10 destinací Star Wars, které musíte navštívit

1. Ostrovy Skellig u pobřeží Irska
Natáčel se tady poslední díl Síla se probouzí. Básník George Bernard Shaw tyto ostrovy popsal jako "neuvěřitelné, divoké a šílené místo". Nejlépe navštívit je v létě. Nejzajímavější je ostrov Skellig Michael, kde se nachází zřícenina kláštera ze 6. století.

01skellig michael 3520755k 93646

2. Island
Opět lokace posledního dílu Síla se probouzí. Island je filmaři obecně oblíben a často se tu natáčejí právě sci-fi. Interstellar, Prometheus, mnohé další filmy z jiných galaxií, ale třeba i biblický Noah. Šedočerný písek, lávové pláně a průhledná jezera, to je oblast okolo sopky Krafla a jezera Mývatn, kde to vypadá jako z úplně jiné planety. Proto Hvězdné války.

02GettyImages 181611029 super 8d9cd

3. Puzzlewood v lesích Dean, Velká Británie
Bludiště, mechem porostlé kameny, stromy a kořeny v novém díle Síla se probouzí posloužili jako „tvář" planety Endor. Tato lokace je rovněž vyhledávána národními anglickými filmaři, objevila se třeba v televizních seriálech Doctor Who či Merlin.

03starwars3 3520792k 19f00

4.Nekonečné pouště v Abú Dhabí
Ty si opět zahrály důležitou roli v posledním díle. Poušť Empty Quarter se nachází nedaleko resortu Qasr Al Sarab. Dopřejte si tamního luxusu a brouzdání jemným pískem i vy. Opět velmi oblíbená filmařská destinace, vzpomínáte třeba na film Sex ve městě 2?

04starwars4 3520791k fc6ab

5. Tatooine, Tunisko
Nejslavnější lokací Star Wars (epizody Nová Naděje) je místo narození Luka Skywalkera, kterou najdete v severní Africe. Luke společně se strýcem a tetou žili v berberském městečku Matmata. Interiéry jejich domu se natáčely v hotelu Sidi Driss. Exteriéry stále ještě v Matmatě existují a turisté je často navštěvují.

05starwars2 2899992k aa3ad

6. Ajim, Djerba
Místo Mos Eisley, kde se Luke a Obi-Wan setkají s Hanem Solem a Chewbaccou opravdu existuje a je to městečko na ostrově Djerba Ajim. Jako dům Obi-Wana posloužila jedna z mešit. Pokud zabloudíte do přístavu, najdete zde spoustu lokací z těchto scén.

06tarwars5 2899997k 0f7bd

7. Poušť Yuma, USA
Šestá epizoda Hvězdných válek: Návrat Jediho se natáčela většinou ve Státech, v poušti Yuma. Jabbba the Hutt plachtí ve speciálním člunu pouští, pamatujete? Tak to se natáčelo právě zde.

07starwars9 2900004k 350b9

8. Tozeur, Tunis
Je to obrovské oázové město, které je proslavené tradiční architekturou, módou a řemeslem. Ve Skryté hrozbě se Qui-Gonn Jin a Darth Maul setkávají v souboji a tato scéna je natáčena na rozvalinách právě v poušti nedaleko Tozeuru.

08starwars10 2899980k 3cd87

9. Casereta Palace, Francie
Ve Skryté hrozbě se Královský palác Naboo natáčel v Caserta Palace, residence Bourbunských králů v Neapoli. Unescem byla v roce 1997 vyhlášena světovou památkou. Palác Caserta byl postaven jako konkurent zámku Versailles. Je epický, co se stylu i velikostí týče.

09starwars11 2899982k 2ff7c

10. jezero Como, Italie
V Itálii u jezera Como se natáčel jak Útok klonů, tak i Pomsta Sithů. Padmé s Anakinem mají svatbu ve Ville den Balbianello na břehu jezera. Vila je otevřena od března do listopadu. A pokud je vám povědomá i z jiného filmu, zahrála si i v bondovce Casino Royale s Danielem Craigem. V Itálii ještě zůstaneme - v Pomstě Sithů se Anakin zraní na svahu sopky Etny na Sicílii.

10starwars12 2899985k a7423

Poznáte i některé další lokace a místa? Ano, Star Wars jsou plné triků a natáčení před zeleným plátnem, ale filmování na skutečných exotických lokací je prostě vždy poznat. Bedlivě se koukejte a pak vyrazte po stopách Hvězdných válek s batohem na zádech a se světelným mečem na cesty. Nejlepší historku má herec Ewan McGregor, který navštívil tuniské městečko Tatooine, stoupl si před svůj plakát ze Star Wars, postavil se tak, aby přesně kopíroval siluetu Obi-Wana na plakátu a stál takhle třicet minut a nikdo z tisíců turistů ho nepoznal. Ha!