Tělo jako stroj! Aneb, jak poznat, že něco nefunguje?

 

Hormony už od narození určují spánkový cyklus, libido či to, jak reagujeme na stres. S pokusy proměnit náš život v dokonalou harmonii svádí stále více profesionálů, v oblasti zdravého životního stylu, většinu tělesných problému na nefunkčnost hormonů. Jak to ale vypadá když skutečně přestanou fungovat? A jak se proti tomu bránit? 

Mohlo by se vám líbit

Pusťte si žilou a buďte krásní

Potřebujete dodat energii, zlepšit imunitu či zlikvidovat následky divoké party? Nemusíte týdny zobat pilulky ani praktikovat mindfulness. Vyzkoušejte terapie, jež slibují výsledky za pár desítek minut.
elle.cz

Ženy coby terč

Podle dosavadních studií (například i té poslední, z Biologického institutu pro výzkum člověka při The University of Chicago) se ženské tělo dostává do ohrožení hormonální nerovnováhy až čtyřikrát častěji a navíc hned několikrát za život (během puberty, těhotenství, kojení či menopauzy). Když tak přijde na řadu zodpovědná péče o fyzickou stránku ženy, nelze chemii v našem těle opomenout. 

Podle výše zmíněné studie například prodělalo za poslední dva roky hormonální rozkol až 36% amerických žen (ve věku od třiceti do čtyřiceti let), a to i následkem radikální změny režimu v důsledku pandemie Covidu-19. Hormonální nepořádek totiž může, nezávisle na životní etapě, vyvolat i silný stres nebo porucha příjmu potravy. 

„První hormony, které přestanou v těle správně fungovat, když jde takzvaně do tuhého, jsou v drtivé většině kortizol a inzulin,” říká doktorka Teresa Shawnová z chicagské univerzity. Proto, pokud by se v našem těle objevil jen drobný hormonální nesoulad, výrazně bychom jej pocítili. „Nicméně některé příznaky jsou plíživé,” dodává. 

Na co si tedy dávat pozor? 

Mezi ty nejviditelnější příznaky patří nerovnováha v jídelníčku, nabíraní kil, špatná spánková rutina, ztráta vlasu, problémy s pravidelností toalety. „Pokud jste unavení po týdnu závěrečných zkoušek nebo po pozdních příchodech z práce, potom jste nejspíš v pořádku,“ řekla doktorka Alyssa Dwecková z Mount Kisco Medical Group v New Yorku pro Huffingtonpost. Podle ní byste však měli začít sledovat data v případě, pokud se cítíte unavení neustále a navíc zaznamenáte nárůst hmotnosti, kolísání chutí k jídlu, nebo třeba i zimomřivost. 

Podle Dweckové je však nejvíce alarmující dlouhodobě narušený menstruační cyklus. Typickým příznakem je taky studený pot během noci. Před návštěvou doktora je však důležité vždy změřit v jaké denní době a intenzitě se projevy objevují. 

Léčba hormonální nerovnováhy totiž bývá běh na dlouhou trať a podle doktorky Shawnové je klíč v pravidelném užívání léků, často hormonů štítné žlázy. Proto pro odborníka musíte posbírat co nejvíce údajů, aby spolu s vyšetřením mohl určit správný postup léčby. V závažnějších případech se dá problém řešit také hormonálními injekcemi nebo operací, při které se odstraní části žlázy. 

Mohlo by se vám líbit

Proč nikdy neusínat na slunci?

Ležíte na lehátku, kolem vás šumí moře, ruka s koktejlem klesá, po těle vás hladí teplý vánek a sluneční paprsky dopadají zdánlivě něžně na vaši pokožku ... kdo by v takové situaci nenavštívil říši snů? Ovšem probuzení již není tak příjemné! Bolest hlavy tepe vaším spánkem, opálené rudé linie se připravují na krutou odvetu a dehydratace si vybírá svou daň. Spánek na sluníčku se jeví jako vrchol relaxace, ale může mít i vážné zdravotní následky.
elle.cz

Jak si lze pomoci? 

Samotný problém doma nikdy nevyřešíte. Ale některé příznaky můžete zmírnit a léčbě pomoci určitými úpravami životního stylu. Dbejte stravy bohaté na bílkoviny, ty jsou vlastně základní stavební jednotkou hormonálního mixu ve vašem těle, proto jsou podstatné pro jejich správnou tvorbu a distribuci. Zkuste napravit spánkovou rutinu. Spánek má například pozitivní vliv na správnou hladinu leptinu - hormonu, který vám pomůže vyrovnat se s přibíráním kil. Zkuste také zařadit pravidelný fyzický trénink, kterým vyzvete své tělo na pomyslný souboj. Důležité je také zařadit cvičení s dýcháním a meditací. 

Hormonální stránku svého bytí je však, za každých okolností, třeba přijmout a vnímat každým dnem bez předsudků a se zodpovědností.

Mohlo by se vám líbit

5 trendů v líčení na léto: Méně make-upu, větší efekt

V horkých letních dnech, natož na pláži či u bazénu se nikomu z nás nechce používat příliš mnoho make-upu a vlastně ani se líčením příliš zdržovat. Na druhou stranu pořád chceme vypadat dobře. Pojďme tedy okoukat triky slavných vizážistů a jejich způsob, jak se poprali s letními trendy v líčení.
elle.cz