Určitě si vzpomínáte na Kim Kardashian na posledním plese MET gala. Vypadala, jako by se stala vodní bohyní, která vystoupila na souš a její šat byl stále poset kapičkami vody. Tento módní styl si oblíbil už v 80. let minulého století návrhář John Galliano. Ačkoliv Kim působila v modelu, který vlastnoručně zhotovil Thierry Mugler, úchvatně, na ústa se dere základní otázka. „Proč by chtěl někdo vypadat tak, jako by ho právě vytáhli z bazénu, kam na večírku spadl v oblečení?".
A není to jen Kim Kardashian, wet look umí skvěle nosit třeba Kaia Gerber, Miley Cyrus i Selena Gomez. Modelky na přehlídce Versace pod názvem Versacepolis vypadaly jako by právě vylezly ze sprchy. Vizážisté toho dosáhli jednoduše: těsně před samotnou show je celé postříkali vodou z velkých rozprašovačů.
Jak na to?
Jste připraveni na to vyzkoušet wet look na vlastní kůži? Zkuste to prostřednictvím jednoduchého účesu. Umyjte si vlasy a vymačkejte z nich vodu pomocí starého bavlněného trička. Pak kadeře rozčešte hřebenem se širokými zuby. Smíchejte dohromady vlasový krém a gel - to je tajemství, jak vlasům vytvořit skutečně mokrý, nikoliv mastný nebo upatlaný, vzhled. Množství dávkujte opatrně, méně je více v tomto případě platí na sto procent. Pak vlasy začesejte dozadu a ještě je poprašte mořskou solí ve spreji. Vysušte fénem, ale ponechte kadeře stále trochu vlhké.
Wet look líčení umí v českých luzích a hájích vizážistka Koki. Podívejte se na její tutorial a při troše umu ho zvládnete sami. Zdá se vám moc složitý? Pak máme ještě jednodušší verzi, pro ty, kteří věčně někam spěchají a tento make-up si vyhradili maximálně deset minut času. Před samotným líčením naneste gelový hydratační krém, nechte pár minut vstřebat a aplikujte primer. Pak přichází na řadu make-up na olejové bázi, který vytvoří onen šťavnatý finiš. Následně potřebujete rozjasňovač, který vklepejte na oční víčka, lícní kosti, hřbet nosu a nad horní ret. Vše přestříkejte termální vodou ve spreji a fixačním sprejem a můžete vyrazit!
Lekce historie
Do módy se wet look dostal už v 18. století a má ho na svědomí samozřejmě francouzská královna Marie Antoinetta. Jedna z nejslavnějších módemanek historie si nechala namáčet své mušelínové šaty a inspirovala k tomu i další dámy na dvoře. Dorazit na setkání francouzské šlechty v mokrých šatech znamenalo působit svůdně a přitažlivě. Co na tom, že aristokratky riskovaly nachlazení a často smrt. Mušelín se jim totiž nalepil na kůži, a pokud byl jenom trochu pod mrakem, tehdejší urozené ženy velmi rychle prochladly. Podle některých byl tento módní trend zodpovědný za vlnu smrtícího nachlazení v roce 1803.
Přeskočme do 20. století, kdy v šedesátých letech bylo IN mít mokré vlasy. Tento trend se týkal pánů, kteří si měli své kadeře zčesávat dozadu gely na bázi oleje či speciálními pomádami. I dámy si mohly dopřát wet look v podobě zářivě lesklých vinylových šatů či pršiplášťů. Nyní proklínaná umělá hmota byla totiž tehdy materiálem desetiletí a tvořil z ní třeba i Pierre Cardin, Paco Rabanne či vynálezkyně mini sukně Mary Quant. Ta v roce 1963 uvedla dokonce celou „wet collection".
V osmdesátých letech to byly mokré mušelínové šaty z dob francouzské revoluce, které inspirovaly Johna Galliana, aby tento trend znovu oživil. Kolekci nazval „Padlí andělé" a měl tím na mysli ženy, které byly ochotné zemřít pro módu. Nutno dodat, že výsledek byl velmi sensuální, ale modelkám, které předváděly mokré šaty na nahém těle, se moc závidět nedalo.
Další módní gigant, Alexander McQueen, pracoval s takzvaným wet lookem. A jak jinak než po svém: jeho kolekce Untiteled měla podtitul „zlatá sprcha". Závěr defilé tvořily modelky oblečené v bílém, na které začala prýštit voda. Ta byla nasvícená tak, aby vypadala zlatě. Recenze na přehlídku byly šokující a investoři hrozili, že s nemravou McQueenem nebudou dále spolupracovat. To ještě netušili, že mnohem více sexu do wet louku vnese Tom Ford u Gucciho, který pro dosažení optimálního efektu sprejoval vodou zadek Kate Moss.
To, co vytvořil Thierry Mugler pro Kim Kardashian ale v historii módy nemělo obdoby. Její oděv totiž nebyl skutečně mokrý, i když tak absolutně vypadal. Kapky vody byly nahrazeny křišťály, které byly na tělovou látku našité v takových kaskádách, aby co nejvíce simulovaly opravdovou vodu. Své udělaly také vlasy a make-up, kdy Kim vypadala jako vodní bohyně.
Návrhář Di Petra odmítá wet look, který podle něj vznikl z misogynských pohnutek, kdy muži měli zírat na téměř nahá těla žen. Proto tvoří šaty mokrou technikou (bez použití vody), které mají symbolizovat zrození.
- Zdroj článku: