Jak se dělá věda

Pozornosti se nebudou těšit mikroskopy, atomy, rovnoběžky a dalekohledy. V rámci doprovodných přednášek se o slovo přihlásí také komiks, hinduismus či výlety do minulých životů, odhalí se původy vlastních jmen a dojde i na Shakespeara, o němž zajímavě pohovoří jeho dvorní překladatel Martin Hilský.

Nejvíce aktivit čeká obyvatele a návštěvníky Prahy, Brna, Českých Budějovic, Olomouce a Ostravy. Návštěvníci devátého ročníku budou mít šanci podívat se do útrob čtrnácti elektráren, své brány otevřou desítky muzeí a ústavů Akademie věd, které hosty lákají na exkurze, přednášky a výstavy. V prostorách kaváren a kin se pak budou konat diskusní besedy a promítat dokumentární filmy.

V prostorách Akademie věd naproti Nové scéně Národního divadla do 5. listopadu potrvá unikátní expozice s názvem Akademické páry o manželských dvojicích společně působících ve vědě.

Techničtější typy si pak užijí výstavu Věda jako poslání i koníček, na které uvidí prastaré zařízení určené k pozorování Slunce. Vystavený stroj používali astronomové už v dobách Johanna Keplera, který působil na dvoře císaře Rudolfa. K vidění a k osahání je také seismograf snímající sebemenší otřesy nebo počítač, který je možné ovládat pouhým pohledem.

Týden vědy a techniky Česko opustí 7. listopadu, z bohatého programu největšího českého vědeckého festivalu si můžete vybrat na stránkách festivalu.