#ELLECulture: Co budete dělat o víkendu, ptáme se?

 

Velkolepé brněnské znovuotevření 

Moravská galerie v Brně po znovuotevření svého Uměleckoprůmyslového muzea láká na nové stálé expozice, které tvoří sbírka současného designu a módy na české poměry v nevídaném výstavnickém rozměru. K velkému znovuotevření po třech letech dojde již tento pátek, na oslavy se můžete těšit však po celý víkend – navštívit můžete exkluzivní prohlídky s designéry, hudební program či workshopy. Nenechte si ujít i nové výstavy, jedna mapuje rozmanitou čtyřicetiletou kariéru předního českého designéra Jiřího Pelcla, v další výstavě pod názvem Lightness designérka Lucie Koldová například představuje svou světoznámou tvorbu domácímu publiku skrze unikátní pohled do tvůrčího procesu prostřednictvím dekonstrukce vystavovaných objektů. 

 

 

Zkoumání digitální blízkosti v kulisách Veletržního paláce 

Technologie vstoupila hluboko do našeho soukromí. Technologie a intimita, dvě tradičně protikladné oblasti, jsou dnes pevně propojené a vzájemně jedna druhou transformovaly. Tyto vzájemné vztahy rozebírají současní umělci v nové výstavě Národní galerie a výsledky jejich kreativního průzkumu post-digitálního světa můžete objevit v mezaninu Veletržního paláce v Praze. Postupně se vám zde představí 9 umělců, mezi nimi například Ivana Bašić, Louisa Gagliardi, Lola Gonzàlez, Tenant of Culture a další jména současného umění. Vstup na výstavu Post-Digital Intimacy je volný. 

 

 

Rendez-vous v kině, ale doma  

Pamatujete na karanténní projekt Moje Kino Live? Za zvuku opravdového kina, chroupání popcornu a šuškání v publiku jste mohli zhlédnout světové premiéry i klasické filmové projekce z pohodlí domova. Virtuální kino, do kterého jste si tak jako do tradičního kina mohli zakoupit vstupenky a navíc pak třeba konverzovat s filmovými nadšenci, nyní filmy nestreamuje, protože kina stále promítají. Ale věděli jste, že filmové lahůdky z distribuce oblíbených pražských kin můžete sledovat i na platformě Aerovod? Najdete zde českou klasiku, kinematografické počiny z nejrůznějších krajů světa, kultovní snímky jmen ověnčených cenami i docela neznámé filmy, které stojí za to objevit. Aerovod funguje v rámci předplatného, ale můžete zde zhlédnout i třeba jen jeden jediný film. 

 

 

Cesta kolem světa napříč muzei a galeriemi 

Jsme věční optimisté, ale současná situace cestování do dalekých destinací nepřeje. Také si uvědomujeme, že věčný online život a virtuální akce jednoho brzy omrzí. Ale dejte šanci online sbírkám předních světových muzejních a galerijních institucí! Procházet se můžete třeba sbírkami newyorského The Met, znovu vidět Louvre, obdivovat exponáty The British Museum nebo cestovat ulicemi měst a prohlížet si murály s Google Street Art Project. Přehled o trhu umění a o tom, co je zrovna k mání, si uděláte zas s databází artnet. 

 

 

Vizuální kinematografická jízda  

Kurátorský výběr filmů, které jsou čistou vizuální senzací, pokud jste ještě neměli tu čest, představujeme vám Mubi. V jednu chvíli vždy obsahuje pouze omezenou selekci filmů, přičemž každý den přibývá jeden další. Webová stránka Mubi zároveň obsahuje filmovou databázi a sdružuje komunitu filmových nadšenců. Barevný vizuální svět plný vjemů a zvuků můžete objevit v rámci předplatného, které vám poskytne přístup ke kultovním filmovým klasikám i současným uměleckým počinům od největších režisérů i od těch, kteří jsou na poli filmu docela noví a zatím neobjevení. 

 

Předplatné Elle

Elle cover
REKLAMA