O prsa

Nádory prsu jsou nejčastějšími nádory ženského organismu. Týkají se zejména žen mezi 55. a 65. rokem života, nevyhýbají se ale ani těm kolem čtyřicítky či mladším. Oproti jiným nádorům mají jedno pozitivum: dají se odhalit včas a při rychlém zákroku jsou ve více než 95 procentech plně léčitelné. Zapomeňte na tvrzení, že mít nádor znamená zemřít!

Kdy začít s prevencí?
Pokud vaše maminka nebo babička onemocněla rakovinou prsu v mladém věku, je dobré, abyste začala s prevencí minimálně o deset let dřív než ostatní ženy. To znamená asi od třiceti let.

Jak se prsa vyšetřují?
Mamografem nebo ultrazvukem (sonografem). U žen do třicítky se upřednostňuje ultrazvuk, protože u nich mamografie často selhává. Když je totiž žláza mladá a bujná, mamograf ji neumí dostatečně prokreslit. U žen po čtyřicítce se lékaři přiklánějí k mamografii. „Mamografie je zatím nejlepší metoda. Pokud se mi zdá, že mamograf neukázal prs dokonale, pošlu pacientku ještě na sonografii,“ říká primářka Miroslava Skovajsová z Mammacentra (Zelený pruh, Roškotova 1717/2, Praha 4). Některé ženy mají mamografický obraz prsní žlázy hůře čitelný. Proto je lepší spojit mamograf s ultrazvukem. Každá metoda totiž zkoumá žlázu z jiného pohledu a navzájem se ideálně doplňují.

Co je mamograf?
Je to rentgen prsou. Fotí se ze dvou směrů – jednou přístroj zmáčkne prso shora dolů, druhý snímek je horizontální. U velmi drobných prsou se dělá jen šikmá projekce. Vyšetření malinko bolí, protože se prso musí lehce stlačit.

Jak probíhá ultrazvuk?
Položíte se na záda, zvednete ruce a lékař vás pomocí ultrazvuku zkontroluje. Na obrazovce uvidíte své prso zevnitř. Černobílé klikyháky laikovi určitě nic neřeknou, ale zkušené oko lékaře koukne a vidí… Vyšetření nebolí, za 10 minut je hotovo.

Jak často chodit na kontrolu?
Česká republika nabízí všem ženám od 45 do 69 let každé dva roky bezplatné vyšetření (screeningový program), a to bez ohledu na pojišťovnu. „Dvouletý interval je bezvadný, ale někdy to může být docela dlouhá doba. Proto ženám v tom nejrizikovějším věku radíme, aby k tomu, co jim dává pojišťovna, chodily navíc na vyšetření samy,“ říká primářka Skovajsová. Půjdete-li na vyšetření před 45. rokem nebo v mezidobí mezi dvěma mamografiemi, za ultrazvuk zaplatíte 300, za mamograf 600 korun.

Samovyšetření
Rakovinou prsu může onemocnět i mladá žena, ale je to opravdu vzácné. Určitě zbytečně nepanikařte; přesto je dobré udělat si doma jednou měsíčně vyšetření. Nejlepší je to po menstruaci, kdy jsou prsa dobře prohmatná a nebolí. Jak? Návodů je plno, ale obecně platí to, že levý prs si vyšetřujete pravou rukou a naopak. Třemi prsty naplocho, krouživými pohyby prso hezky objeďte kolem dokola. Nezapomínejte na podpaží, tam také může žláza zasahovat. Jakmile si v prsu nahmatáte něco cizorodého, jděte na odborné vyšetření.

Kam na odborné vyšetření?
Na stránce www.mamo.cz najdete mapu a adresy všech odborných (screeningových) center. Miroslava Skovajsová varuje: „Jsem přesvědčená, že gynekolog nebo jiný lékař, který není specialista na vyšetření prsu, by preventivní vyšetření dělat neměl. Zažila jsem mnoho podceněných případů: na obrazu se jim zdálo, že to vypadá jako nezhoubný nádor, ale později se bohužel ukázalo, že šlo o nádor zhoubný.“

Jak se dá rakovina prsu léčit?
Když už se přijde na to, že máte nádor, nemusíte se hned hroutit. Léčba nádoru prsu je nejlépe propracovaná a nejlépe fungující léčba nádorů. Nemusíte hned přijít o prsa. Pokud je nádor ,normální‘, máte šanci mít i po léčbě děti a plnohodnotně žít.

Obvykle se léčba provádí kombinací tří procedur – chemoterapie, radioterapie (ozáření prsu) a chirurgického výkonu. U každé ženy může být pořadí jiné. Kdo chodí na preventivní vyšetření, zvyšuje pravděpodobnost, že nebude muset podstoupit chemoterapii. Většinou stačí operace a ozařování prsu.

Na chemoterapii se chodí jednou za dva nebo tři týdny. Kolik dávek bude pro pacientku vhodné, posoudí lékař. Dva dny po chemoterapii bývá člověku nevolno. Bohužel po léčbě vždycky vypadají vlasy, ale to se dá vyřešit parukou.

Na radioterapii se vždy dochází ambulantně. Je to série většinou dvaceti ozáření, které trvají 5–10 minut a chodí se na ně denně. Většina žen to zvládá i při zaměstnání.

Po operativním zákroku obvykle strávíte týden v nemocnici. Celá léčba trvá několik měsíců.

Dobře versus špatně aneb dva typy žen
V současné době se naštěstí situace zlepšila. Stoupá počet žen, které chodí na preventivní prohlídky, a to je dobře. Pokud se na nádor přijde včas, dá se s ním něco dělat. Více než 90 procent žen žije normálně, vrátí se do práce, nemají odoperované prso, jen musí celý život chodit na pravidelná vyšetření. Tu a tam se nádor vrátí, ale ten se dá znovu zaléčit.

Další skupina žen ví, že mají nádor, dokonce to mají potvrzené od lékaře, ale nenechají se léčit. Obvykle začnou nemoc řešit pozdě a propásnou dobu, kdy by se všechno dalo ještě zachránit. A to je moc velká škoda!

RADY
● Myslete na to, že rakovina prsu existuje, a tak jako chodíte k zubaři nebo ke gynekologovi, choďte i na preventivní vyšetření prsou.

● Není mamograf jako mamograf. Najít i ten nejmenší nádor umějí jen lékaři, kteří jsou na to trénovaní a mají bohaté zkušenosti. Choďte proto do specializovaných center. Vyberte si nejbližší radiologické oddělení (seznam najdete např. na www.mamo.cz), které se zaměřuje na vyšetření prsů.

● Nelitujte času ani peněz a občas si na vyšetření zajděte.

● Jestliže máte prokázanou rakovinu, neříkejte si, že život končí, ale že právě naopak začíná. Dělejte jen důležité věci, to, co je pro vás dobré, a podstupte léčbu, ať to máte co nejrychleji za sebou. Medicína sice neumí řešit všechny problémy, ale tyhle zrovna ano.

● Tak, a teď dejte tenhle článek přečíst mamince, babičkám i tetičkám.