Turistika za krásou: Proč Češky vyrážejí na plastiky do ciziny?

Česká republika, především pak Praha, je adorována turisty z celého světa. Číňané sem jezdí na nákupy luxusního zboží, Korejci zde pořádají svatby, Britové se loučí se svobodou, Italové jezdí na školní výlety, Skandinávci zase na bujaré alkoholové večírky… a ženy napříč všemi národnostmi tráví své dovolené na českých klinikách plastické chirurgie. Důvodem jsou špičková lékařská péče a zázemí, kterých se jim v našich soukromých zdravotnických zařízeních dostává. Dalšími plusy jsou personál, se kterým není problém se domluvit v cizím jazyce a kvalitní používané materiály.

Česká republika se ve srovnání úrovně plastické chirurgie v 35 evropských státech ocitla na 13. místě a předstihla i mnohé západní země, v nichž jsou ceny za totožné zákroky dvakrát až třikrát vyšší. Ženy (ale i pánové), které se svěří do rukou českých chirurgů tak mohou mít jistotu, že za třetinu nákladů se jim dostane stejně kvalitní péče jako u nich doma a nemusejí se obávat žádné „garážové řezničiny“.

Obliba estetických zákroků a rostoucí zájem u českých i zahraničních klientek ale tlačí ceny plastických operací prováděných v Česku nahoru a čekací termíny, zvláště u chirurgů známých jmen, se prodlužují na měsíce. Češky proto hledají alternativy, kde by toho za své peníze dostaly více a – jak už to bývá, když se žena pro něco rozhodne – bylo to hned. A objevily nové žhavé destinace estetické medicíny – Ukrajinu, Turecko a Dubaj.
 

Dubaj

Dubaj se stala korunovaným centrem přepychu. Za vysokými výdělky nebo luxusními zážitky sem míří vyšší střední vrstva i ti největší boháči z celého světa. A to znamená jediné – velkou koncentraci bohatých, úspěšných a po dokonalosti toužících žen. Kde bývá poptávka, je i nabídka. Rychlý rozvoj, kterým je Dubaj ve všech směrech proslulá, nastal i na poli estetické chirurgie.

Podle zprávy Dubajského zdravotnického úřadu (DHA) má emirát nejvyšší počet plastických chirurgů na obyvatele v regionu – asi 50 specialistů na milion lidí. Zakládají se nové kliniky a stěhují se sem lékaři, kteří předtím působili především v Evropě a v Americe. Vědí, že tady budou mít o klientelu postaráno a že jejich renomé se bude mezi bývalými i budoucími klientkami rychle šířit.

Turecko

Turecko je na poli estetické chirurgie nový hit. Plastická chirurgie tady zažívá ohromný boom, především díky tomu, že úroveň servisu na soukromých klinikách je vynikající a ceny levnější než v Evropě a to dokonce i v České republice. Do Turecka z Čech překvapivě míří zatím více mužských pacientů než pacientek, je totiž proslulé transplantacemi vlasů. Byznys na tomto poli vzkvétá natolik, že už existují weby nebo Insta účty tureckých klinik v češtině, kde si lze domluvit konzultaci i následný zákrok a po celou dobu pobytu se o vás dokonce postará český delegát.

Ani ženy ale nepřijdou v Turecku zkrátka. Často sem míří na „multiple surgeries“, tedy úpravy více partií najednou. Jejich cena v Česku překračuje sto tisíc korun, ale v Turecku je lze včetně letenky, ubytování na luxusním pokoji, balíčku potřeb na operaci a se soukromými letištními transfery pořídit stále levněji. Nutné je zvážit jediné – jestli po komplikovanějších zákrocích zvládnete dlouhou cestu domů a jak si poradíte v případě vyvstalých pooperačních komplikací.
 

Ukrajina

Všimli jste si, kolik je mezi estetickými lékaři v Čechách ukrajinských a ruských specialistů? Setkáte se s nimi při vykonávání drobnějších estetických zákroků, při léčbě křivých zubů i v komplikované plastické chirurgii. Možná je to tím, že Ukrajinky a Rusky jsou považovány za nejkrásnější ženy světa a koncentrace těch, jejichž obličeje lze považovat za přirozeně se nejvíce blížící ideálu, je tady oproti zbytku světa opravdu enormní. Ty, které nemají dokonalé proporce od Boha, si pro ně zajdou k plastickému chirurgovi. Ženy těchto národností k vylepšování svých zevnějšků opravdu hodně inklinují. A právě proto zde najdeme také velké množství nadaných estetických chirurgů.

Ještě před vypuknutím války na Ukrajině za vyhlášenými lékaři mířily především do Kyjeva také desítky Češek a Slovenek. I ceny zákroků se tady pohybují v nižších cenových hladinách než v Čechách. Situace v současné době cestovat na Ukrajinu za krásou neumožňuje, ale je možné, že se s místními estetickými kouzelníky potkáte v Česku… nebo v Dubaji.

 

Zdroj: Esthe-plastika.cz, Asterhospital.com, Whatclinic.com