Emocionálně nedostupní muži. Jak je včas odhalit?

Pojmem emocionální nedostupnost se označuje stav, kdy člověk není schopen udržovat citové vazby. Nedokáže se otevřít intimitě, mluvit o svých niterných pocitech ani sdílet pocity druhých, projevit zranitelnost a jinak naplnit citovou stránku, která je součástí partnerského vztahu. Důvodem této neschopnosti může být trauma z dětství, strach ze ztráty svobody a nezávislosti, zážitek z minulosti, kdy dotyčná osoba měla špatnou zkušenost s projevenými emocemi, ale i mnoho jiných nebo kombinace různých faktorů. Emocionální nedostupností mohou trpět muži i ženy a udržovat s nimi vztah může být velmi vyčerpávající. Pojďme se, dříve než se necháte strhnout hrou na kočku a myš, podívat na několik znamení, že máte pravděpodobně tu čest s emocionálně nedostupným mužem.

Mohlo by se vám líbit

Situationship: Zlomí vám tento vztah srdce nebo se v něm najdete?

Jste víc než přátelé s benefity, ale nemáte plnohodnotnou známost. Uvízli jste ve vztahovém meziprostoru, který je těžko definovatelný i uchopitelný. Pokud se jím ale naučíte proplouvat, nemusí vám v něm být vůbec špatně.
elle.cz

Jak poznat, že je emocionálně nedostupný?

1. Nejsou mu příjemné vážné konverzace

Pokud se tváří nezúčastněně či dokonce podrážděně během toho, kdy mu sdělujete něco osobního, nebo se snaží za každou cenu změnit téma hovoru, má-li sám mluvit o situacích, které provázely silné emoce, je možné, že trpí strachem z duševní intimity. To však neplatí o intimitě fyzické, jež může naopak použít jako způsob, jak z takových konverzací uniknout.

2. Minimalizuje vaše pocity

Ať už má sklony dělat si z vás legraci či jinak odvádět pozornost od vypjatých emocí, popřípadě přesměrovává vlastní pozornost jinam, například pokládá off-topic otázky, sahá po telefonu, prohledává kapsy, může se jednat o manipulativní snahu situaci, která mu není příjemná, ovládnout a zvrátit.

3. Je defenzivní a nejistý

Je téměř nemožné s ním při sebemenším náznaku konfliktu vést konstruktivní dialog, neboť jeho okamžitou reakcí je vlastní sebeobrana. Vše si tzv. bere osobně a má potřebu se za každou cenu obhájit, svést vinu na ostatní, postavit se do role oběti a ve výsledku vás od sebe ještě více odehnat.

Mohlo by se vám líbit

Vystupte z kruhu: Proč přitahujete emocionálně nedostupné partnery?

Ať už jste single nebo v milujícím partnerství, je těžké popřít, že moderní seznamovací svět je pořádně komplikovaný. Seznamovací aplikace kladou důraz na digitální spojení a místo skutečného rozchodu často dáváme přednost pohodlnějšímu ghostingu. Snižuje se náš smysl pro odpovědnost za to, jak se k druhým chováme. Zodpovědnost, ohleduplnost a citová otevřenost se ztrácí ve virtuálnu. Proč si stále vybíráme partnery, kteří jsou vůči nám emocionálně nedostupní?
elle.cz
4. Jeho minulost

Je-li jeho minulost opředena tajemstvím a dotazy na jeho dětství, rodinu a jiné detaily jsou tabu, nevěstí to nic dobrého. Zbystřit byste také měla v případě, že v dospělosti neměl žádný vážný vztah, ale i naopak, pokud má na účtě časté nevěry, ghosting a paralelní vztahy.

5. Záleží na něm, kdy se potkáte

Emocionálně nedostupný muž si užívá, má-li věci plně pod kontrolou, tedy potkáváte-li se za jeho podmínek. Čekáte, kdy se mu uvolní rozvrh, abyste se mu pokaždé přizpůsobila, a když už se vám podaří setkat, podnikáte výhradně, co baví jeho. Na vaše zájmy nebo přání je málokdy brán ohled.

6. Odmítá změnit status vašeho vztahu

Ačkoliv spolu trávíte poměrně dost času a vy sama byste vaši známost už pěkných pár týdnů s klidem nazvala vážnou, on se tomuto kroku vyhýbá jako čert kříži a o oficiálním vztahu nechce slyšet. Je na vás, jak dlouho vydržíte investovat svůj čas a energii a pokoušet se o prohloubení vašeho vztahu, přes určitou hranici vás nepustí a vy se dříve či později ocitnete ve slepé uličce.

Zjištění, že jste se zapletla s emocionálně nedostupným mužem, může být hořké. Zároveň vás může hodnou dobu pohánět dopředu vidina toho, že to budete vy, kdo jej změní. Je na místě se ptát, z jakého důvodu si takové jednání necháváte líbit nebo zda vás dokonce nepřitahuje. Pokud nechcete váš vztah úplně zahodit, je dobré s vaším milým (i když lehce emocionálně nedostupným) pojmenovat chování, které vám vadí nejvíce, a nastavit pravidla. Vůli na tomto vztahu pracovat, musíte projevit oba.

Mohlo by se vám líbit

Trpíte ve vztahu? A proč už konečně neodejdete?

Kdy milujete příliš? Když láska bolí. Když se většina rozhovorů, které vedete s blízkými přáteli, točí kolem něho, kolem jeho problémů, jeho myšlenek a pocitů. Když omlouváte jeho mrzuté nebo špatné nálady, nezájem nebo ponižování tím, že to měl v životě těžké a snažíte se mu dělat terapeutku. A taky tehdy, když se ve vztahu neustále stresujete. Je na čase odhalit, proč tak zoufale hledáte někoho, kdo by vás miloval, a místo toho pokaždé narazíte na “toxické” a manipulativní partnery...
elle.cz

Zdroj: mindbodygreen.com, psycholozkazpatehopatra.cz