Ženský orgasmus: co všechno byste o něm měli vědět

Jak si prodloužit orgasmus, jak ho prožít ve stejnou chvíli s partnerem a jaké jsou jeho vedlejší účinky? Podívali jsme se na několik otázek kolem ženského orgasmu.

Příliš krátký orgasmus
Vyvrcholení závisí především na jednom orgánu – mozku. Možná jste v myšlenkách někde úplně jinde než v posteli s partnerem. To brání v dosažení orgasmu, zbytečně ho zkracuje nebo mu ubírá na intenzitě. Rada je jednoduchá: vypněte na chvíli mozek a užívejte si.

Orgasmus a hormony
Další možná komplikace k cestě za perfektním orgasmem. Na vině jsou většinou antikoncepční prášky nebo přechod. Některá antikoncepce blokuje v ženském těle hormon testosteron, který přímo působí na sexuální touhu. Snižuje tak chuť na sex a podle některých odborníků i intenzitu orgasmu. S fází přechodu je to podobné. Hladina testosteronu sice není nižší, ale celkové změny v těle vedou k zeslabení libida.

Zdravotní překážky
Neschopnost dosažení orgasmu může v některých případech vězet ve zdravotním problému. Většinou za tím bývá poškozený nerv. Příklad? Když silou spadnete na tyč u kola. Následné vytvoření krevní sraženiny tlumí funkce potřebného nervu. Často to přejde samo s odezněním sraženiny. Někdy ale pomůže pouze operace.

Orgasmus u obou partnerů současně
Scény, kdy oba partneři dojdou ve stejnou chvíli vyvrcholení a pak propadnou vášnivým polibkům, patří do filmů. S realitou mají máloco společného. Současné dosažení orgasmu u obou partnerů se povede málokdy. Zbytečně se na to nesoustřeďte, zážitku ze sexu to neubírá.

Souvislost orgasmu a délky penisu
Spíš než o centimetry jde o to, jestli velikostí pasuje penis do vaginy. Příliš dlouhý může způsobovat bolest, příliš malý zase vagina při sexu nepocítí.

Orgasmus a klitoris
Vrcholu bez dráždění klitorisu dosahuje jen asi třetina žen. Hraje tak hlavní roli pro ženský orgasmus. Neplatí při tom, že drážděním klitorisu nedosáhnete několikanásobného vyvrcholení. Je možné stejně jako u jiných druhů orgasmu.

Vedlejší účinky orgasmu
Kde začít? Není toho málo. Orgasmus posiluje imunitní systém. Odbourává stres a reguluje chuť k jídlu (aktivací phenethylaminu). Ženy, které jsou sexuálně aktivní, mají pravidelnější cyklus a vyšší hladinu estrogenu. Složitější je to s orgasmem a bolestmi hlavy. Některým ženám vyvrcholení pomáhá při migréně, jiným ji ale naopak zhoršuje.