Dnes žádný sex, jdu se opít...

Také zbožňujete ty první opojné dny začínajícího vztahu, kdy alkohol způsobuje, že je všechno ještě romantičtější? Ty dlouhé konverzace nad lahví vína, při nichž objevujete, že jste byli stvořeni jeden pro druhého, protože oba milujete Franz Ferdinand, dovolenou na horách a velké psy? Ty první polibky, kde vás obsluha v restauraci musela téměř napomenout, abyste si své vášně schovali na doma? A po milování panák hříšně sladkého portského, zatímco vycházející slunce zahaluje vaši ložnici do teplých paprsků?

Za dva měsíce je idyla utopená kdesi na dně lahve. Z večírku se vracíte nakvašená, protože váš milý laškoval s barmankou. On vám na oplátku vyčítá, že jste ho znemožnila svým žárlivým výstupem. Na sex to nevypadá ani náhodou. A to jste spolu nespali ani včera – protože jeden z vás zvracel v koupelně a druhý jednoduše usnul.

Zatímco při seznamování vás alkohol příjemně uvolnil, a tak vám pomohl zbavit se rozpaků, teď vám začíná vadit. „Podobně vzniklé vztahy totiž málokdy přežijí konfrontaci s realitou v každodenním životě. Všechna pozitiva daná alkoholovým opojením jsou krátkodobá a po nich následuje různě těžká deprese doprovázená bolestí hlavy. Bez ohledu na partnera má pak člověk chuť zalézt někam do kouta a odbýt si svou kocovinu,“ vysvětluje psycholožka Eva Šilarová.

Holky to chtějí taky

Já jsem vlastně s žádnou svou láskou nikdy moc nepopíjela. Můj první kluk mě uchvátil tím, že nesnášel pivo, hospodské prostředí a smradlavé oblečení, které si odtud člověk odnese. Byl to ten jemný typ, který zná všechny značky kávy a cigaretu kouří tak, že vás baví mlčky jej pozorovat. Až časem připustil, že k jeho bohémské image patří ještě víno a k jeho zaměstnání firemní večírky.

Občas jsem chtěla zapařit s ním. Jen tak. Nesouvisle blábolit o životě, dívat se na sebe skelným pohledem a v nejlepším se pomilovat. Ale vysvětlil mi, že radši pije s přáteli a mě má na smysluplnější věci. To znělo rozumně. Přijala jsem to za své a vyměnila odpolední kávičky s kamarádkou za noční rej míchaných koktejlů. K mému překvapení to pak použil jako jeden z argumentů k rozchodu. „Myslím, že už mě nepotřebuješ, když chodíš pařit takhle sama,“ řekl mi jednou u oběda. Při následném truchlení nad koncem vztahu jsem mu dala ještě několik takových důvodů. Včetně toho, kdy jsem se pár dnů po rozchodu vrátila do našeho společného bytu nacucaná jak houba a ještě to dala vědět celé koupelně. Dodneška mi to ten mizera připomíná.

To můj poslední mě naopak utnul hned po prvním ‚sexu na pláži‘. „Víš, já moc nepiju, ale jestli chceš, dej si druhou skleničku klidně sama,“ řekl mi. Tak to ne, vedle jeho koly light bych si připadala jako zhýralý alkoholik.

„Že zrovna my dvě si vždycky vybereme chlapa, co nepije,“ řekla mi u karafy veltlínského moje kamarádka, když jsem jí tohle vyprávěla. Místo odpovědi krčím rameny, ale v duchu si nemyslím, že je to na škodu. Alespoň vím, že potenciální otec mých dětí nemá sklon k alkoholismu. A co potenciální matka, tedy já? Já mu píšu už v osm ráno zprávu, aby viděl, že jsem to včera nepřehnala. Že jsem slušná holka, co pije s mírou.

„Opilé ženy jsou pro muže méně atraktivní,“ potvrzuje psycholožka Helena Vaněčková z pražské poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Řekla bych, že to platí hlavně tehdy, když se bavíme bez nich a domů se vracíme nezvladatelné jako Titanik před nárazem. Zatímco on už za dveřmi naštvaně poslouchá, jak se nám nedaří zasunout klíč do zámku a jak se snažíme zamaskovat všechno, co by mohlo náš stav prozradit. Podobně jako Jana, která se z oslavy kamarádčiných narozenin dobelhala s odřenými koleny: „Byla jsem úplně na šrot a normálně sebou sekla. Ale to jsem doma říct nemohla, měla bych to do konce života na talíři. Takže hned ode dveří jsem vyprávěla, jak se lidé vůbec nestarají o chodníky, že jsem spadla na ledu.“

Vzkaz v lahvi

Což o to, strupy se brzy zahojí. Mnohem horší jsou šrámy, které alkohol způsobí na duši, když nám rozváže jazyk. „Alkohol boří společenské bariéry a člověk snadněji získává odvahu říct věci, které si ve skutečnosti myslí, ale střízlivý by na ně neměl odvahu. Sdělit věci, které nás dlouhodobě tíží, samo o sobě nemusí být špatné. Ale pod vlivem alkoholu nám většinou chybí kontrola nad tím, co a jak říkáme. Místo konstruktivní debaty, která by mohla proběhnout za střízliva, se většinou partneři pohádají,“ upozorňuje psycholožka Vaněčková.

