Co dělat po ‚nehodě‘ při sexu?

Podle výzkumů, které provedla agentura Millward Brown ve čtrnácti zemích včetně ČR, by si 29 % Češek snažilo sehnat takzvanou pilulku po. Ta totiž při požití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejde otěhotnění.

Je ale dostupná a vhodná pro každého?
V podstatě ano. Tato pohotovostní antikoncepce je dostupná ve většině lékáren bez lékařského předpisu, byť s omezením. To znamená, že bez receptu si ji mohou koupit pouze ženy a dívky od 16 let na základě předložení osobního dokladu (na jeden doklad bude vydána jedna pilulka). Dívky, kterým ještě nebylo šestnáct let, musejí navštívit lékaře a požádat o vystavení receptu.
„Pohotovostní antikoncepci může bez problémů používat většina žen,“ vysvětluje gynekolog Jiří Dvořák. „Existují však stavy a onemocnění, při kterých se pilulka použít nesmí, například při alergii na léčivo nebo některou z pomocných látek. Ženy s těžkou poruchou jater nebo s chronickým zánětlivým onemocněním střev by se měly před použitím poradit se svým lékařem. Jinak jde ale o nepoměrně menší zásah do organismu než v případě nutnosti umělého přerušení těhotenství,“ dodává Dvořák.

Jak funguje?
Mechanismus účinku pilulky spočívá v zabránění ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Dochází také ke změně děložní výstelky, a tím je zabráněno uhnízdění vajíčka v děloze. Pokud však již došlo k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, pilulka po nebude účinkovat a nijak neovlivní započaté těhotenství. Pilulka tedy nezpůsobí potrat ani neohrozí plod.