Nenechte svá prsa na holičkách

Včem prsa ovlivní podprsenka?
Z lékařského hlediska v ničem. Pokud ale sedí a ještě k tomu je hezká, zvyšuje sebevědomí, a to není málo.

Takže tlačí-li nás někde kostice, je to nepříjemné, ale ne nebezpečné?
Ano. Jiné ovšem je, máte-li někde mateřské znaménko, které podprsenka dráždí. Pak je lepší jít se poradit na chirurgii, kde provádějí drobné výkony včetně odstraňování pih, na pracoviště estetické chirurgie nebo někam do mamocentra. Pihy, které se dlouhodobě dráždí a někdy i trochu krvácejí, se totiž mohou začít uvnitř ošklivě měnit – a tady není o co stát.

Babička mě od puberty nabádala, abych si prsa vždy při mytí žínkou jemně masírovala, že jim to prospívá. Měla pravdu?
Měla, hned z několika důvodů. Především masírování neuškodí žádné části těla, protože pomáhá rozproudit krev a uvolnit lymfatické cesty, kudy odcházejí škodliviny. Při jemné a pravidelné masáži prsou navíc člověk dobře pozná pohmatem, co se vlastně pod kůží skrývá. Potom ho jednak neděsí každá nerovnost, ale také lehce objeví to, co tam původně nebylo, například cystu nebo bulku. Jen pro zajímavost: i když se v poslední době už prokázalo, že u včasného zachycení nádoru prsu hraje mnohem větší roli mamografické vyšetření než samovyšetření, ve Spojených státech se rozhodli, že dál budou investovat peníze do jeho propagace. Odůvodnili to tím, že v moderní době sami na sebe už téměř nesaháme, a ztrácíme tedy kontakt s vlastním tělem, což je špatné. A já s tím souhlasím. I proto si dneska tolik lidí plete lékařskou ordinaci s opravnou.

Opalování ‚nahoře bez‘ je teď naprosto běžné. Nemůže ale záření uškodit bradavce a dvorci?
Prsní žláze je sluníčko naštěstí jedno. O kůži je nutné se postarat stejně pečlivě jako o jiné části těla – pořádně ji mazat krémy s faktorem a nevystavovat slunci přes poledne. Na bradavky a dvorce bychom ale měly užívat přípravky s nejvyšším faktorem a promazávat je často. Totéž platí pro opalování v soláriu.

Nakolik škodí prsům náraz? Takové šťouchnutí loktem při školní košíkové nepatří k příjemným vzpomínkám...
Právě proto bychom měly při sportu nosit pevnou podprsenku. Hodí se i proto, že při pohybu pak prsa tolik ‚nevlají’ a zbytečně se nevytahují. Modřiny po nárazu bývají ale naštěstí jen podkožní, protože žláza se svalovinou jsou nesmírně odolné. Na vlastní oči jsem viděla úraz prsu zatím pouze dvakrát, po těžkých autohaváriích. Příčinou však nebyl pouhý náraz.

Upřímně řečeno, za mnohem rozšířenější problém považuji vpáčené bradavky, protože v prohlubni kolem nich se vytváří maz, vznikají záněty, plísně. Někdy stačí si při koupeli, kdy je pokožka vláčná, povytahovat bradavky ven. Další řešení je zajít za plastickým chirurgem, který zváží, nakolik je nutný zákrok, třeba poměrně drobný. Úprava bradavky totiž může – ale nemusí – později ztížit kojení. Při opakovaných zdravotních potížích bývá však přese všechno lepší pustit se do téhle změny.

Mnohé ženy pobolívají prsa poté, co začnou užívat hormonální antikoncepci. Není to varování přírody?
Je to stejně normální jako zduření a bolestivost prsů před menstruací. Během ní dokonce někomu z prsů vyteče i trochu světlé tekutiny. V každém případě ale platí, že má-li člověk jakékoli pochybnosti o tom, co je ještě normální a co už ne, měl by se s nimi vždy svěřit lékaři.

Velká prsa, malá prsa – věčný spor o to, co je lepší. Bujné poprsí zaručuje sice více mužské pozornosti, ale zároveň i zdravotní patálie, zejména s páteří. Jak z toho ven?
Nejrozumnější je pěkně si ono počáteční období ‚plných tvarů‘ užít, než prsa vlastní vahou poklesnou. Od samého začátku je ovšem třeba dopřát jim kvalitní spodní prádlo, které je udrží co do tvaru i výšky. No a když se po pár letech ukáže, že příliš objemná prsa jsou už nenositelná, protože začnou způsobovat každodenní problémy, je podle mě nejlepší řešení chirurgické zmenšení. Při některých indikacích, jako jsou bolesti a deformace krční a bederní páteře, dokonce operaci hradí zdravotní pojišťovny, jinak stojí kolem 20 000 korun. Tak radikální řešení je však vhodné pouze pro ty ženy, které už nechtějí mít další děti.

Kde vám poradí
- V mamografických centrech. Zdejší lékaři jsou těmi nejpovolanějšími odborníky právě na ženské prsy.

- Na www.mamo.cz najdete seznam všech mamocenter, která v České republice existují. Stačí zavolat do toho, které máte nejblíž, a dohodnout si termín návštěvy.

- Slovo ,mamocentrum‘ je odvozeno od latinského výrazu pro prsní žlázu – ‚mamma‘. Spolu s rozšířením center i mamografických vyšetření u nás se ale jedno ze dvou ‚m‘ začalo postupně v češtině vytrácet. Obojí je – zatím – správně.