Nejčastější chyby při opalování

Předejděte suché a zarudlé pleti, jejímu předčasnému stárnutí nebo nepříjemnému zabarvení v podobě pigmentových skvrn. Nepodceňujte každodenní ochranu pleti před sluncem a vyvarujte se při ní několika chyb.

Používáte denní krém bez slunečního ochranného faktoru
Vybírat si na den péči s UV faktorem je minimum, které můžete pro pokožku obličeje udělat. Při delším pobytu na slunci to ale nestačí. I když pokožka nezrudne, neznamená to, že si pobyt na slunci nepamatuje. Zčervenání způsobuje UVB záření. Naproti tomu UVA záření, kterému je naše pleť vystavena 365 dní v roce, ať už je zataženo, nebo jasno, poškozuje kolagen a elastin v pleti, a tím způsobuje její stárnutí.

Zaměňujete denní krém s UV faktorem za opalovací krém
Mohou mít stejné SPF a stejně je v nich důležitý rozdíl. Filtry v opalovacích krémech jsou mnohem intenzivnější, zachytí více z nebezpečného záření. Při delším pobytu na slunci denní krém s UV faktorem rozhodně nestačí.

Používáte stejný krém na obličej i na tělo
Proč je to chyba? Na ochranu kůže těla často používáme opalovací krém s menším UV faktorem. Po SPF 30 sáhne ve skutečnosti málokdo, běžně si na tělo obstaráváme krém s SPF 15 nebo 20. Pokožce rtů, nosu nebo uší to ovšem nestačí. Ta si říká o náročnější ochranu.

Pod opalovací krém aplikujete sérum
Není to vysloveně chyba, spíš jde o krok, který naše pleť neocení. Kombinace pleťového séra a opalovacího krému totiž ztrácí na dobrých vlastnostech obou svých složek. Opalovací krém nechrání tak, jak má, podobně i sérum pečuje o pleť méně intenzivně. Lepší je používat sluneční péči s anti-aging efektem.

Krém s vysokým UV faktorem natíráte méně často než krém s nižší ochranou
Zapamatujte si jednoduché pravidlo – je jedno, jaký UV filtr krém má, při pobytu na slunci ho aplikujte každé dvě hodiny.

Kombinujete prášky a opalování
Antikoncepce, některá antibiotika a léky na vysoký krevní tlak mohou zvyšovat citlivost pleti na sluníčko, a zapříčiňují tak spáleniny nebo pigmentové skvrny.