávát například ve formě speciálních potravin nebo farmakologických preparátů, určených zejména pro pacienty s vysoce rizikovým onemocněním.

3 Všímejte si svého těla. Při běžné preventivní prohlídce vám lékař provede řadu vyšetření, o jejichž výsledku by vás měl informovat. Nespokojte se jen s konstatováním, že jste zdravá jako rybička. Doktor by vás měl seznámit alespoň s hlavními hodnotami vašich tělesných měření a také vám je srozumitelně vyložit.

Některé základní ukazatele byste ale měla znát sama. Podle Světové zdravotnické organizace by každý dospělý člověk měl sledovat svou hmotnost, krevní tlak a hladinu cholesterolu. Na váhu si můžete vlézt sama, rovněž tlak si můžete změřit na gauči ve svém obýváku, o změření cholesterolu však musíte požádat svého lékaře.

Podstatnou roli při prevenci hrají tzv. screeningové programy, zaměřené na konkrétní problém, zpravidla u určité věkové skupiny. Obecně jsou dnes doporučovány tři takové programy, díky nimž je lékař schopen včas odhalit nádorové bujení, a tím i zvýšit úspěšnost vyléčení. Jsou jimi vyšetření děložního čípku (pro ženy starší 25 let), mamografické vyšetření (pro ženy nad 40 let) a vyšetření konečníku a tlustého střeva (pro muže a ženy nad 50 let).

4 Nepodceňujte varovné indicie. Existují příznaky, které mohou předznamenávat závažné onemocnění a při jejichž výskytu byste měla bez zbytečných odkladů vyhledat lékaře. Mezi takové známky patří: výrazné snížení hmotnosti během krátké doby bez zjevné příčiny (o více než 10 % během 3 měsíců), krev ve stolici, vykašlávání krve, změna či krvácení z mateřského znaménka, objevení bulky v prsu.

Sledujte se, ale přiměřeně. Péče se rozhodně nemá zanedbávat, ale ani přehánět. Nikdo nechce, abyste si samou starostí o sebe přestala užívat života naplno. Na druhou stranu, chcete-li si ho užívat co nejdéle, neměla byste své zdraví a jeho ukazatele ignorovat. Nebojte se podívat lékařské pravdě do očí, ale ještě lépe se jí naučte pomáhat a vycházet vstříc, aby byla vždy co nejpozitivnější.

Kdo dnes platí?
Je-li vám více než 18 let, pojišťovna za vás hradí preventivní prohlídku jednou za dva roky. Připadá vám to málo? Pravda je, že čím dříve se na onemocnění přijde, tím lépe ho lze léčit. Dva roky bez prohlídky se tak jeví jako poměrně dlouhá doba. Kdybyste se chtěla nechat vyšetřit častěji, aniž by vás někde něco bolelo, musíte zaplatit. Záleží na typu zařízení, kam docházíte. Na luxusní klinice může taková prohlídka vyjít i na neuvěřitelných 45 tisíc korun!

Kam zajít, chcete-li mít nadstandardní péči pod jednou střechou:
● Lékařský dům v Mezibranské, s. r. o., Mezibranská 21, Praha 1, 222 211 332 (www.medicalcentre.cz)
● Mediscan Network, V Celnici 5 (Na Poříčí 1040/10), Praha 1, 221 775 111 (www.mediscan-network.cz)
● Lékařský dům, a. s., Janovského 48, Praha 7, 220 807 630 (www.ld.cz)