Dopřejte vlasům restart. Potřebují ho i v létě

1. chyba: Necháváte kadeře uschnout na slunci

Většina žen má za to, že fénování vlasů po každém mytí pokožce škodí a zbytečně ji vysušuje. Pokud máte taky pocit, že je lepší nechat hřívu volně uschnout, představte si les po dešti. Z horké země stoupá pára, v mechu raší houby a jiné rostliny. A přesně to se děje s vaší pokožkou, jen místo hub na ní bují mikroorganismy. Když se přemnoží, začne vás pokožka svědit, je začervenalá a plná lupů. Proto je lepší si vlasy po každém mytí do sucha vyfénovat, alespoň u konečků. A rozhodně nechoďte s mokrou hlavou spát.

2. chyba: Zapomínáte na správnou péči. A na klobouk!

I když vám vlasy budou připadat lesklé a svěží, schovejte je v parném počasí raději pod klobouk nebo čepici. „UV záření totiž úspěšně narušuje vlasový protein, vlas se otevírá, poškozuje a stává se křehkým a lámavým,“ upozorňuje majitelka kadeřnického salonu Tereza Šťastná. K moři si pak pořiďte speciální řadu vlasových produktů určenou na letní péči. Ideální je šampón, který vymývá sůl, chlór a písek, maska, která oslabené vlasy vyživí a posílí a ochranný sprej, který je dobré použít nejen u bazénu a na pláži, ale i při procházkách městem.

Jemné, řídké nebo baby vlasy: Ty nejlepší tipy, jak jim dodat objem

elle.cz

3. chyba: Nenamáčíte si vlasy, než jdete plavat

Pokud chcete ochránit svou barvu před působením chlóru nebo mořské soli, než skočíte do vody, pořádně si vlasy namočte pod sprchou, aby nasály co nejvíce vody. Hříva totiž funguje doslova jako houba – jakmile je plná vody, žádnou další už nasávat nebude, i do namočených vlasů se tak dostane méně soli či chlóru. Pod sprchou pak kštici opláchněte i po plavání v bazénu nebo v moři, pokud možno ji umyjte rovnou i šamponem. Než vlasy necháte uschnout, vetřete do nich kondicionér.

4. chyba: Barvíte si celou kštici

S barvením vlasů je to tak trochu alchymie. Jestli ale změnu potřebujete i v létě, držte se jednoduchého pravidla. Permanentní barvu použijte pouze u kořínků, v délkách už jen tónujte. Nejenže byste hřívu zbytečně zatěžovala, ale barva se navíc vlivem slunečního záření mění, nijak zvlášť si nerozumí ani se slanou a chlórovanou vodu. Vhodnější je tedy nabarvit vlasy až po dovolené, kdy je ideální čas také na zastřižení konečků případně na hloubkové kúry.

Vlasový botox: Injekce vitaminů, která regeneruje vlasy

elle.cz

5. chyba: Pročesáváte si mokré prameny

I když máte pokušení rozčesat si vlasy hned po šamponování, případně poté, co vyskočíte z vody, ve skutečnosti napácháte víc škody než užitku. Když je hříva mokrá, je totiž mnohem víc křehká a náchylná k lámání. Mnohem lépe uděláte, když si vlasy jemně usušíte ručníkem, a počkáte, až budou sušší, a poté je jemně rozčešete hřebenem s širokými zuby. Pročesávejte jemně, pramen po prameni od konečků ke kořínkům. Pokud chodíte do vody s vlasy staženými gumičkou, určitě si ji sundejte hned, jak doplavete. Mokré se mohou zapařit, což vede ke kvasinkovým infekcím.

6. chyba: Žehlíte si vlasy nesprávně

Je celkem pochopitelné, že v létě chcete vypadat co nejlépe, vždyť jedna party střídá druhou. A času? Toho je zoufale málo. Nikdy, ale opravdu nikdy neberte do ruky žehličku, dokud máte kadeře ještě mokré. Vlhký vlas má otevřené póry plné vody, která se při kontaktu s rozpálenou žehličkou může začít vařit a vlas potrhat. „Vlasy je třeba před žehlením důkladně vysušit fénem, rozčesat a vmasírovat do nich přípravek s termální ochranou. Žehlete směrem od kořínků ke konečkům a průběžně vlasy pročesávejte,“ radí Šťastná.

Trendy krátké účesy 2023: střihy, které sluší všem typům žen

elle.cz

Zdroje: healthline.com, skinkraft.com, everydayhealth.com