Spánek jako pleťová žehlička Aneb vyspěte se do krásy

Jste královnou pleťové péče, která se vašem podání obsahuje desetibodovou rutinu. Máte přehled o všech novinkách, které přicházejí na kosmetický trh a s vaší kosmetičkou jste už přešly na tykání. A přesto to na vaší pleti nejde vidět tak, jak byste očekávala. Položíme vám otázku: spíte dobře? Za stav vaší pleti totiž může z velké části i kvalita a délka doby, po kterou v noci odpočíváte. V noci se kožní buňky oproti stavu bdění regenerují téměř dvojnásobně a klíčový je spánek především v rozmezí 23 – 04 hodin.

Vědecké studie prováděné na toto téma prokázaly přímou souvislost s délkou a kvalitou spánku a stavem pleti. Zjistilo se, že ženy, které spí denně pouhých pět nebo ještě méně hodin, mají v porovnání s těmi déle spícími pleť sušší, ochablejší a více se u nich vyskytly jemné vrásky a pigmentové skvrny. Ani ženy spící sedm a méně hodin ale neměly pleť ve stavu, kdy by s ní mohly být spokojené. Zato šťastlivkyně, které si mohly dovolit spát osm až deset hodin denně, měly pleť vypnutější a zářivější. Konečně tento recept na krásnou pleť propagovala i modelka Claudia Schiffer.

ELLE KVÍZ: Expert nebo amatér aneb kolik toho víte o kosmetice?

elle.cz

Doba spánku je pro naši pleť nejoblíbenější částí dne. Mimické svaly se nehýbou a zcela se uvolní, takže pleť nemusí neustále napínat a reagovat na změny mimiky. Také není vystavena destruktivnímu UV záření. Kromě toho se během spánku snižuje hladina hormonu kortizolu. Kortizol, jinak nazývaný také stresový hormon, je odpovědný za to, že jsme aktivní a bdělí. Pokud jeho hladinu ale máme kvůli nedostatku spánku vysokou, projeví se to na naší pleti předčasným stárnutím, větším sklonem k akné a zánětlivým procesům celkově. Také doba hojení se výrazně prodlužuje.

Pleť ve spánku potřebuje stihnout spoustu úkolů. Odbourat újmy napáchané vnějším prostředím, odstranit toxiny, vyprodukovat kolagen a nahradit staré kožní buňky novými. V době před půlnocí se pokožka věnuje hydrataci, do tří hodin ráno zásobuje buňky výživou a regeneruje. Následně potřebuje odpočívat. Pokud jí na to neposkytneme dostatek času, nemůže všechny tyto náročné úkoly provést. Ráno se s místo svěží narůžovělou pletí probudíme s hlubšími vráskami, s otoky a náběhem na dehydrataci.

Mladistvá a zářivá pleť během čtyř nocí? Vyzkoušejte Skin cycling

elle.cz

Zvládnout svědomitě odvést všechnu tuto práci a naopak ji ještě zefektivnit, pomohou pleti noční séra a krémy. Ty jsou přímo napěchovány účinnými složkami, protože přes noc je pokožka schopná jich vstřebat více. Nesmí jí v tom ale bránit nečistoty a odumřelé buňky, proto je nutné pleť večer důkladně vyčistit. Pak pleti dopřejte hydratační sérum. Tělo se v noci zahřívá a pleť má větší sklon k dehydrataci. Následovat by měl výživný noční krém, ideálně třeba s obsahem retinolu, který prokazatelně zpomaluje stárnutí, zjemňuje vrásky a stahuje póry. Zbytky péče a škodliviny, které přes noc pleť vyloučí, je ideální ráno zase odstranit důkladným vyčištěním pleti.

Neberte spánek jako ztracený čas, který vás zdržuje od práce a povinností. Naopak – vaše pleť během něj pracuje na plné obrátky. Vnímejte její potřeby a využijte noční pauzu k jejímu ozdravení a omlazení. Funguje to lépe než všechny kosmetické přístroje světa.

Zdroj: Vyspise.cz, Laroche-posay.cz, Wikipedia Commons