Zelený plán

Také jste se v zimě ládovala vším možným? Nedělejte si z toho hlavu, je to zcela přirozená věc. Protože když je teploměr na minusu, těžko máme chuť na lehký salát s mozzarellou, ale raději si dopřejete ,něco teplého do žaludku‘. Problém je, že těstoviny se smetanovou omáčkou nebo smaženou rybu s bramborovým salátem trávíte mnohem déle než takový salát. Pak se vám lehce může stát, že vám je ,těžko‘, bolí vás hlava nebo trpíte zácpou. Pokud se projeví tyto příznaky (nebo ještě dříve), je třeba reagovat – detoxikovat. Detoxikace je proces, při němž zbavujeme organismus nežádoucích látek, které na něj mohou působit toxicky (jedovatě). Za původce všeho zla jsou považovány toxiny – jedy, kterých je třeba se občas programově zbavit. Toxiny jsou všude: ve vzduchu, v potravinách a kvůli stresu, špatné stravě a znečištěnému životnímu prostředí i v našem těle. Jsou to znečišťující látky, pesticidy, zbytky léků, tuky a cukry zanechávající odpadní látky, které se v těle

rozkládají. Tělo je sice naprogramováno tak, aby se pročišťovalo samo (pomocí čisticích orgánů: játra, žlučník, ledviny, plíce), ale problémem je, že přebytek odpadních látek tyto orgány přesytí, a ty jsou pak přetížené. Předávkování se projevuje bolestmi hlavy, nevolností, nadýmáním, zácpou, přerušovaným spánkem nebo špatnou pletí. Ideální je proto udělat si malou kúru týden po svátcích nebo při každém střídání ročních dob. Dobrý je také jeden ,ultralight‘ den po dni nestřídmém. To proto, abychom si zažívací soustavu ,umyli‘ a odpočinuli si. Dobře promyšlený detox umožní organismu, aby si trochu ‚odfouknul‘, a to díky vitaminové dietě, která stimuluje vylučovací orgány. V těchto dnech rezignujte na veškeré fast foody, odpusťte si cigarety a kávu, pijte hodně vody a čisticích čajů, jezte hodně zeleniny a ovoce. Využijte tohoto času také k tomu, abyste si dopřála peeling a relaxaci. To všechno nabízí náš zelený plán. Zbavte se všeho otravného a ponořte se do toho… Budete JAKO NOVÁ!

Vyzkoušejte jednodenní dietu
Cítíte, že jste nafouklá jako bublina, a nechce se vám pohnout ani malíčkem? Aby si tělo odpočinulo, držte se čtyřiadvacetihodinového plánu.

Vytvořte si svou vlastní bublinu doma, v teple, pod peřinou nebo nedaleko, bez telefonu a bez rušivých vlivů. Pusťte se do programu ‚Očista‘.

Po probuzení si dejte velkou sklenici vody s citronem. Pak zelený čaj, jeden kus ovoce (kiwi nebo pomeranč – kvůli vitaminu C) a dva bílé přírodní jogurty.

V 10 hodin: citronová šťáva (studená, aby se zachovaly vitaminy)

Ve 12.30 hodin: zeleninová polévka (pórek, baklažány, zelí), talíř vařené zelené zeleniny pokropený kávovou lžičkou olivového oleje. Jeden grapefruit. Během celého odpoledne hodně pijte.

Večer: zeleninový vývar a zelený salát se sójovými klíčky, cherry rajčata a palmové výhonky, doplněné netučným tvarohem, citronovou šťávou, hořčicí a provensálskými bylinkami, k tomu čisticí čaj (z lékárny, dietní poradny nebo od bylinkáře). Jděte brzy spát… Druhý den ráno se probudíte jako docela jiná žena!


Odlehčete se, ale nehladovte
Zatímco celebrity vychvalují fyzické a psychické účinky celkových diet, lékaři zvoní na poplach. Hladovění trvající více než 24 hodin může být pro organismus nebezpečné. Aby tělo fungovalo, potřebuje proteiny, esenciální mastné kyseliny a cukry. Pokud je nedostává, přijde únava nebo nevolnost. Ztráta tělesné váhy je v tomto případě iluzí. Když nejíte, ztrácíte vodu, a tím poškozujete svalovou hmotu. Jakmile se zase začnete krmit, rychle přibíráte. Přibíráte tuky. Pokud se přecpete, následující jídlo by mělo být lehčí, třeba zeleninový vývar nebo zeleninový salát. Nic nezkazíte, když se pak následující dny budete držet režimu ‚light‘, tj. nejíst jako otesánek a pít hodně vody.

