7 věcí, které dělat po ránu a nebýt ve stresu

Podle výzkumu Světové zdravotní organizace trpí úzkostí až 27% lidí v Evropě. Pokud vám také přijde, že stres a roztěkanost začíná k naší rychlé době patřit až příliš, je na čase s tím něco udělat. Pokud vám v prvním pracovním dni po svátku také hned najel vyšší tep a při představě celého pracovního týdne se vám začíná těžko dýchat, zkuste si těchto sedm triků hned teď. Uvidíte, jak se stresem zatočíte raz dva.

1) Najezte se

Pokud jste četl článek na str. 266 v našem dubnovém čísle, víte, že snídaně dávno neplatí jako nejdůležitější jídlo dne. Pokud jste ale ve stresu, správné potraviny vám mohou pomoci se uklidnit. Doktor z kolumbijské univerzity, Drew Ramsay, doporučuje míchaná vajíčka se superpotravinou kapustou a dýňovými semínky navrch. Vajíčka jsou zdrojem vitamínu B a potřebného proteinu, kapusta dodá vitamín A, K a draslík a dýňová semínka jsou zase zdroj hořčíku, který od stresu značně ulevuje. Podobně skvěle fungují také chia semínka či uzený losos po ránu a i samotná příprava jídla a žvýkání vás od děsivých myšlenek snadno odvede.

2) Meditujte

Mindfulness a meditace, klíčová slova roku 2016 a také nejlepší způsob, jak se cíleně "léčit" ze stresu. Podle vědců a Psychology Today se díky vědomému trénování mozek naučí soustředit na momentální stav spíše než na budoucnost a minulost, což automaticky zabrání přílišnému stresu. Pokud si nejste jistá, jak začít, vyzkoušejte některé z našich oblíbených meditačních aplikací.

3) Dýchejte

Člověk nesmí zapomínat na ten nejjednodušší trik: pořádně se čas od času nadechnout. Vyzkoušejte třeba oblíbenou techniku jogínů a trenérů, "4-7-8". Spočívá v tom, že se nadechujete na 4 doby, vzduch zadržíte na 7 a při 8 pořádně vydechnete. Pro nejlepší výsledky tuto metodu doporučují opakovat alespoň čtyřikrát.

4) Zacvičte si

Jakákoliv sportovní aktivita odvádí myšlenky a má pozitivní vliv na neutralizování stresu. Pokud si zacvičíte po ránu, pomůže vám to s náladou během celého dne. Běžte si alespoň na půl hodinky zaběhat či se pořádně protáhnout na podložce.

5) Pište si deník

Zapisování myšlenek má stejně jako meditace vliv na kontrolu svých pocitů a obav z budoucnosti. Terapeuticky působí, když si sepíšete vše, co vám nahání hrůzu, na papír, který pak symbolicky roztrháte či zahodíte.

6) Vstávejte brzy

Není nic horšího než mít nedodělaný seznam úkolů a porbudit se až v polovině dne. Benefitům brzkého vstávání se věnoval magazín Forbes, který ranní ptáčata identifikoval jako lepší v plánování, proaktivnější ve vytyčování svých cílů a obecně optimističtější jedince. Minimálně budete mít před prací více času na ostatní body v tomto článku, například si zacvičit či zameditovat.

7) Dělejte si seznamy

Vytvořte si už před spaním seznam úkolů na další den. Ten vás sice může po ránu trochu vyděsit, ale alespoň máte jasný plán, podle kterého můžete krok po kroku postupovat. Je důležité, aby váš seznam byl a) střízlivý a proveditelný, b) sestavený dle prioritních úkolů a za c) aby se vám esteticky zamlouval a tím pádem se vám s ním lépe pracovalo.