Hair oiling metoda: Proč olejování vlasů propadnout?

Hair oiling je praktika, při které se do pokožky hlavy a vlasů vmasírují různé oleje, které napomáhají k mnoha benefitům. Dokážou obnovit zdraví vlasů, hydratovat je a dodat jim nepřehlédnutelný lesk. Jako starodávná metoda je praktikována již po staletí v rámci již zmíněné ájurvédské medicíny. Ájurvéda je alternativní medicína, která se zaměřuje na harmonii těla, mysli a duše s využitím prostředků, jako jsou byliny, oleje, masáže a meditace. Podle ájurvédy jsou vlasy projevem našeho zdraví a vitality a jejich péče je důležitou součástí našeho celkového blahobytu. Mně samotné, přestože nejsem fanouškem alternativních léčení a medicín, tak myšlenka olejování vlasů mi přijde kouzelná, až dojemná. Tradičně v Indii a indických domovech je tato metoda často spojovaná se společně stráveným časem a vzájemným olejováním vlasů. Sharing is caring!

Kokosový olej: přírodní elixír, který se hemží benefity pro krásu

elle.cz

Jaké má hair oiling metoda výhody?

Pro začátek je velmi přínosná pro zdraví a vzhled vlasů. Je to skvělý způsob, jak hydratovat suché a poškozené vlasy, které nemají dostatek péče a výživy. Pravidelné olejování vlasů posiluje vlasové kořínky a napomáhá proti vypadávání vlasů. Mimo jiné také zlepšuje jejich pevnost, pružnost a zjemňuje roztřepené konečky vlasů.

Ne každým vlasům se však líbí

Sto lidí, sto chutí. Je důležité mít na paměti, že metoda olejování vlasů nemusí být pro každého.A také různé vlasy může ovlivnit různými způsoby. Určitý typ vlasů je vhodnější pro tuto metodu. Tím jsou například suché, hrubé a kudrnaté vlasy. Pokud máte vlasy velmi jemné, tak jejich pravidelné olejování může vlasy naopak příliš zatížit. Navíc může zvýšit produkci vlasových lupů u těch, kteří jsou k nim náchylnější. Účinnost záleží na mnoha faktorech, jako je věk, suchost vlasů, předchozí úpravy a barvení vlasů či zdravotní stav.

Jak se postarat o vlasy, které jsou po dovolené suché a bez života?

elle.cz

Olejů pro tuto metodu je mnoho

Který olej použijete je jen na vás a na vašich vlasech. Při výběru vhodného oleje je důležité zohlednit typ vlasů, jejich stav a potřeby. Některé oleje jsou vhodnější pro mastné a jemné vlasy, jiné jsou lepší pro suché a poškozené vlasy. Mezi nejpopulárnější oleje patří kokosový olej, který je bohatý na mastné kyseliny, jako je například kyselina laurová. Tato kyselina napomáhá penetraci do jednotlivých vlasů a díky tomu se k nim snáze dostanou další látky, jako jsou vitamíny a antioxidanty. Kokosový olej je vhodný pro suché, poškozené nebo kudrnaté vlasy. Populárním je také arganový olej, který obsahuje vysoké množství vitamínů A, E, antioxidantů a esenciálních mastných kyselin. Je nejlepší pro suché a zlámané vlasy toužící po pomoci. Dalšími oleji, po kterých můžete sáhnout, jsou sezamový, mandlový či jojobový.

Jak tedy úspěšně zvládnout celou metodu?

Spočívá v tom, že se to s množstvím oleje nesmí přehánět. To akorát může vést ke zvýšené produkci mazu ve vlasech a zhoršení stavu pokožky hlavy. Nejlepší je aplikovat menší množství na suché vlasy, a to vmasírovat do pokožky. Nejdříve ze všeho si ale dobře rozčešte vlasy, tím je vhodně připravíte a zamezíte tak jejich zacuchání. Naneste menší množství oleje do vaší dlaně a olej lehce ho v ruce zahřejte. Poté olej vmasírujte do pokožky vlasů v kruhových pohybech a hlavně jemně. Postupně poté postupujte po celé délce vlasů. Naolejované vlasy můžete nechat působit přes noc, kdy je můžete zabalit do bavlněného trička či jemného ručníku. Pokud ale nemůžete či nechcete mít olej na vlasech celou noc, tak ponechejte vlasy zabalené alespoň hodinu. Nakonec vlasy pořádně umyjte šamponem a nezapomeňte na kondicionér. Celou metodu můžete opakovat jednou až dvakrát týdně. Celý proces si můžete personalizovat a upravit podle vašich potřeb a podle potřeb vašich vlasů.

Stres a padající vlasy? Pomohou vitaminy i vlasové vody

elle.cz

Zdroj: Healthline, Byrdie