Co o konceptu soudobé lásky prozrazují reality shows?

 

Seznamovací reality shows berou útokem naši pozornost. Od roku 2018 jich jen v Británii vzniklo více jak padesát. Partnerství je pro nás stále velmi aktuální téma. Navzdory prognózám, které nás odsuzují k izolovanému životu, toužíme po souznění…Po takovém, jenž bude zdatně odolávat překážkám. Až se zdá, že se s rezonujícím faktem o úplné samostatnosti každého jedince chceme o to víc spárovat. 

Sex není důležitý? 

Parta nadržených skoro teenagerů - skoro dospěláků v pětihvězdičkovém resortu, kde mají navazovat hluboké vztahy, a to bez sexu. Show Too Hot To Handle byla tak hot, že ji nešlo ignorovat. Hájí šlechetné poselství, že partnerské štěstí nenalezneme v posteli (kde časem kouzlo může vyprchat), ale ve skutečném propojení, které přetrvá navěky? Koliduje to s čísly, které vyplývají ze statistik. „Generace Z skutečně nenahlíží na sex jako předchozí generace. Zároveň se jej ale nevzdává. Jen má pro ně tělesnost jinou hodnotu a dynamiku,” říkají ve zkratce odborníci z agentury Brandwatch ve svém průzkumu na téma, jak sex ovlivňuje nejen spotřební chování současných mladých.

Show nicméně dokázala, že skoro všichni soutěžící v obou řadách nejsou schopni dostat závazků a pravidel, a tak smysl i zápletka spočívá spíš v provokaci diváka. Celý koncept nicméně dobře komunikuje potřebu - a teď nehledě na sex, či celibát - poznat partnera. „Ne komplexně, avšak přesto rozvedené téma workshopů funguje nejen v případě zostření napětí, ale také ve poučení diváků,” míní recenze pořadu od redaktorů Entrtaiment Weekly. Kdo tak čekal, že budeme současnosti spílat za pokřivenou morálku, zatím není důvodů. 

Vztah s narcisem vás zraní. Jak poznat, že jste uvízli v jeho spárech?

elle.cz

Je mi jedno jak vypadáš! 

Shows Sexy Beast a Love Is Blind (a nejen ony) si zas zahrávají s konceptem, že v případě skutečné lásky nehraje tělesná schránka roli. Jenže! Oba pořady byly kritizovány za to, že tuto ideu značně zakřivovaly pečlivou dramaturgii a výběrem vhodných soutěžících, kteří by se do sebe zamilovali i kdyby si přes zeď nechvalně známých buněk (moudří ví) jen virtuálně chatovali. Jak jsme tedy na tom skutečně s tímhle přesvědčením? „Byla tu místa pro takové formáty, dalo se to čekat. Je to jako bychom se divili angažovanější předpovědi počasí v případě zvýšených klimatických změn,” vysvětluje mediální teoretik Alfie Bown.

Takže snahy těchto formátů zatím nejsou úplně upřímné a autentické. Nicméně dle našeho názoru i tak šíří pozitivní poselství o vztazích, ale ve zvláštním obalu. V takovém zvláště zatuchlém, jak z romantických nároků devatenáctého století. Proč bychom k partnerství v dnešní době nemohli přistupovat pragmatičtěji a přesto s určitou dávkou romantiky? Takové myšlenky vlastně vyvrací osvětu v partnerských vztazích, při níž se prosti přehnaných románových představ snažíme pomocí moderních metod terapie zdokonalit a vytvořit pevné svazky bez iluzí. 

Naučte se naslouchat své intuici

elle.cz

Všichni chtějí lásku…

Přirozeně nejupřímnější jsou s realitou pracující pořady z kategorie docuseries, které nejsou reality shows v pravém slova smyslu, ač s nimi leccos sdílí. Ty ve finále nejlépe odhalují, jak jsme na tom s láskou. Protože dokazují, že nás zajímá, že zkoumáme její spektrum a uvědomujeme si její rozmanitost. Což je asi nejpozitivnější pozorování. Nás (a možná by mohla i vás) pak v tomto ohledu překvapil a zaujal pořad Love on the Spectrum, která sleduje příběhy lidí s autismem, kteří rovněž hledají lásku.  „Nebylo doposud zcela běžné tolerovat nároky na milostný život minorit. Do naše pole se však dostává stále více důkazů o její rozmanitosti. Přijímáme ji bezpodmínečně? Ne. Učíme se přitom? To rozhodně ano,” říká Rogelio Sáenz, sociolog, který se zabývá rolí a právy minorit v proměňujících se podmínkách americké kultury. 

Zatím tedy televizní zábava revoluci v našem vnímání lásky nespouští, avšak navzdory očekávání však ani příliš neprzní. Jen odráží to, že jsme po éře šokujících pořadů změkli a chceme pohladit laskavou iluzí. 

Objekt (sexuálního) zájmu: Ženská prsa

elle.cz