Láska, lži a internet, díl 3.

Ne všichni se ale se svým ,virtuálním‘ partnerem chtějí setkat: třeba už zmíněná Lucie. „Ani na chvíli mě nenapadlo si někoho z nich pouštět do reálného života,“ tvrdí o svých partnerech z chatu. „Mám svého přítele a jsem s ním spokojená.“ Proč ale tedy, je-li spokojená, flirtuje s jinými? Tahle komunikace, o které její přítel neví, jí prý dodává znovu pocit vzrušení, který po šesti letech vztahu z jejich života už trochu vyprchal.

„Dokážu si představit, že virtuální dobrodružství může být konstruktivní kompenzací toho, co si netroufneme v běžném životě se svým milovaným partnerem, s nímž chceme žít spořádaný rodinný život,“ potvrzuje psycholožka Jitka Douchová.

To, že by šlo o nevěru, si Lucie nepřipouští – ostatně, jak ukázala anketa na www.elle.cz, na níž odpovědělo přes tři tisíce čtenářek, podle téměř sedmdesáti procent z nich při flirtování přes internet o nic nejde. Pokud by to samé ovšem prováděl jejich skutečný partner, padesáti procentům by to velmi vadilo!

Je tedy nevěra po internetu opravdu nevěrou? „Pokud připustíme, že nevěrou je jakékoli eroticky podbarvené jednání, které je pro partnera emočně zraňující, pak lze i virtuální nevěru považovat za faktickou. Do jisté míry právem. Už proto, že nevěra virtuální bývá často předstupněm k nevěře reálné. Mnohdy stačí, aby se člověk na dálku zamiloval, a jeho jednání pak může vykazovat všechny znaky nevěry. Od denního snění přes rozpad běžných zvyklostí až po odmítání sexu,“ argumentuje doktor Šmolka.

Jak hodně může bolet i virtuální nevěra, zjistila nedávno čtyřiadvacetiletá Adéla. „To, že se ke mně Roman začal chovat divně, jsem si uvědomila až na dovolené v Itálii. Stále se mnou sice jednal hezky, ale najednou spíš jako s kamarádkou. Dokonce mě párkrát nechal samotnou na pláži, že ho to tam nebaví a že si půjde něco zařídit do internetové kavárny. Myslela jsem, že má nějaké problémy v práci, ale když mu začal pípat mobil i v noci, začala mi blikat červená kontrolka. Zkusila jsem si s ním promluvit, ale odbyl mě obligátním ‚nic se neděje‘. Když se pak sprchoval, dostala jsem nutkání dozvědět se pravdu,“ vypráví Adéla. „Mobil měl opravdu prošpikovaný zprávami od holky, která ho oslovovala důvěrněji než já. Ten hlavní šok mě ale teprve čekal – onou neznámou byla dvacetiletá holka z internetu, kterou Roman viděl jen na fotce. A to mi pak tvrdil, že k ní asi něco cítí. Připadal mi směšný, ale stejně jsem to obrečela, protože jde přece jen o city, a to snad bolí ještě víc, než kdyby se s ní vyspal.“

I když vám ale stejně jako Adéle připadá, že je vždycky lepší znát pravdu, psycholog Šmolka nahlížení do mobilů či e-mailových schránek spíše nedoporučuje: „Věřte mi, že spousta lidí, kdyby tu možnost měla, by se raději vrátila do doby sladké nevědomosti nebo neurčitého podezření. Namísto toho ale mají důkaz a nevědí, co s ním. Na rozdíl od nevěry utajené totiž odhalená nevěra už nemá šanci, aby sama vyšuměla, aniž by výrazněji poškodila vztah.“ Jak byste se tedy podle něj měla zachovat, když zjistíte, že váš partner flirtuje přes internet s někým jiným? „Je jasné, jak by se člověk zachovat neměl. Tedy žádné konfrontace, zákazy, defenestrace počítačů či ultimativní hrozby,“ radí Petr Šmolka.

Jedno je ale jisté: ať už trávíte čas na internetu proto, že hledáte zábavu, trochu vzrušení či nové štěstí, ve finále může mít láska přes internet stejné důsledky jako ta skutečná. Stejně vzrušuje, dodává energii, ale může i bolet nebo zraňovat. Internetový svět je opravdovější, než se zdá – a jeho důsledky si ponesete i v realitě.

TEXT: IRENA SLÁDEČKOVÁ, IVONA SOURALOVÁ