Čaje pro zářivou pleť – které to jsou?

 

Byliny jsou v lékárničce každé domácnosti. Pastilky, krémy s přírodním složením a samo sebou čaje. Moderní trendy nás navracejí blíže k přírodě, ať už se jedná o stravování, kosmetiku nebo léčiva. Bylinné čaje však mají unikátní vlastnost – nejen, že čistí naše tělo zevnitř, ale zároveň mohou být používány jako odvary, které následně můžete aplikovat na cokoliv. Od unavených očí až po ekzémy!

 

tea

 

Heřmánkový čaj

Všichni známe starý, prověřený trik – dva pytlíky heřmánkového čaje na víčka (alespoň vizuálně) nahrazují spánkový deficit. Na nespavost funguje lépe, než sklenice horkého mléka, a navíc má sedativní a anxiolytické účinky, podobné těm, které se používají v medicíně při léčbě úzkostí.

 

Heřmánek

 

Rooiboss

Tento čaj je jedinečný svým obsahem vzácné sloučeniny známé jako AHA – alfa hydroxykyselina, kterou můžete najít v mnoha pečujících produktech. AHA je výjimečná svou schopností pro rychlejší obnovu pleťových buněk, a eliminaci vrásek. Čaj navíc působí proti volným radikálům, které vedou k předčasnému stárnutí. V Africe se tradičně pije s cukrem a mlékem, ale chutné svěle i samotný. 

 

Rooibos

 

Jasmínový čaj

Jasmínový čaj je znám svými antibakteriálními vlastnostmi. Studie z roku 2017 navíc prokázala, že obsahuje přírodní čistící látky, které zvyšují hojivé schopnost pokožky. Stejná studie zjistila, že jasmínový čaj poskytuje úlevu pro suchou či mastnou pleť a zároveň hojí záněty.

Nejluxusnější kosmetické přísady: které to jsou a kolik stojí?

elle.cz

Mátový čaj

Máte peprná je víc než jen rychlý lék na podrážděný žaludek. Díky obsahu mentolu je skvělou volbou pro mastnou pleť, jelikož zpomaluje produkci mazu. Zrychluje také buněčnou obnovu, čímž přispívá ke glow efektu pleti. Bylo také zjištěno, že je velmi efektivní v léčbě kožních onemocnění jako je ekzém nebo dermatitida. Je také silný antioxidant a inhibitor baterií, čímž napomáhá kontrolovat akné či předčasné stárnutí pleti. Není proto divu, že mnozí používají odvat z máty jako pleťové masky.  

 

Mint tea

 

Zázvorový čaj

Zázvor je znám svými protizánětlivými účinky. Navíc podporuje trávení a používá se jako domácí lék proti žaludečním onemocněním, nadýmání, nevolnosti, zácpám atd. Bylo prokázáno, že zázvor má schopnosti zachycovat volné radikály, a tím pádem přispívat ke zdraví střev, jež je klíčové, pro zářivou pleť. Tip: Vylouhovaný zázvor můžete také žvýkat. Snižuje pocit hladu, a redukuje nepříjemný pocit v ústech. 

 

Ginger

 

Zelený čaj

Všimli jste si, že zelený čaj je často uváděn v seznamu látek obsažených v přípravcích pečujících o pleť? Není se čemu divit – obsahuje totiž hotový arzenál antioxidantů s protizánětlivými účinky, které podporují zdraví pokožky. Několik studií již prokázalo, že je zelený čaj velmi efektivní v boji proti fotostárnutí pleti (společně s ochranným faktorem, který byste měli používat každý den). Další studie zároveň prokázala, že zelený čaj pomáhá snižovat produkci kožního mazu, jehož efektivita se umocňuje v kombinaci s lotosovým extraktem.

Bílý čaj

Účinky z extraktu z bílého čaje jsou považovány za zázračné v boji proti oxidativnímu stresu, jež působí škodlivě nejen na pleť, ale na zdraví obecně. V rámci výzkumu bylo zjištěno, že extrakt z bílého čaje posiluje imunitu kožních buněk a chrání je před škodlivými účinky UV záření. Stejně tak pomáhá budovat odolnost pokožky vůči stresu souvisejících s věkem.

 

White tea

 

Echinaceový čaj

Pokud býváte náchylní k onemocněním, echinacea bude vašim nejlepším kamarádem! Nejen, že má velké benefity pro imunitu, ale bylo zároveň prokázáno, že pomáhá hojit ekzémy, podráždění a záněty díky svým antibakteriálním schopnostem. Pro lepší efekt jej můžete aplikovat lokálně jako obklad.

Pampeliškový čaj

Tento roztomilý plevel může mít ve skutečnosti spoustu benefitů nejen pro vaší pleť, ale pro celý organismus. V první řadě funguje jako diuretikum – léčivo, podporující zvýšené vylučování vody z organismu. Studie z roku 2017 naznačuje, že polysacharidy v pampelišce mohou být prospěšné pro funkci jater – umí je detoxifikovat či zmírnit příznaky jaterních nemocí.

 

Pampeliškový čaj