Přejděte na zelenou!
Jezte spoustu zelené zeleniny. Má mezi všemi potravinami nejlepší detoxikační účinky – je močopudná, čisticí a podporuje činnost zažívacího ústrojí… Je superchudá na kalorie, ale v žaludku zabírá veliký prostor, takže tiší hlad. Konzumujte ji čerstvou, vařenou, okořeněnou bylinkami, mixovanou v polévce nebo odstředěnou do šťávy. Vybírejte si pokud možno zeleninu čerstvou nebo zmrazenou. Tu je naprosto nutné vařit v páře, ještě než rozmrzne, aby se zabránilo ztrátě vitaminů.

Nezapomínejte na proteiny: tělo jich potřebuje každý den průměrně 50 g. V období detoxu si dávejte především drůbež připravovanou na grilu nebo ve woku. Myslete na vajíčka (natvrdo nebo naměkko), na grilované nebo v troubě pečené ryby (s výjimkou uzeného lososa, který je příliš slaný). Pokud nejíte maso nebo na ně nemáte chuť, ochutnejte sójové klíčky posypané sušenými řasami (seženete je v dietních prodejnách).

Zelenina, kterou máme rády
Pórek – je močopudný a detoxikační. Uvařte jej v malém množství vody se solí nebo jen tak. Podávejte ještě teplý (i se zelenou částí, která je bohatší na vitaminy, minerály a vlákninu než bílá část) a nejlépe samotný. Vývar si uchovejte. Pak si jej můžete dát s několika kapkami limetkové šťávy. Je to delikatesa!

Fenykl – má čisticí vlastnosti. Vaří se také v páře. Pokud nemáte rády silnou anýzovou chuť, můžete si dát gelové kapsle z fenyklových kořenů.

Pampeliška – výborný čisticí prostředek pro zažívací systém a velmi dobré diuretikum (Francouzi jí dokonce říkají ‚počuránek‘). Připravte si salát pouze se lžičkou olivového oleje.

Černý kořen – zobejte jej nakrájený na plátky s několika zrnky mořské soli. Podporuje činnost žlučníku a upravuje vylučování žluči.

Špenát – uvařte v páře nebo poduste a podávejte se lžičkou olivového oleje. Má detoxikační účinky na játra.

Brokolice – abyste zabránila případnému nadýmání, uvařte ji v páře

Artyčoky – stimulují vylučování žluči a upravují trávení

Kozlíček, čekanka, salát, řeřicha – konzumujte je syrové i vařené, podporují trávení

Ponořte se do polévek
Udělejte si při detoxu trochu radosti a zpestřete si malinko fádní jídelníček polévkami. Posilují, dodávají pocit sytosti a jsou plné vitaminů a vlákniny. Tady je hned několik receptů, abyste je mohla střídat…

Celerová – 1/2 svazečku naťového celeru, 1/2 celerové bulvy, 1 cibule, 1 netučný vývar, 1 snítka rozmarýnu

Cuketová – 2 středně velké cukety, 1 fenykl, 1 cibule, 1 stroužek česneku, netučný vývar, těsně před podáváním přidejte nasekanou petrželku, kerblík nebo estragon

Řeřichová s limetkou – 1 svazek řeřichy, 1 cibule, 1 stroužek česneku, netučný vývar, těsně před podáváním přidejte šťávu z 1 limetky

Studená okurková – 1 netučný bílý jogurt, 1 okurka, 1/4 zelené papriky, 1/2 stroužku česneku a čerstvá sekaná máta

Bylinková – 1 svazek naťové petržele, 2 snítky celeru, tymián, bobkový list, 1 šalotka, netučný vývar, těsně před podáváním přidejte několik snítek čerstvé bazalky

Jak udělat netučný vývar: Připravte si kuřecí nebo hovězí vývar. Nechte jej vychladnout. Tuk ztuhne, takže ho z povrchu vývaru snadno odstraníte.

Co je dobré vědět: Sůl podporuje zadržování vody a zvyšuje chuť k jídlu. Pro lepší vylučování je ideální vůbec nesolit.

