Vše od A do Z o RETINOLU

 

A jako anti-age

Podle statistik jednoho z největších amerických e-shopu s kosmetikou, ulta.com je retinol v celkovém počtu 60% zastoupen v produktech s označením anti-age. Je tedy retinol synonymem receptur zabraňujícím stárnutí? „Trendy v kosmetických laboratořích jasně naznačují, že retinol je ingrediencí budoucnosti. Je tedy výhodné do něj investovat, stejně jako do dalších extraktů. Éra glycerinů je u konce,“ tvrdí dermatoložka Dina Strachan pro americkou Elle.  

B jako vitamín B

Některým retinolovým složením výrazně pomáhá extrakt čistého vitamínu B3, který regeneruje pleť poté, co retinol začne intenzivně působit. Dle rad dermatologů bychom si však měli dát na taková složení pozor, protože to indikuje, že bude v mixu retinol velmi koncertovaný a v takovém množství může způsobovat zántělivé reakce.

C jako „cenzura“

Průzkum amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv odhalil, že v několika produktech, které byly distribuovány na tamějším trhu a měly v sobě retinolu, byl upravován výpis všech ingrediencí. „Na tohle je třeba dávat si pozor, bohužel s každou novou přísadou se objeví subjekt, který ji začne používat, aniž by plně přiznával v jakém množství,“ dosvědčuje Dina.

D jako drahý neznamená dobrý

V sortimentu hned několika e-shopů je možné najít takové krémy a séra, jenž kromě retinolu obsahují mnoho další složek a molekul. Obecné doporučení je však vyhnout se překombinovaným a cennou zbytečně nahnaným texturám.  

E jako extrakt

Formy extrahovaného vitamínu A, tedy takzvané retinoidy, to je ve skutečnosti retinol.

F jako fotostárnutí

Retinodiy jsou perfektním bojovníkem proti stárnutí v důsledku působení fotonů. Avšak, pokud se pro jeho aplikaci rozhodnete, je důležité takovou kůru doplnit i o nezbytný SPF faktor.

G jako „guurl you gona need it“

Jasně, pro g je těžké něco vymyslet, a proto jsme si pod toto písmenko schovali obecnou a přesto velmi cennou radu. „Retinol můžete prakticky začít používat kdykoliv, snese jej i vyzrálejší pleť, u ní však už nemusí být účinky tak viditelné, ale rozhodně vám neublíží,“ tvrdí Dina.

H jako hydratace

Retinol nabízí intenzivní hydrataci, ale také pomáhá vyrovnat pH pokožky a zmenšuje póry, tím dodává pleti svěžest a jas.

I jako injekce

Retinol nabízí některé kliniky také injekčně, zde je však, podle některých dermatologů, procento alergických reakcí vyšší.   

Jaké toxiny mohou obsahovat opalovací krémy?

elle.cz

J jako „jak to funguje“

Retinol podporuje obnovu buněk pleti a jejich regeneraci. Aby však tělo retinol začalo přijímat, musí si nejprve pleť vytvořit něco, čemu se říká receptory pro retinoidy. Takové receptory jsou však pro tělo přirozené, jsou to totiž proteiny, které se přirozeně vyskytují v pleti a pomáhají retinolu dělat jeho práci. Pleť si může receptory pro retinoidy vytvořit prostřednictvím velmi opatrného vystavování, a proto se často doporučuje začít s používáním produktů s retinolem opatrně a postupně se propracovat k vyšším koncentracím.

K jako kyselina

Některé přípravky s retinolem mohou obsahovat také kyselinu salicylovou, která nejprve pleť vyčistí, a pak dovolí působení retinolu na čisté „plátno“.

L jako laboratoř

Nástup a účinky retinolu jsou opravdu silné a rychlé. Je třeba si proto pohlídat laboratorní složení a koncentraci, která se v kosmetice pohybuje mezi 0,1 % (oční krémy s retinolem a retinolové krémy na rozšířené póry) až po 1 % (silná retinol séra na vrásky, proti akné a pigmentovým skvrnám).

M jako mikro

Některé formy retinolu jsou mikroenkapsulované, díky tomu je retinol stabilní a zajišťuje důsledný účinek.

N jako neviditelný štít

Na povrchu pleti vytváří mikroenkapsulovaný retinol neviditelný štít, který pomáhá snižovat ztrátu vlhkosti, což je nezbytné pro snížení výskytu vrásek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

O jako olej

Retinol Clearing Oil poprvé spojuje dvě obrovské síly v jednom složení: a to právě retinol a kyselinu salicylovou. Produkty na této bázi jsou novinkou a většinou slibují progresivní výsledek během sedmidenního užívání.

P jako použití

Začněte opatrně: pokud pleti dovolíte, aby si postupně vytvořila odolnost, pomůžete tím předejít vzniku podráždění. Začněte s použitím jednou týdně, poté každý druhý den a nakonec přejděte ke každodennímu použití.

R jako reakce

Nepoužívejte při aplikaci retinolu jiné exfolianty, pokud nejsou určené pro použití zároveň s retinolem v jednom produktu, a pokud jejich použití neschválí váš pleťový terapeut či lékař. Nepoužívejte retinol, jste-li těhotná či kojíte. V takových případech totiž hrozí nežádoucí reakce.

S jako SPF

Při užívání retinolu můžete mít pleť citlivější vůči slunečnímu záření. Proto byste v období, kdy retinol používáte, měli opakovaně nanášet krém s ochranným faktorem. Jakékoli poškození slunečním zářením může zastavit postup léčby a vést ke vzniku dalších skvrn a jiných známek stárnutí pleti.

T jako typy retinolu

Kyselina retinová je k dostání i na předpis ve formě například Isotretinoinu a Tretinoinu, avšak hrozí u ní největší riziko podráždění pleti.

Retinol je nejsilnější retinoid, který je k dostání bez předpisu. Přestože je také velice účinný, je retinol asi o 20 % slabší než kyselina retinová.

Retinyl palmitát, retinyl propionát a retinyl acetát jsou nejslabší typy retinoidů, také známé jako retinolové estery. Jejich přeměna na kyselinu retinovou trvá delší dobu.

U jako účinky

Retinol je vlastně silný antioxidant a díky své schopnosti exfoliovat, tedy olupovat pokožku, pomáhá rychle odstraňovat odumřelé kožní buňky a podpořit tvorbu kolagenových vláken.

V jako vznik skvrn

Retinol nevyvolává hyperpigmentaci, naopak se používá ke zmírnění jejích důsledků. Nicméně musíte myslet na SPF viz bod S jako SPF.

X jako „xtrém“

Retinol může být buď rostlinného nebo živočišného původu (rybí olej, vejce, maso), vyrábí se však také synteticky a velké využití našel jak v kosmetickém, tak ve farmaceutickém průmyslu. Proto si dejte pozor na extrémně syntetické složení retinolu.

Y jako „you better work“

Dermatologové se shodují, že retinol představuje složku při aplikaci vyžadující holistický přístup. Přemýšlejte proto o své pleti, zkuste jíst zdravě a užívat správné doplňky stravy.

Z jako záněty a zarudnutí  

Pleti může trvat až několik týdnů, než si na používání retinolu zvykne. Mezitím můžete pozorovat šupinatění a vznik jiných forem podráždění pleti. To je běžné a mělo by to odeznít ve chvíli, kdy si pleť vybuduje dostatek receptorů pro retinoidy.

KRÁSA NA OBRAZOVKÁCH: Proč se nám oblíbené postavy stále nepodobají?

elle.cz