Dalším úskalím společného pití je, že alkohol působí na každého jinak. Partnerům, kteří si bez něj rozumějí a vzájemně si imponují, může jejich opilá polovička připadat úplně nemožná. To potvrzuje i šestadvacetiletá fotografka Bára. „Na mě a mého bývalého působil alkohol úplně odlišně. Zatímco já jsem se stávala čím dál infantilnější a pořád se hihňala, Šimonovi rostlo ego. Navíc jsem cítila, jak mě přes stůl zkoumavě pozoruje a propichuje pohledem. Nakonec mi vyčetl, že flirtuju, a pohádali jsme se. Takhle to proběhlo párkrát, a nakonec jsme se po jednom podobném výstupu rozešli,“ vzpomíná Bára.

Sex? Chce se mi spát…

U mnoha párů pak alkohol navozuje pocity spojené s větší sexuální touhou. Stačí dva koktejly na baru a člověk už odhazuje dlouhý rukáv, vrtí se na stoličce a nohy si jen tak mimochodem vklíní mezi nohy svého partnera.

Psycholožka Eva Šilarová by na afrodiziakální účinky alkoholu ale nespoléhala: „Alkohol zvyšuje hladinu testosteronu v krvi, což sice rozproudí krev v ženách, ale na muže to funguje přesně naopak – rozšiřuje cévy v penisu, které se při ztopoření uzavírají, takže výsledkem je pokles erekce.“ Na druhou stranu alkohol svým sedativním účinkem činí penis méně citlivým, a opilý muž tak mívá větší výdrž než jindy. Výdrž mívá i opilá žena: hůř se jí totiž dosahuje orgasmu.

Stejně jako muži zažívají opileckou impotenci, i ženám mohou pohlavní orgány vypovědět službu. Stává se to druhý den ráno, kdy dehydratovanému tělu selže ‚zavlažovací systém‘ a soulož se pak může změnit v nepříjemný akt. Kromě toho může vášnivý pohyb rozbouřit žaludek a člověku pak nezbude než okamžitý úprk na záchod s rukou na puse. Váš romantický večer může skončit ještě prozaičtěji: zahájíte divokou jízdu a jeden z vás z ničeho nic vytuhne, jako se to nedávno stalo mé známé. „Prostě mě víno zmohlo a v polovině jsem usnula. Bez legrace. V jednu chvíli jsem ho sváděla a vzápětí jsem usnula jak dřevo. Můj přítel pak naštvaně odešel spát do druhého pokoje,“ směje se.

Láska na dně lahve

Hranice, kdy se z běžného konzumenta stává závislý alkoholik, je podle psycholožky Šilarové velmi tenká. To potvrzuje i fakt, že u nás stále stoupá počet alkoholiček. Zatímco před dvaceti lety byla z deseti alkoholiků jen jedna žena, v současné době už pije asi patnáct procent žen. Často přitom jde o vysokoškolačky či středoškolačky, které bojují se stresem nebo trpí pocitem selhání.

I když ale nejste závislá, alkohol ve vašem životě nastoluje různé situace, které nepoškodí jen vaše játra, ale i váš vztah anebo obraz v očích milého. Od zmíněných hádek přes postelové průšvihy až po vzájemné znechucení.

A ovlivňuje i to, jak a kolik času spolu partneři tráví. Když už mezi ně nevrazí klín samotné pití, mohou to být následné kocoviny. „Když jsme s Tomášem začínali chodit, koupila jsem vždycky na doma lahev vína nebo i něco tvrdšího. Zpočátku to bylo super, dokázali jsme prokecat celé hodiny a po pár skleničkách zjišťovali, že k sobě prostě patříme. Časem byl ale alkohol spíš na obtíž,“ popisuje svou zkušenost kamarádka Tereza. „Začali jsme se dohadovat a hlavně mi bylo líto těch následujících dnů, které jsme buď prospali, nebo protrpěli v kocovině. Teď už radši doma moc nepijeme,“ dodává.

Méně znamená více

Ostatně sama vím, že když se ráno cítím bídně, nemám náladu na nic (a ani nemůžu mít). Nejraději bych se schoulila někam do kouta a s kbelíkem mezi koleny tu hrůzu přečkala. Místo krásného dne pak zažívám učiněná muka. Místo výletu do přírody s přítelem se kochám leda tak pohledem na zatažené žaluzie. A k tomu ještě trpím výčitkami svědomí, že z romantického víkendu zase nic nebude…

Kde ale hledat hranici mezi občasným flámem a tím, že častěji než se svým přítelem vyrážíte s kamarádkami na dvojku? Možná se stačí zamyslet a sečíst si večery, kdy jste pila. A potom také ty, kdy jste spolu měli sex, povídali si, šli do kina. A přinejmenším si zkuste uvědomit, že zde platí nepřímá úměra. Čím méně toho večer vypijete, tím více času následující den vyšetříte. Třeba pro důvěrné chvilky s partnerem. 

FOTO: IAN SKELTON
Text: Ivona Souralová