Nacpěte se mixovaným ovocem
Čerstvá ovocná šťáva alias 100% vitaminová bomba ve skleničce se skvěle hodí na snídani. Má několik výhod – nemusíte nic kousat, mixovaná strava se rychleji tráví, osvěží vás a skvěle chutná. Budete potřebovat odšťavňovač nebo mixér a ovoce všeho druhu, barvy, tvaru a velikosti. Zkuste experimentovat. Smícháte-li například pět druhů svého oblíbeného ovoce, nemůžete umíchat nic jiného než chutný drink. Výborné jsou jahody s ananasem, ale i cokoli dalšího: banán, kiwi, jablko, maliny, pomeranč atd. Pro zajímavější chuť můžete přidat zázvor nebo snítky čerstvé máty.

Prozářete si obličej
Abyste si osvěžila pokožku a zbavila se zbytků oxidů dusíku, uhlíku a ostatních ,potěšujících‘ znečišťujících látek (které vznikají např. z výfukových plynů), dopřejte si peeling. Je užitečný i pro zrychlení přirozeného odstraňování odumřelých buněk a mikroskopických odpadů, které vylučuje kůže.

Dejte si čaj
To, že má každý člověk vypít denně alespoň dva litry vody, už ví každé malé dítě. Vodu ale můžete kombinovat s různými druhy bylinkových čajů. Účinné a hlavně dobré jsou:

Fenykl a badyán – odvar z nich usnadňuje trávení a brání nadýmání

Rozmarýn a kopřiva – čistí žlučník a játra

Lopuch ve spojení s divokou maceškou – doporučují se dva až tři šálky denně, z toho jeden nalačno. Prosvětlí povadlou pleť a vyžene malé pupínky.

Zemědým a artyčok – podporují vylučování žluči

Koupejte se v páře
Dobrý vliv na srdce a následně na krevní oběh má teplo, které se vytváří v turecké lázni nebo v sauně. 70 % krve se dostane k povrchu pokožky, a tak mají toxiny větší šanci, aby během pocení odešly z těla.

Správný postup: Před prohříváním vypijte hodně vody nebo čaje. Během saunování nebo ,párování‘ se drhněte žínkou.

Udělejte si gomáž celého těla
,Sedřete‘ si kůži. Tedy alespoň tu odumřelou. Docílíte toho peelingem. Vaše tělo tak bude krásně hladké, ale to ještě není všechno! Peeling slouží jako takový externí detox, a ten napomáhá stimulovat detox vnitřní. Především je to proto, že toxiny, které jsou uvolňovány pocením, nejsou blokovány odumřelými buňkami, jež ucpávají póry. Za druhé je to proto, že když si budete pravidelně třít kůži, podpoříte tím krevní oběh, což navíc také zrychlí vylučování toxinů lymfatickým řečištěm.

Pročistěte si pleť inhalací
Sníte o tom, že zbavíte obličej všech znečišťujících látek? Vyzkoušejte recept, který se osvědčil: inhalace. V šálku velmi horké vody vyluhujte tymián a pak se nad něj jednoduše nakloňte. Póry v obličeji se roztáhnou a snadněji se čistí. Nebo to můžete udělat jako Kate Moss: do hrnce s horkou vodou přidejte několik kapek esenciálního oleje z eukalyptu. Inhalace je jejím oblíbeným rituálem, jemuž se oddává, když se potřebuje do hloubky zbavit make-upů z přehlídek.

Hydroterapie tlustého střeva
Pod tímto označením se skrývá výplach tlustého střeva vlažnou vodu. Hvězdy to milují!

Tato ,hloubková hygiena‘ nám pomůže detoxikovat organismus a cítit pohodu v břiše (konec s nadýmáním) – i v hlavě. Po jednom ošetření se budete cítit ‚lehčí‘. Doporučují se dvě nebo tři ošetření, rozložená do tří až čtyř týdnů, a pak jedno nebo dvě udržovací ošetření ročně. Ne víc. Colonhydroterapie může mít pozitivní účinky, ale pokud se provádí příliš často, začnou být svaly tlustého střeva ,líné‘ a mohou vznikat problémy se zácpou.

PIJTE šťávy z obilovin
Vyzkoušejte šťávu z pšenice a ječmene. Vyznavači biopotravin ji považují za vitaminovou bombu.

