Co na lásku na první pohled říká věda?

Láska versus věda

Koncept lásky na první pohled už dlouho fascinuje básníky a umělce, stává se předmětem literárních příběhů i hudebních skladeb. Část společnosti jej odmítá jako pouhé poblouznění a romantizující iluzi, kterou přiživuje popkultura a nerealistická očekávání. Může se zdát, že se láska na první pohled ze své podstaty nedá racionálně vysvětlit. Překonává jakousi zažitou strukturu a proces postupného seznamování a tvorby citového pouta. Místo toho zažehne intenzivní citovou reakci, která se později přetaví v pocit důvěrné známosti. Pokud věříte v osud a spřízněné duše, pak pravděpodobně zpochybníte roli náhody a biologie v takových setkáních. A to je naprosto v pořádku. Láska na první pohled zamotala hlavu i spoustě odborníkům na poli psychologie. Přesto se ale pár možných vysvětlení pro tento fenomén najde…

Mohlo by se vám líbit

Slavní, kteří začali randit se svými idoly. Nebo si je dokonce vzali.

Je pravda, že všichni máme mezi celebritami alespoň jeden idol, který kdyby nás pozval na rande, podlomila by se nám kolena. Možná sníte o Timothée Chalametovi. Nebo byste se rádi probudili vedle jednoho z britských princů. Nebo na ruce nosili prsten od Roberta Pattinsona, který se teď třpytí na prstě Suki Waterhouse... A to je v pořádku. Přinášíme důkazy o tom, že se sny o lásce s vaším idolem mohou splnit… Zázraky se totiž dějí.
elle.cz

Realita, iluze nebo něco mezi?

Co se týče lásky, každý máme nějaká očekávání. Ta zformovaly mimo jiné filmy, knihy a další fiktivní příběhy, či jemně přikrášlené vyprávění našich známých. Tato očekávání a představy podvědomě nasazujeme na náhodné životní situace, včetně setkání s lidmi, kteří oblékají v daný okamžik roli potenciálních partnerů. Všichni jsme náchylní k vytváření rychlých úsudků na základě vzhledu, řeči těla a další neverbální komunikace. Jakmile se nám daný člověk zalíbí, přisoudíme mu různé (v tomto případě pozitivní) charakteristiky, které pochází jak z našich zkušeností, tak z našich představ a ve vteřině jsme schopni si představit společnou budoucnost. Vzhledem k tomu, že mozek má problém rozlišit realitu od fantazie, spustí se kaskáda emocí, vyplaví se dopamin, oxytocin a adrenalin a vytvoří se k tomu druhému citové pouto. A přestože šance, že oběma zúčastněným probíhá hlavou to stejné jsou minimální, přeci jen existují. Zda se tomuto poutu dá říkat láska, je věc druhá. Přeci jen je to čas, který vyživuje romantickou hloubku.

Mohlo by se vám líbit

5 jazyků lásky: Jakým ve vztahu hovoříte vy? A rozumíte partnerovi?

Lidé říkají své „mám tě rád“ různými způsoby. Každý jsme jiný a to, jak vnímáme lásku, je ještě stokrát rozdílnější. Každý člověk projevuje a přijímá lásku jiným způsobem, což popisuje ve svém bestselleru Pět jazyků lásky i Gary Chapman. Jakým mluvíte vy?
elle.cz

Oči jen pro tebe

Na čem se všichni shodnou je, že láska na první pohled neexistuje bez silné fyzické přitažlivosti. Přitom v mnoha případech je posloupnost opačná. Člověk nejprve toho druhého pozná, zamiluje se do jeho charakteru a posléze mu připadá krásnější než kdy předtím. Klíčovou roli nicméně hraje i oční kontakt. Studie šedesáti vzájemně cizích lidí ukázala, že delší oční kontakt mezi dvěma lidmi zvyšoval romantickou přitažlivost, kterou k sobě cítili. Prudce jim stoupl krevní tlak a toužili po dalším setkání. Efekt byl ještě silnější, pokud došlo k fyzickému doteku, třeba držení za ruce. To ovšem platilo pouze u účastníků, kteří se považovali za romanticky založené. Na ty, kteří se vnímali jako obecně neromantičtí, neměl vzájemný pohled žádný patrný vliv. To se dá vysvětlit zcela jednoduše – romantici si ranou fyzickou přitažlivost častěji vykládají skrze své růžové brýle jako lásku.

Mohlo by se vám líbit

Fenomén phubbing: co dělat, když se věnuje více svému mobilu než vám

Používat mobil pro ukrácení času nebo odreagování se stalo zcela běžnou součástí našich životů. Mobil ale pravidelně vytahujeme i ve chvílích, kdy by měl zůstat ležet stranou – když se sejdeme s přáteli nebo když po celém dni vidíme partnera. Jsou naše reálné vztahy odkázané k záhubě, nebo lze tuhle dobu ledovou ještě zastavit?
elle.cz

Zdroj: Psychology Today, The Royal Institution