7 přikázání pro zdravou pleť

 

Caroline Hirons je momentálně jednou z nejvlivnějších osob v beauty průmyslu. Není divu proč. Je upřímná, vtipná, a o kosmetice ví vše! Kosmetická terapeutka v rámci svých videí vysvětluje, co každá položka ve složení znamená, s čím se smí a nesmí kombinovat, a doporučuje pouze produkty, jež sama otestovala. Její přízeň se nedá koupit penězi ani podplatit dárečky. Všechny výrobky hodnotí objektivně, nehledě na jejich popularitu, cenu nebo přízeň celebrit. Nebojí se velkým značkám říct, že je něco v rámci jejich kampaně „blbost“, a každou PR nepravdu vyvrací vědou. Nedávno se rozhodla založit vlastní brand SkinRocks, kde se věnuje selektování těch nejlepších produktů od různých značek, jež následně kombinuje podle potřeby konkrétního uživatele s akcentem na jeho potřeby.

Ve své knize Skin Care, The Ultimate No-Nonsense Guide, která se stala beauty bestselerem, uvádí základní pravidla v péči o pleť, které bychom všichni měli dodržovat.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

1) Čistěte pleť každý večer. Bez výjimek!

Dvojité čištění (double cleanse) aplikujte primárně v případě, že nosíte make-up a/nebo ochranný faktor. Jako malý tip doporučuje odlíčení ihned po příchodu domů (nebo hned, co sundáte podprsenku – podle toho, co bude dřív). Make-upy a SPF krémy jsou navržené tak, aby se zuby nehty držely na pokožce, a právě proto je dvojí čištění potřeba k odstranění nejen nečistot, ale i všech produktů. Zbytky by mohly být bariérou bránící absorpci následně nanášených produktů.Je naprosto zbytečné utrácet obrovské částky za séra, když používáte pouze odličovací ubrousky. Dokonce ani micelární voda nedokáže nahradit dvojité čištění a flanel. Nebuďte líní, vaše pleť vám za to poděkuje.

 

2) I každé ráno

Ranní čištění nemusí být tak intenzivní jako to večerní, avšak očištění mlékem/gelem/balzámem a teplým flanelovým ručníkem pomáhá pleť zbavit odumřelých buněk, které se na ni za noc vytvořily. Některé značky vám říkají, že ranní čištění není potřeba, ale to je v pohodě. Značky se mýlí. Ta překrásná ranní „glow“ na vaší pleti není nic jiného, než pot – prosím, myjte si ráno obličej.

Hlavním cílem ranní rutiny je připravit vaši pleť na nový den, a patřičně ji ochránit. Hirons nedoporučuje mýt si obličej během ranní sprchy – horká voda pleti nesvědčí. Ranní rutina by tak měla být prováděna po sprše, a to nejlépe za pomoci flanelového ručníku. Mějte proto k dispozici 8 pleťových ručníků (na každý den + jeden náhradní).

V rámci ranní rutiny také doporučuje používat kyseliny. Ty jsou nyní sofistikovanou a bezpečnou náhradou za agresivní peelingy, které naštěstí již vyšly z módy. Většina značek je vyrábí ve formě toniků, což zjednodušuje jejich aplikaci. Nezapomínejte používat i oční krém a dbejte na hydrataci. Vzpomeňte také na ochrannýfaktor. KAŽDÝ DEN(pokud zrovna celý den nesedíte doma) nehledě na to, zda venku svítí slunce, nebo ne.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

3) Dopřejte si sluneční paprsky

Zde je třeba aplikovat frázi „všeho s mírou“. Pokud trávíte každý den mezi čtyřmi stěnami, nezapomínejte využívat vitamín D jako doplněk stravy (po konzultaci s lékařem). Hirons nepoužívá žádné pleťové krémy s obsahem SPF. Ochranný faktor vždy aplikuje samostatně, a to mezi hydratačním krémem a make-upem (nebo podkladovou bází). SPF je sám o sobě aktivní složkou, a proto může zasahovat do aktivních látek obsažených v jiných anti-ageing přípravcích, což znehodnotí jejich efekt.