Za svůj věhlas vděčí vysokému obsahu chlorofylu a schopnosti čistit zažívací trakt od nežádoucích bakterií. Pročistí krev a umí nastartovat výrobu zažívacích enzymů v žaludku. Pšenici a ječmen si můžete vypěstovat doma. Je třeba naklíčit semena a nechat je na přirozeném světle přibližně týden. Pak se musí rozdrtit ve speciálním mixéru. Daleko jednodušší je pít instantní nápoj z obilovin.

Zajděte si na lymfodrenáž
Je to velmi jemná masáž těla, která podporuje činnost bílých krvinek, a tím i imunitního systému. Doporučuje se začít sérií pěti masáží, které byste měla zvládnout ve třech týdnech. Začíná se horní polovinou těla; procedura trvá asi hodinu. Po dvou drenážích hrudníku a rukou se přechází na celé tělo (ošetření trvá nejméně dvě hodiny). Lymfodrenáž prospěje alergikům, má i hubnoucí účinky: zmenší se objem pasu, ale také stehen. Podporuje též činnost štítné žlázy, je vhodná při únavě a při problémech s akné.

Váš detoxový týden
pondělí
Snídaně: citronová šťáva nalačno
2 plátky celozrnného chleba + med, 1 tvaroh 0%, zelený čaj

Oběd:1⁄2 grapefruitu,
ryba a brokolice,
1 jogurt 0%, liči

Odpoledne: zelený čaj podle libosti + 1 kus ovoce
Večeře: salát z artyčokových srdíček s tofu, zapečený mangold, 1 jogurt 0%, 1 dušená hruška, bylinkový čaj

úterý
Snídaně: celozrnné müsli,
1 tvaroh 0%, šťáva z hroznů, zelený nebo bylinkový čaj

Oběd: okurky, cukety, kuřecí prsa, 1 jogurt 0%, 1 hruška

Odpoledne: zelený čaj podle libosti + 1 kus ovoce

Večeře: kadeřavý salát s vajíčky naměkko, koktejl z banánů a kiwi, bylinkový čaj

středa
Snídaně:1 jogurt 0%, sušenky s obilnými klíčky + med, ovocný salát, zelený čaj

Oběd: zelený salát, krůtí řízek, zelené fazolky,
1 jogurt 0%, malý hrozen zeleného vína

Odpoledne: zelený čaj podle libosti + 1 kus ovoce

Večeře: salát z endivie s bylinkami a ořechy,
1 tvaroh 0%, čerstvý ananas, bylinkový čaj

čtvrtek
Snídaně: ovesné vločky, 1 tvaroh 0% s kolečky kiwi, zelený nebo bylinkový čaj

Oběd: salát ze zelené čočky, vajíčka natvrdo, špenát, 1 jogurt 0%, kompot ze zelených jablek

Odpoledne: zelený čaj podle libosti + 1 kus ovoce

Večeře: polévka ze zeleného a cukrového hrášku, salát se sójovými výhonky a kostičkami zelené papriky, 1 tvaroh 0%, bylinkový čaj

pátek
Snídaně: müsli, 1 jogurt 0%, zelený nebo bylinkový čaj

Oběd: pórek se salátovou zálivkou, ryba dušená s endivií, 1 jogurt 0%, 1 zelené jablko

Odpoledne: zelený čaj podle libosti + 1 kus ovoce
Večeře: sójové klíčky s lehkým salátovým nálevem, zapečený květák, broskvový koktejl, bylinkový čaj

sobota
Snídaně: celozrnný chléb + med, 1 rebarborový kompot + 1 tvaroh 0%, zelený nebo bylinkový čaj

Oběd: salát z bílého zelí s jablky, 1 plátek lososa s citronem a celerem, 1 jogurt 0%

Odpoledne: zelený čaj podle libosti + 1 kus ovoce

Večeře: chřestová polévka se svatojakubskými mušlemi, rýží, krevetami a houbami, 1 tvaroh 0%, 1 jablko pečené v troubě, bylinkový čaj

neděle
Snídaně: koktejl ze zelených jablek (odrůda Granny Smith) a zeleného vína, celozrnné obilné lupínky, zelený nebo bylinkový čaj

Oběd: avokádo s krabem, talíř ústřic a žitný chléb, salát z rokety, 1 jogurt 0%, dušený banán s medovým přelivem

Odpoledne: zelený čaj podle libosti + 1 kus ovoce

Večeře: polévka ze zelí a ječmene, mořský jazyk grilovaný na fenyklu, 1 tvaroh 0%, rebarborový kompot, bylinkový čaj