Konec mužské nadvlády. Filmové režisérky, o kterých hodně uslyšíte

 

Kolik jmen režisérek dokážete vysypat z rukávu? Na mysl se dere Sofia Coppola, Jane Campion nebo Věra Chytilová. Jenže, za prvé je to zoufale málo oproti režisérům mužům, za druhé kolik současných mladých režisérek dokáže filmový laik vyjmenovat? Sázím, že moc jich nebude, ale problém není v tom, že neexistují. Spíš dosud nedostávaly moc mediálního prostoru, na což upozorňovaly právě ony šaty Natalie Portman.

Mohlo by se vám líbit

Seriál Bridgerton vás šokuje, pobaví i ohromí

Na tento hit na Netflixu mají všichni názor. Pravdou je, že je v mnohém revoluční. A navíc je významným aktérem nadcházejících módních trendů.
elle.cz

Být ženou režisérkou znamenalo v minulosti velkou řeholi. Předsudky, že coby „slabší pohlaví" nedokáží ukočírovat štáb, byly velmi silné a filmové prostředí pořádně sexistické. Žena, ta se hodila jako herečka nebo maskérka či klapka. Rozhodně ne jako režisérka, nebo nedej bože, kameramanka. Naštěstí se časy mění a pohlaví nemusí definovat volbu povolání. Jsou to právě ženy v režisérské židli, které stvořily současné nejzajímavější filmové počiny. Koho byste měli znát?

 

 

Chloé Zhao

Natočila film Země nomádů, na jehož vítězství se na benátském filmovém festivalu shodli všichni. Drama, kde exceluje Frances McDormand, která nalézá životní sílu během kočování Amerikou, sklízí nadšení. Režisérka Chloé Zhao, která se narodila před osmatřiceti lety v Pekingu, vystudovala filmovou školu v New Yorku a už její předchozí počiny získaly uznání odborné veřejnosti. Šeptá se také, že Nomadland je horkým kandidátem na letošního Oscara v kategorii nejlepší film.

 

 

Lenka Wimmerová

Absolventka FAMU natočila momentálně všemi diskutovanou mini sérii o Boženě Němcové s Annou Kameníkovou a Aňou Geislerovou v hlavních rolích. Je to momentálně její nejviditelnější počin, na svém kontě má ještě například televizní filmy Nespavost nebo Slyšení.

 

 

Kitty Green

Šestatřicetiletá Australanka natočila v roce 2019 film Asistentka s Julií Garner v hlavní roli. Odkazuje na zločiny spojené se sexuálním obtěžování hollywoodského magnáta Harveyho Weinsteina. Filmy s feministickou tematikou jsou Kitty Green velmi blízké, z její dílny pochází například snímek Ukraine Is Not A Brothel, který pojednává o organizaci bojující za práva žen Femen. 

 

 

Petra Nesvačilová

Do širokého povědomí se dostala jako herečka, ale je vystudovanou režisérkou, která za svůj film Zákon Helena získala nominaci na Českého lva. Jejím nejnovějším počinem je časoměrný dokument o umělecké skupině Ztohoven, se kterou si spojíte vyvěšení červených trenýrek na Pražském hradě.

 

 

Eliza Hittman

Americká režisérka natočila drásavý film pod názvem Never Rarely Sometimes Always, což je příběh sedmnáctileté Autumn, která neplánovaně otěhotní. Není na mateřství připravena, a tak se v doprovodu své sestřenice vydá do New Yorku, kde má podstoupit potrat. Na tajné cestě vyplyne pro teenagerky spousta problémů a Eliza Hittman za něj získala řadu cen, včetně té ze Sundance i z Berlínského filmového festivalu.

 

 

Beata Parkanová

Absolventka scenáristiku na FAMU zaujala už svým emocemi nabitým debutem Chvilky s Jenovéfou Bokovou, která za něj dostala v roce 2019 Českého lva. Nyní finalizuje svůj druhý film, nazvaný Slovo, ve kterém dává prostor rodinným vztahům. Ke scénáři inspirovali Beatu vlastní prarodiče a premiéra by měla být během letošního roku.

Mohlo by se vám líbit

Předávání Oscarů se příští rok uskuteční opět před hvězdným publikem

Vypadá to, že se organizátoři prestižních Oscarů nebojí pandemie a my jsme tak opět o krok blíže červenému koberci, po kterém se znovu projdou ty největší hvězdy filmového průmyslu současnosti.
elle.cz

Časopis ELLE

ELLE Říjnové vydání 10/24