Pět jazyků lásky: způsob, jak být svému protějšku i sobě ještě blíže

Od vydání knihy uteklo již přes třicet let, ale Gary Champan tvrdí, že jde o nesmrtelnou teorii. Na svých stránkách nastiňuje pět způsobů rozdílných projevů lásky ve vztahu, potřebných k pochopení fungování ve vztahu – naše i našeho partnera.

Jak vám projevuje lásku váš partner? 

Určitě to znáte. Někomu přijde romantické, když dostane obří dárek od svého partnera. Pro někoho nejsou důležité dary, ale spíše fyzický kontakt nebo společně strávený čas. K tomu abychom porozuměli nejen svému partnerovi, ale hlavně sami sobě, tu máme pět jazyků lásky. Možná budete překvapeni, co je váš skutečný jazyk lásky a určitě zjistíte, že je to skvělý způsob, jak se přiblížit zase o něco blíž k vašemu partnerovi.

Miluju tě, baby. Ale nechci s tebou žít. Proč stále přibývá mingles?

elle.cz

A váš jazyk lásky?

Podle autora knihy má každý jeden hlavní a jeden vedlejší jazyk lásky. Měli bychom si přát, abychom znali jazyk lásky svého partnera a snažili se mu city projevovat právě způsobem, jaký je mu blízký. Váš jazyk lásky můžete jednodušše zjistit pomocí testu, který naleznete na internetu. Jaký je tedy ten váš?

Slova ujištění - pochvala

Potřebujete často slýchat od svého partnera slova miluji tě, sluší ti to a podobné fráze? Pak jsou slova ujištění vaším jazykem lásky. Známená to pro vás víc než činy.

Pozornost

Považujete za důkaz lásky společný čas a aktivity? Vaším jazykem lásky je zřejmě právě pozornost. Chcete vidět zájem svého protějšku, že si na vás umí udělat čas a chce ho strávit právě s vámi. Často si stěžujete na svého partnera, že je stále v práci a nemá na ni čas? I to je projevem touhy po pozornosti. Je to pro vás přirozené.

Fenomén phubbing: co dělat, když se věnuje více svému mobilu než vám

elle.cz

Dary

Podle Chapmana je tento jazyk lásky nejsnadnější k pochopení. Jde o vyznání lásky pomocí drobných dárků. Například, když vám drahá polovička pošle pohlednici z výletu nebo doveze malý suvenýr. Mylná představa o tomto jazyku lásky je, že dárky musí mít vysokou hodnotu. Jde o to, že budete vědět, že si na vás vaše polovička vzpomněla.

Skutky

Uvařená večeře, obstarání nákupu, péče o společný domov. To jsou skutky, kterými můžeme také dát najevo svou lásku.

Fyzický kontakt

Doteky jsou jistě součástí každého vztahu, avšak pro někoho jsou naprosto nejpodstatnější formou projevu lásky. Pohlazení, držení za ruku, objímání. Je pro vás dotyk jazykem lásky?

Sexuální novinky a trendy, které nás v roce 2024 vezmou na vrchol

elle.cz

Zdroj: Gary Chapman – Pět jazyků lásky