Beauty procedury v těhotenství: čemu se raději vyhnout a co je ok?

Masáže

Pokud si pravidelně dopřáváte relaxaci na masérském lůžku, v prvním trimestru se doporučuje dát si od ní pauzu. Zvláště během prvních týdnů těhotenství představují masáže pro ženy větší riziko spuštění potratu. I v pokročilém těhotenství se ale vyhněte domácím pokusům o masáže, jakkoli to pro vaše namáhaná záda a šíji bude lákavé. Vyhledejte zkušeného maséra, který má s masírováním těhotných zkušenosti. Masáž v průběhu gravidity se liší nejen v samotné poloze, ve které vás bude masírovat, ale i v tempu, způsobu a intenzitě doteků. Masírování těhotné ženy je jemnější a pomalejší. Masér místo ostřejších doteků prstů používá celé otevřené dlaně a cílem masáže není rozproudění lymfatického systému, aby se tělo lépe pročistilo a detoxikovalo. V těhotenství je to naopak – uvolnění toxinů se snaží masér vyhnout, aby se nedostaly k dítěti. Vyhýbat se bude také reflexním bodům v okolí břicha, podbřišku, na chodidlech či krku, protože jejich stimulace může vést k předčasnému porodu.

Retinol

Retinol v těhotenství je strašák. Pravdou je, že jeho mýtický opar je pravděpodobně větší, než jeho skutečné riziko. Retinol a retinoidy obsažené ve volně prodejných anti-aging produktech mají mnohem nižší koncentraci než v léčebných přípravcích na akné, které předepisuje lékař. Většinou obsahují jen slabé formy retinoidů. I když kůže schopnost vstřebávat látky do krevního oběhu, nemusíte panikařit, pokud jste volně prodejnou kosmetiku s retinolem používala a zjistila jste, že jste těhotná. Informujte o tom svého lékaře a její používání odložte na dobu po porodu. Na obalech je upozornění, abyste takovou kosmetiku v těhotenství nepoužívala, ale je to spíše z preventivních důvodů, než kvůli vysokému riziku. Výrobci se tím chrání, aby nedocházelo k nepříjemným situacím a žalobám. Co se ale týká přípravků na předpis, kde je koncentrace retinoidů vysoká, těm se vyhněte zcela určitě. Ve formě léčebných přípravků se silnou koncentrací mohou vyvolat vývojové vady plodu.

Mohlo by se vám líbit

Pozor! Které kosmetické ingredience byste neměli kombinovat?

Všichni víme, že olej a voda se nemíchají – ale věděli jste, že vitamín C a retinol jsou dohromady receptem na kosmetickou katastrofu? A které další ingredience spolu vytvářejí nevhodné kombinace?
elle.cz

Umělé nehty

Standardní manikúra není problém, pokud vaše manikérka dodržuje zásady hygieny a všechny nástroje sterilizuje. Vyhnout by se oproti manikúře prováděné za běžného stavu měla pouze stříhání kůžiček, aby se eliminovalo riziko infekce. Za ideální situace byste měla až do porodu používat lak na nehty bez formaldehydu a toluenu. Jestli chodíte na umělé nehty, obloukem se během těhotenství (a raději i mimo něj) vyhněte akrylovým nehtům. Látky používáné při modelaci tohoto typu nehtů mohou obsahovat nebezpečný kyanoakrylát, jehož výpary dráždí oči, nos a krk a mohou vyvolat dokonce alergickou kožní reakci. Neuděláte chybu, ani když během těhotenství budete nosit do salonu roušku nebo požádáte svou manikérku, aby dobře větrala.

Botox a výplně

Aplikace botoxu je typickým případem beauty procedury, o které si sice lékaři myslí, že je pro dítě neškodná, ale přesto vám ji během těhotenství z etických důvodů nikdo neprovede. Odborníci se domnívají, že botulotoxin nemá na těhotenství žádný vliv, protože působí jen ve svalu, kam se vpichuje. Neměl by tudíž vývoj dítěte nijak ovlivnit. Podobný názor panuje i o výplních. Zejména ty na bázi kyseliny hyaluronové jsou považovány za bezpečné. To, že se během gravidity ani jedna z těchto oblíbených látek neaplikuje, je dáno spíše tím, že se v tomto období mají provádět jen nezbytné lékařské zákroky. Zvláště pokud jsou spojené s bolestí, byť je zanedbatelná. Také užívání léčivých látek by mělo být omezeno na nezbytné minimum. Dalším důvodem jsou odlišnosti, kterými organismus v těhotenství reaguje. Je možné, že by účinek botoxu nebo také výplní mohl odeznít rychleji.

Mohlo by se vám líbit

Vše, co jste chtěli vědět o botoxu a báli jste se zeptat

Poptávka po kosmetických ošetřeních, včetně botoxu a výplní, od začátku pandemie několikanásobně vzrostla. Dermatologové a plastičtí chirurgové tento boom přisuzují online světu a konferencím na Zoomu, ale i delšímu času rekonvalescence doma, který nyní pacienti mají k dispozici.
elle.cz

A co dál?

Spousta žen se bojí si v těhotenství lakovat nehty nebo si barvit vlasy, ale volně používají oleje se syntetickými vůněmi, parfémy se syntetickými ftaláty, opalovací krémy s chemickými UV filtry nebo různé antibakteriální přípravky, které jsou rizikové nejen v těhotenství. Když používáte kosmetiku, chcete se hýčkat a svou pokožku pěstit, ne jí a sobě škodit. Sledujte proto vždy etikety s obsaženými ingrediencemia mějte jistotu, že je vámi používaná kosmetika bezpečná. Téměř každý kosmetický přípravek existuje v bezpečné alternativě, kterou můžete používat bez obav a mít z jeho použití radost. V těhotenství i mimo něj.

Mohlo by se vám líbit

Módní Bad Girl: Nejlepší těhotenské outfity zpěvačky Rihanny

Bad Gal Riri čeká druhé dítě. Tohle překvapení odhalila během svého halftime vystoupení na finále Super Bowl 2023 v noci na 12. února. Show odstartovala pohlazením břicha ve stylu Beyoncé, aby nikoho nenechala na pochybách. S radostnou zprávou jde ruku v ruce další: můžeme se těšit na další Rihanniny odvážné těhotenské modely.
elle.cz

Zdroj: Stips.cz, organicstyle.cz, estheticon.cz, cemcz.cz

Zdroj fotografie: Getty Images