5 důvodů, proč vám botox dlouho nevydrží

Dříve vám stačila aplikace zázračné látky dvakrát do roka a vaše tvář byla krásně vyhlazená. Teď sotva uplynou tři měsíce a už byste si zase mohli bookovat termín u svého dermatologa. Přibližná doba trvání účinků botulotoxinu se pohybuje mezi třemi až šesti měsíci. Jeho účinky nastupují přibližně od dvou dnů do tvou týdnů po aplikaci a vrcholí asi po měsíci. Nejpozději do půl roku jeho efekt odezní a je nutné aplikaci opakovat. Pokud vám botox nevydrží ani zdaleka tak dlouho jako kdysi, zkuste se zamyslet nad tím, jestli se vás netýká některý z níže uvedených bodů.

Vytváření protilátek

První hypotézou, proč vám botox najednou nevydrží tak dlouho jako kdysi, je tvorba protilátek. Tato myšlenka pravděpodobně pramení ze skutečnosti, že k léčbě botulismu jako otravy se kromě antibiotik používají antitoxinová podpůrná opatření. Jsou podobná těm, která se používají u hadích jedů, což jsou protilátky proti toxinům. „Tělo je tedy schopné si v závislosti na dávce a množství neuroproteinů nebo nečistot obsažených v přípravku vytvářet protilátky,“ říká estetická dermatoložka MUDr. Pavla Morávková. 

Mohlo by se vám líbit

Baby botox: zákrok, který dokonale vypne pleť a nepřipraví o mimiku

Má za cíl vyhlazení vrásek a linek na obličeji, stejně jako botox, ovšem po malých dávkách. A je tu proto, aby nám odhalil recept na věčné mládí. Bez rizika ztuhlé tváře odstraní vrásky, ale zachová mimiku. Necháte se zlákat baby botoxem i vy?
elle.cz

Očkování proti covid-19

Je možné, že opakované očkování proti covid-19 během kratšího časového úseku čase mohlo nabudit vaši imunitu, což by mohlo mít za následek, že účinek neuromodulátorů je eliminován dříve než obvykle. Dermatolog Miguel Sánchez Viera působící ve Španělsku v této souvislosti zmínil studii provedenou v roce 2022: „Malý počet pacientů s estetickými indikacemi naznačil možné snížení účinku botoxu přibližně tři týdny po expozici covid-19. Samotní výzkumníci studie samozřejmě uvedli, že k potvrzení tohoto účinku je zapotřebí více studií a s větším počtem pacientů.“ Stručně řečeno, existuje možnost, že by onemocnění nebo očkování na covid-19 mohly zkrátit dobu trvání efektu botulotoxinu, ale relevantní studie, které by tuto souvislost nepochybně prokázaly, nejsou k dispozici.

Nadměrná mimika

Mimika obličeje efekt trvání botulotoxinu ovlivňuje. Pacienti, kteří mají normální mimiku, si účinky botoxu většinou užívají déle než ti, kteří neustále mimovolně stahují obličejové svaly, zvedají obočí a celkově „mluví“ svým obličejem. Gestikulace je u každého člověka jedinečná, ale je prokázáno, že pacienti s intenzivní svalovou kontrakcí a velkým počtem mimických vrásek se po aplikaci botoxu potýkají s jeho menší účinností a kratším trváním jeho efektu.

Mohlo by se vám líbit

Už jste slyšeli o Barbie botoxu? Prodlouží vám šíji a zjemní ramena

Říká se mu také „trap tox“ a mezi uživatelkami TikToku se stává virálním hitem. Tato beauty procedura prodlužuje krk a zjemňuje oblast ramen, která díky ní působí subtilnější. Chcete působit křehce a ladně jako Barbie? Pak nezbývá, než Barbie botox vyzkoušet.
elle.cz

Krátké intervaly mezi aplikacemi

Běžný časový rozestup mezi dvěma aplikacemi botulotoxinu je minimálně 4 až 6 měsíců. Jsou ale pacienti, kteří jsou na jeho účincích psychicky závislí a dávají si ho píchnout častěji. To může paradoxně vést k tomu, že čím častěji ošetření botulotoxinem podstupují, tím méně jim vydrží. „Pro opětovné dopíchnutí látky je dobré dodržet časový odstup alespoň čtyři měsíce. Častější podávání látky může usnadňovat rezistenci nebo dokonce tvorbu protilátek,“ upozorňuje dermatoložka MUDr. Morávková. 

Ředění účinné látky nebo její pochybný původ

Dalším důvodem, proč vám botox nevydrží, je to, že píchnut nezkušenou nebo k tomuto zákroku neoprávněnou osobou. Jako houby po dešti rostou „ordinace“ a kosmetologická studia, kde nekvalifikovaný personál aplikuje klientům toužícím po dokonalém vzezření botox. Když pomineme, že někteří z „odborníků“ nemají vůbec žádné lékařské vzdělání, jsou pak i lidé z řad zdravotnického personálu, kteří sice vzdělání mají, ale ne odpovídající. Zdravotní sestra vám může vzít krev nebo píchnout infuzi, ale rozhodně by vám neměla píchat botox. Stejně jako váš zubař, ani ten by neměl jehlou mířit jinam než do vašich dásní. Nenechte se zmást zdánlivou jednoduchostí jeho aplikace. Přeci jen se jedná o látku způsobující ochrnutí píchanou do vašeho obličeje. S nedostatečnou kvalifikací souvisí i pochybný původ a kvalita aplikované látky. Certifikované látky si smí zakoupit a aplikovat pouze lékaři. Ti ostatní nakupují látky na černém trhu a mnohdy se jedná o padělky. Nebo se nějakým způsobem dostanou k látce certifikované, ale protože je přístup k ní obtížný, ředí ji, aby jim vyšla na co nejvíce aplikací. Anna Abdullaeva ze společnosti Infokrása, která je jedním z nejvýznamnějších dodavatelů materiálů pro estetické dermatology, na téma kvality přípravků řekla: „Vždy sleduji, jestli má značka svoji vlastní výrobnu nebo ji zadává třetí straně, zda pracuje s bezpečnými ingrediencemi a v jakých koncentracích.“

Mohlo by se vám líbit

Lektorka Face Yogy Simona Rydlová: botox a výplně nebudu potřebovat

Než se Simona stala nejznámější lektorkou a propagátorkou obličejové jógy v Česku, pracovala dlouhé roky jako modelka a šéfredaktorka lifestylového magazínu. Vždy chtěla, aby ženy vypadaly a cítily se co nejlépe. Dnes jim tuto možnost nabízí ve vlastním Face Yoga studiu, kde je učí, jak se svým obličejem mohou pracovat tak, aby byly spokojené samy se sebou v každém věku. Se Simonou se uvidíte během její sobotní masterclass v rámci beauty festivalu ELLEphoria.
elle.cz

Zdroj: ELLE.com/es, ELLE.cz, zmínění experti