Co je to hyperpop? A jak pronikl do módní scény?

 

Stejně tak jako kanadská umělkyně Grimes v loňském roce přivítala na svět X AE A-XII Muska se zrodila i Miss Anthropocene - tedy její páté studiové album. Zatímco zpěvačka zůstává nádobou sociální kritiky a estetika její nové desky se od těch předešlých příliš neliší. Miss Anthropocene je se svým pojetím stavu našeho světa, pohledem na měnící se klima a sociální úpadek o něco temnější než předešlé práce Grimes. Její rané projekty, které vyvrcholily vydáním Art Angels v roce 2015, byly především o rafinovaném experimentování se zvukem, kterému se dnes říká hyperpop. Jde o novou éru hudby vytvořené internetem, která se dnes nachází v playlistech indie dětí i na line-upech Coachelly. 

Mohlo by se vám líbit

Mladý hudební talent Karin Ann: Pojďme ukázat, že jsme jenom lidi

Pochází ze Slovenska, ale její rodinné kořeny byste našli i v Česku. O mladé zpěvačce Karin Ann se v posledních měsících mluví jako o objevu s velkým potenciálem a silném hlasu nastupující Generace Z. Ohlas na její první singl 3AM překonal hranice Slovenska i Česka a zmínka o této mladé zpěvačce se objevila i na online portálu amerických The New York Times. Karin Ann mnozí přirovnávají k Billie Eilish, ona sama s připodobňováním nesouhlasí. „Billie si velmi vážím, ale podle mě už by lidi měli přestat neustále někoho s někým porovnávat,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Elle.cz
elle.cz

Geneze hyperpopu 

Stručně řečeno je o nový hudební žánr, který se zrodil z EDM a klasického mainstreamového popu. Dal by se kategorizovat jako počítačová hudba, a to především pro svůj homemade zvuk. Je zábavný, dominují mu většinou trance beaty a vokály jak z filmu Alvin a Chipmunkové. 

Zrození hyperpopu bychom mohli vystopovat do roku 2010, kdy došlo k boomu lehce alternativnějších popstars. V době, kdy byly na vrcholu hvězdy jako Katy Perry, Lady Gaga nebo Taylor Swift se v reakci na přesycený a velice vykonstruovaný hudební průmysl začali objevovat umělci jako Grimes nebo Charli XCX a producenti SOPHIE a A.G. Cook začali dekonstruovat popovou hudbu. Brzy poté se objevila nová vlna experimentálních umělců jako 100 Gecs, Dorian Electra, Kim Petras, Slayyyter nebo Shygirl, kteří našli své oddané publikum. 

 

 

Konzum a fashion odkaz 

Ovšem hyperpop je více než jen muzika. Estetika tohoto žánrů je velmi specifická a jakmile víte co hledat, okamžitě jí rozpoznáte. Je lesklá, třpytivá, velice barevná a často přehnaná v dobrém slova smyslu. Ovšem tento svět plný duhy a jednorožců je v přímém kontrastu s obsahem singlů. Ty jsou často velice hluboké až analytické a týkají se i tabu témat jako je pohlaví, sexualita, materialismus, kapitalismus nebo globální oteplování... Tento hudební žánr zkrátka kráčí na tenké hranici mezi tím, co je absolutní hype a tím, co je pro jisté publikum velmi těžce stravitelné.  

 

Moschino

 

Jako většina kreativních projektů z dílny mileniálů a Gen-Z je hyperpop prostředkem, který se dá ohýbat tak, že komunikuje drsnou realitu světa, ve kterém žijeme. Materialismus je všudypřítomný a hyperpopové syntezátory a opojný rytmus nabízejí dokonalou živnou půdu pro TikTok videa. Vibe osmdesátkových reklam, který hyperpop má se však promítá i na módní mola a jeho estetika a lehce chaotická povaha je inspirativní pro mnoho umělců. Silné sdělení zabalené do kýče je něco, v čem se fashion designéři přímo vyžívají a když přidáte ještě kritiku konzumu, máte přehlídku Jeremyho Scotta pro Moschino fall/winter 2014.  

Mohlo by se vám líbit

Bláznivá manikúra a barevné crop topy. Trendy nového roku jsou crazy

Znáte kultovní australský seriál devadesátých let Škola zlomených srdcí? Pokud ne, tak své mezery rychle doplňte (dávají ho na Netflixu). Hlavními fashion trendy tohoto roku bude móda, jakou nosili jeho představitelé.
elle.cz