Pochopitelně, nadměrné množství slunce pleti škodí, stejně tak jakochlór nebo a znečištěné ovzduší. Jděte ven, a užijte si slunečních paprsků. Některé značky vás chtějí přesvědčit o tom, že slunce je náš největší nepřítel. To je pravda pouze v případě, že slunce nerespektujete, což nás přivádí k dalšímu pravidlu...

 

4) Používejte vysoký ochranný faktor (30+)

A naučte to i vaše děti. Ušetříte jim tak spoustu času s léčením kožních problémů v budoucnu. Odborná doporučení a regulace se stále mění co do množství krému, které byste na obličej měli aplikovat. Předpokládá se, že většina lidí používá sotva pětinu množství, které by správně měli. Hirons radí používat 2x tolik SPF, co hydratačního krému - tj. čajovou lžičku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

5) Vyzbrojte se kvalitními přípravky

Nemluví o krémech, které stojí stejně jako vaše měsíční výplata, ale pouze doporučuje držet se co nejdál od laciných odličovacích ubrousků a péče ze supermarketu, a přejít na vyšší level. Porovnávejte své výdaje za kosmetiku s tím, co byste utratili za boty nebo kabelku. Podle věku dále určuje, do kterého druhu péče byste měli investovat, a na to byste se měli soustředit:

a) puberta: cleanser, jemné kyseliny v případě častých pupínků (salicilová či mléčná), hydratace a SPF50

b) 20 – 35 let: lehký cleanser, tonikum s jemnou kyselinou (salicilová / mléčná / glykolová), vitamín C a/nebo niacinamidy, multi-molekulární kyselina hyaluronová, oční krém, vitamín A, hydratace a minimálně SPF30

c) 35 – 40 let:
efektivní odličovač očí, lehký claser, kyseliny (glykolová / mléčná / PHA) v závislosti na tom, co pleť potřebuje, hydratační sprej, antioxidační sérum s niacinamidy či vitaminem C (do kterého se vyplatí investovat nejvíce), hydratace s pořádnou dávkou kyseliny hyaluronové, pleťový olej, hutný oční krém, vitamín A, hydratace a SPF

d) od 40 a více: hutnější odličovač očí, lehký cleaser, kyseliny (glykolová / mléčná / PHA), hydratační sprej, hutný oční krém, vitamín A, pleťový olej, antioxidační sérum, sérum proti pigmentaci a kvalitní hydratační krém (na kterém není dobré v tomto věku šetřit)

 

6) TITTT ("take it to the tits")

Váš dekolt a šíje jsou také součástí péče o pleť. Kůže na krku a dekoltu je velmi jemná, a tedy velmi citlivá. Doporučuje tedy nezapomínat na hydrataci a ochranu této zóny.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

7) Snažte se zdravě jíst, pijte dostatek vody a vyhýbejte se stresu

V malém množství vám nic neuškodí, ale jen to nepřehánějte. Zdraví střev je přímo spojeno se zdravou pletí, protose také doporučují probiotika a pestrá strava.Jelikož hlavní příčinou všech kožních problémů bývají záněty, je důležité sledovat množství „problematických“ potravin, což jsou například(skryté) cukry.Sladké sodovkyHironsv knize nazývá „Liquid Satan“, ale problém může být i v ovocných šťávách, salátových zálivkách, kečupu a BBQ omáčkách, pečivu nebo sirupech. Jako potencionálně problematické uvádí i „bílé potraviny“ (z bílé mouky), hotovky, mléčné výrobky, ale i smažená jídla.

Upozorňuje také na důležitost pitného režimu. Dostatek vody je nejen důležitý pro podporu funkce pleti, ale také pro všeobecné zdraví. Pokud je vaše moč tmavé barvy a trpíte bolestmi hlavy – H2O vám pomůže.

Nestresovat se sice zní velice jednoduše, ale ve skutečnosti je to složité. Pokuste se však pracovat na tom, abyste nervozitu drželi na nejnižší možné hranici. Dodává, že i kouření (které mnozí stále využívají coby rychlý způso uklidnění) má velmi negativní účinky na pleť.

Mohlo by se vám líbit

Čaje pro zářivou pleť – které to jsou?

Babské rady i moderní medicína nám stále potvrzují zázračné účinky bylin, které nám rostou doslova pod nosem. Znáte je všechny?
elle.cz