Evra – kombinovaná hormonální antikoncepce v náplasti

Tenká čtvercová náplast tělové barvy uvolňuje hormony průběžně přímo do krve. Jejich hladina v těle je stabilní a játra nezpracovávají nárazy, které přicházejí po každém spolknutí tablety. Náplast obchází žaludek a její účinnost zůstává nezměněna při průjmu nebo zvraceni.

Jedna náplast zůstává na těle sedm dní, osmý den nalepíte novou a pak následuje volný týden bez náplasti. Proti pilulkám, které se musí užívat denně a ideálně ve stejnou dobu, je používání náplasti jednodušší. Nejčastější příčinou selhání hormonální antikoncepce je chyba v užívání a ta je s náplastí mnohem vzácnější. Účinnost hormonální antikoncepce v náplasti je totožná s pilulkami, stejně tak příznivé účinky na pleť a na sílu a bolestivost menstruace.

Evra se lepí na břicho, hýždě, vnější část paže nebo horní část trupu s výjimkou prsou. Rychlost uvolňování hormonů nezávisí na teplotě těla ani prostředí, náplast drží při koupání, plavání nebo cvičení. Pokud se kolem náplasti zachytí jemné chloupky z oblečení, odstraní se lehce například olejíčkem. Lepidlo v náplasti nedráždí kůži, pokud však máte velmi citlivou pokožku nebo trpíte kožními alergiemi, poraďte se o vhodnosti užívání antikoncepční náplasti se svým lékařem.

Náplast může předepsat pouze gynekolog, za balení na měsíc zaplatíte kolem 300 korun. Podrobnosti o Evře najdete na www.mojeantikoncepce.cz.

Článek připraven v odborné spolupráci s MUDr. Evou Mazánkovou, gynekoložkou.

MUDr. Eva Mazánková-Outlá, soukromá gynekologická ordinace, Praha 4.

Doktorka Mazánková je absolventkou Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na Gynekologickém oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce a Nemocnice na Homolce. Absolvovala speciální výcvik v oblasti gynekologické onkologie, ultrazvukové diagnostiky, endokrinologie a porodnictví. Má atestaci nejvyššího stupně v oboru gynekologie a porodnictví. Na zahraničních stážích pracovala v Německu a ve Švýcarsku. Je vdaná a má jednu šestnáctiletou dceru.

O Evře řekla: „Podle mých zkušeností se jedná o chytřejší a pohodlnější cestu hormonů do těla. Pilulky se musí užívat denně, jejich zapomínání snižuje účinnost antikoncepce a často způsobuje i nepříjemné krvácení mimo cyklus. Těmto komplikacím se lze aplikací náplasti vyhnout.“

Často kladené otázky – Evra

Jak přípravek Evra vypadá?
Evra je velmi tenká hladká náplast tělové barvy ve tvaru čtverce o délce strany 45 mm.

Kde mohu nosit náplast Evra?
Antikoncepční náplast Evra lze nosit na kůži hýždí, břicha, horní části trupu (kdekoliv zepředu či zezadu, kromě prsou) nebo vnější části paže.
Náplast Evra by se neměla nalepit na zarudlou, podrážděnou či narušenou pokožku.
Aby byla zachována účinnost náplasti Evra, neměla by se umísťovat na kůži, na niž byl nebo bude nanesen make-up, pleťové mléko, krém, pudr či jiné dermatologické produkty.
Antikoncepční náplast by neměla být umísťována na jiná místa na těle, než jsou doporučena.

Jak budu antikoncepční náplast používat?
Při používání přípravku Evra se uvažuje s 4týdenním cyklem. První antikoncepční náplast použijete v průběhu prvního dne probíhající menstruace. Tento kalendářní den můžeme nazvat „Evra-den“ (den výměny). Pokud náplast neaplikujete v prvních 24 hodinách od začátku menstruace, musíte v průběhu prvního týdne používání náplasti Evra používat ještě další (nehormonální) antikoncepční metodu. Náplast nosíte na těle nepřetržitě 7 dní (1 týden). Osmého dne náplast sejmete, zlikvidujete a okamžitě nalepíte náplast novou.
Náplast nalepíte vždy ve stejný den týdne, v „Evra-den“. Čtvrtý týden náplast neaplikujete (22.-28. den). V tomto týdnu by se mělo objevit menstruační krvácení. Po 28. dni začnete další čtyřtýdenní cyklus aplikací nové náplasti v příslušný „Evra-den“, bez ohledu na to, kdy začíná nebo končí menstruace. Na těle by měla být nalepena vždy jen jedna antikoncepční náplast!

Můžu se s náplastí koupat?
Ano. Evra Vás v ničem neomezuje. Můžete s ní provozovat jakékoliv běžné aktivity, jako je koupání, plavání, běhání, cvičení, saunování apod. Pravděpodobnost, že se náplast odlepí, je velice nízká.

Můžu náplast v průběhu týdne přemisťovat?
Pokud náplast aplikujete na určité místo, v průběhu týdne ho už neměňte. Náplast by mohla ztratit svou přilnavost.

Co mám dělat, když se náplast přeci jen odlepí nebo se začne odlepovat?

Pokud to zjistíte do 24 hodin, pokuste se náplast nejprve znovu nalepit (pokud je neporušená, nebyla ve styku s vodou a nepřilepila se k ploše). Když se Vám to nepodaří, nalepte si novou náplast a dodržujte dál svůj „Evra-den“.
Pokud uběhlo od odlepení více než 24 hodin, aplikujte ihned novou náplast a začněte nový čtyřtýdenní cyklus (změňte tedy svůj „Evra-den“). Po dobu následujících sedmi dnů používejte ještě jinou metodu antikoncepce.

Jak se dostává účinná látka do těla?
Evra je antikoncepčně účinná náplast, která chrání před otěhotněním zásobováním organismu stálými dávkami hormonů, které pronikají do těla přes kůži.

Jsou s užíváním Evry spojené nějaké vedlejší účinky?
Některé uživatelky popisují běžné vedlejší účinky hormonální antikoncepce (jako pnutí v prsou, bolesti hlavy, bolesti břicha) především v prvních třech měsících užívání. I když to může být nepříjemné, nejedná se zpravidla o nic neobvyklého. Jestliže se však zdají závažné nebo se opakují několik cyklů po sobě, je třeba poradit se s lékařem.