9 nejčastějších vztahových chyb

 

1. Myslíte, že vám partner patří na věky

Po čase nám začne protějšek evokovat domácí inventář, a tak mu přestaneme věnovat dostatek pozornosti. Ale ani vaše pokojová rostlina nemůže žít bez toho, aniž byste jí věnovali svůj čas a péči. Natož lidská bytost. Po delším časovém úseku je nesmysl od sebe chtít podobnou zamilovanost jako na začátku. Ale zkuste si představit, jak by váš život vypadal, kdybyste se náhodou rozešli. Svůj protějšek mnohdy přestáváme vnímat, protože jsme si na něj jednoduše zvykli. Je to přirozené. Co váš vztah ale zabije, je ona lhostejnost, která ze stereotypu občas pramení.

2. Pořád se bojíte rozchodu

Ani druhý extrém není správný. Pokud se neustále obáváte, že partner uteče s někým jiným, trpíte určitým druhem závislosti. Hledejte proto partnerství taková, kde se budete cítit sebevědomí, vyslechnutí, a především vnímaní svým protějškem.

3. Nemáte stanovené hranice 

I když se svým protějškem neustále chcete být, nevadí vám jí/mu ve všem vyhovět, nezapomínejte na sebe. Kým jste byli, než jste do vztahu vstoupili? Jaké jsou vaše zájmy, co rodina a přátele? Nezanedbáváte je náhodou, od té doby, co jste zadaní?

Největší mýty o sexu v dlouhodobém vztahu

elle.cz

4. Stěžujete si okolí

Je lákavé si na člověka, se kterým chodíte nebo žijete, postěžovat kamarádům, ale celou situaci jen zhoršíte. Mluvit musíte především s tím, koho se vaše nespokojenost týká. Jinak se ocitáte v neurotické situaci: něco vám nevyhovuje, ale nehodláte na tom nic měnit.

5. Nevidíte na svém protějšku jeho klady

Jste spolu dlouho, a tak vás spíš vytáčí, co nedělá než jeho/její skvělé vlastnosti. Proto je potřeba zažívat s partnerem nové situace a nečekané zážitky, abyste ho opět uviděli v tom světle, v jakém jste se do něj zamilovali. „Když například vidíte, jak váš milovaný přednáší na konferenci, už to není ten chlápek, který se povaluje na gauči, ale velmi zajímavá osobnost," říká ve své přednášce párová terapeutka Esther Perel.

6. Pořád pochybujete

Je to vztah, ve kterém máte být? To si musíte vyřešit v sobě, ale trápit tím druhého, je velmi nešťastné. Nejen, že tak narušujete jeho sebevědomí, ale také důvěru.

7. Neberete svůj protějšek vážně

Jakou příčku má ve vašich prioritách? Třeba se nachází až za rodinou, přáteli nebo i prací. Pak nemůžete chtít, aby vztah fungoval. Nikdo totiž nechce být dlouhodobě opomíjený.

Jste manipulována do/ve vztahu a ani o tom nevíte?

elle.cz

8. Nemáte víru ve svůj protějšek

Už si dávno nemyslíte, že je to ten nejlepší člověk pro vás. Zažívá totiž těžkosti a vy si nejste jisti, jestli si s nimi dokáže poradit. Právě teď ale nejvíc muž či žena po vašem boku potřebuje lásku, podporu a důvěru.

9. Nevěříte svému vztahu

A to se může projevovat úplnými banalitami, například neustálými hádkami o to, kdo měl co udělat v domácnosti, až po nevěru. Pokud na svůj vztah rezignujete, nepodaří se vám už vyladit ono emocionální pouto a není jediný důvod, proč by takové spojení mělo či mohlo pokračovat dál.