Štíhlá a sexy v každém věku? Víme, jak na to!

1. Když je vám 20

Co je hlavní problém? V tomto věku žijete doslova na plný plyn. Party až do rána, grilovací večírky, noční návraty domů, po nichž s klidem vybílíte půlku ledničky. Nicméně tělo je ještě poměrně “tolerantní” ke všemu, co s ním provádíte. A pokud se rozhodnete, že chcete zhubnout, půjde to už s drobnými omezeními poměrně rychle a snadno. 

Co pomáhá? Začněte tím, že si uklidíte v kuchyni a vyházíte všechny sladkosti, chipsy a další nezdravé věci. Jestliže to neuděláte, riskujete, že ve slabém okamžiku sáhnete po sušenkách nebo čokoládě nebo po čemkoli, co vám přijde v tu chvíli pod ruku. Nakupte si místo toho sušené ovoce a ořechy. Pokud půjdete na jídlo s přáteli, dejte si pozor, co a kolik sníte - ve společnosti máme totiž tendence jíst mnohem více než o samotě a obvykle se “svezeme” s těmi, kteří si objednají ta nejméně zdravá jídla. Americká nutriční expertka Karen Ansel radí: "Objednejte si lehké jídlo jako první. Vyhnete se pak pokušení inspirovat se někým od stolu, kdo si dává sice něco děsně dobrého, ale nezdravého."

2. Když je vám 30

Co je hlavní problém? Kolem třicítky se váš život podobá nekonečnému kolotoči: Celý den v práci, zbytek času dělíte mezi děti, partnera, přátele a koníčky. Jídlo je tak trochu na vedlejší koleji - sníte to, co je prostě po ruce. A čas na sport nejste schopná si udělat. Už pár týdnů si říkáte, že od toho příštího začnete na 100% pravidelně cvičit. A stále nic. 

Co pomáhá? Zezačátku se to zdá jako téměř nereálné, ale při hubnutí to fakt pomáhá: Připravte si večer nějaký zdravý a lehký oběd na druhý den. Nebudete tak vystavená nástrahám fastfoodů, kam byste nejspíš zaběhla pro rychlý oběd, a navíc budete mít jistotu, co máte na talíři. Ansel doporučuje: “Čerstvý salát s tuňákem nebo lososem je superzdravý a nízkokalorický oběd. Kdo má radši teplé obědy, může si uvařit zeleninovou polévku.” Přinejmenším stejně důležité jako zdravá strava je zapomenout na věčné výmluvy a začít pravidelně sportovat. Přihlašte se s kamarádkou do fitness studia a zaplaťte si trenéra na měsíc dopředu, abyste měla pořádnou motivaci. 

3. Když je vám 40

Co je hlavní problém? Tělo se začíná chovat jinak než před pár lety. Snadno ztrácíte svalovou hmotu a ještě snadněji přibíráte, protože metabolismus pracuje pomaleji. S přibývajícím věkem tělo také produkuje méně růstového hormonu somatotropinu, který je zodpovědný za budování svalů a spalování tukových buněk. 

Co pomáhá? "Dejte pozor na to, abyste jedla dostatek bílkovin. Každé jídlo by mělo obsahovat 20-30 gramů bílkovin, které tělo bude moci v průběhu dne zpracovávat," říká Karen Ansel. Bílkoviny pomáhají budovat svalovou hmotu. Jezte pravidelně, mezi jídly se snažte dodržet aspoň pětihodinovou pauzu. A sport zařaďte mezi samozřejmé položky vašeho života. Sportujte minimálně třikrát týdně. Kombinujte aerobní cvičení a posilování. Jízda na kole, plavání, běhání a následně silový trénink ve fitness. Budete štíhlá, zpevní se vám svaly a budete mít ze sebe radost.