Chybí vám sebevědomí? Dělejte s tím něco

Češky mají bohužel menší sebevědomí než kupříkladu Američanky. Za oceánem se totiž sebevědomí dětí buduje od kolébky.
Ale nezoufejte, kdykoli s tím můžete něco dělat. Vyzkoušejte několik rad, jak si upevnit sebevědomí. Pomáhají!

1. Opusťte partnera, který vás uráží či zesměšňuje

Největší podíl na vašem sebevědomí má váš partner. Chová-li se k vám pěkně, nešetří-li obdivem a pochvalami, zahrnuje-li vás láskou, vaše sebevědomí je v pořádku. V opačném případě byste se cítila velice špatně. Partnera, který se vám vysmívá, zesměšňuje vás a jedná s vámi hrubě, urychleně opusťte.

2. Nesrovnávejte se s jinými ženami, buďte sama sebou

Vy jste vy, nejste přece paní odnaproti. Ta sice, pravda, chodí každý týden ke kadeřníkovi a vaří denně teplé večeře, ale na druhou stranu na to má čas, neboť pracuje pouze na poloviční úvazek a neodchází z práce až v sedm večer - jako vy.

3. Mějte ráda své přednosti, ale i své nedostatky

Máte nějaké to kilo navíc? Mnoha mužům se to přece líbí. Odmalička trpíte tím, že jste zrzka? Spousta žen se tak nechává zcela dobrovolně barvit, vždyť je to krásný odstín. Zčervenáte, kdykoli hovoříte na veřejnosti? Na to se přece neumírá. Neumíte uvařit svíčkovou? Tak ať se to neučí manžel. Nejste dobrá řidička? Nevadí, myslete na to, že jste výborná tanečnice.

4. Prožíváte svízelné období? Věřte, že bude lépe

Život bohužel neplyne jako procházka v růžovém sadu. Jste-li dole, nebojte, budete zase nahoře. Pravděpodobně ovšem nikoli hned zítra po probuzení, je třeba mít trpělivost. Ano, bude lépe, ale pravděpodobně v době, kdy na to přestanete s přehnanou úzkostí čekat.

5. Nešetřete na sobě, dělejte si radost

To si nekoupím, to je pro mě škoda. Na to teď nejsou peníze, nemohu šidit děti. Tohle je pro mě příliš drahé... Říkáte si takové věci často? Tak obraťte a řekněte si: Ale ano, koupím si to, udělám si zase jednou pořádnou radost. Děti to přežijí, uvidíte.

6. Vadí vám něco příliš? Změňte to!

Někdy je ten pověstný brouk v hlavě zalezlý až příliš hluboko a škodí přes míru. Pokud si denně vyčítáte, že kolegyně umí anglicky lépe než vy, pokud na svá kila zíráte do zrcadla neúměrně často, pokud ten řidičský průkaz potřebujete více než naléhavě, nezbude než se nadechnout a jednat.

Zdroj: doma.nova.cz

Čtěte také na doma.nova.cz: Krize středního věku začíná už v pětatřiceti