#ELLECulture: Kam se letos vydat za uměním?

 

Gaudí v Musee d'Orsay

Kdy: 12. dubna – 17. července 2022

Za Gaudího tvorbou se letos nemusíte vydat jen do Barcelony. Chystáte-li se do Paříže, ujistěte se, že vaše kroky povedou do Musee d'Orsay, kde budou vystavena unikátní díla zahrnující kresby, modely i nábytek tohoto mága své doby. Tato neobvyklá oslava života a tvorby španělského architekta a brilantního designéra Antonia Gaudího vás vezme na cestu za objevením jeho katalánských stop včetně studií parků, kostelů i světoznámého a stále nedostavěného chrámu Sagrada Familia.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Cesta zpět v čase do dob Československa

Kdy: 13. ledna - 3. dubna 2022

Výstava Brejle a okuliare, mapující bohatou tradici a vynikající kvalitu československého brýlového návrhářství, navazuje na projekt „Brejle a okuliare" designéra a zakladatele značky Optiqa Ondřeje Viceny, který byl poprvé v menším formátu představen v roce 2021 na Designbloku. Nyní je k vidění v chebském Retromuseu. Produkce brýlí v bývalém Československu je dosud neprávem opomíjenou kapitolou našeho designu a módy – zčásti je na vině fakt, že brýle byly dlouho považovány spíše za zdravotní pomůcku, dokonce za vadu rušivě zasahující do vzhledu člověka, než za svébytný módní doplněk. Na výstavě je mimo jiné prezentována i kolekce nejstarších brýlí z celého světa sběratele Viléma Rudolfa nebo ukázka tvorby designéra československých brýlových obrub Jaroslava Trubače.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Georgia O'Keeffe v basilejské Fondation Beyeler

Kdy: 23. ledna – 22. května 2022

„Člověk si málokdy udělá čas na to, aby opravdu viděl květinu. Namalovala jsem je tedy dostatečně velké, aby ostatní viděli to, co já,“ řekla počátkem roku 1926 Georgia O'Keeffe, umělkyně známá pro svá unikátní vyobrazení květin, která za svými okvětními lístky ukrývají mnohem více, než se na první pohled může zdát. Nyní budete moci vidět svět očima přesně tak, jak ho vnímala sama O'Keeffe, nadaná malířka, která za sebou zanechala obsáhlou tvorbu nesmírné umělecké hodnoty. Na unikátní výstavu této klíčové postavy moderního amerického umění se vydejte do švýcarské Basileje.

Mohlo by se vám líbit

Georgia O’Keeffe a její vaginální monology květin

Proslavila se malbou květin, které prý za jednotlivými lístky skrývají mnohem více, než se na první pohled zdá. Georgia O’Keeffe je mnohými považována za ztělesnění feminismu, umělecké kruhy ji zvou “matkou modernismu” a její manžel v ní viděl múzu, jež obdivoval. Svět, ten ji však nyní zná především jako nejdražší ženskou malířku historie. Její dílo Jimson Weed/White Flower No. 1 se totiž vydražilo za rekordních 44,4 milionů dolarů.
elle.cz

Za Josefem Hoffmannem do nedaleké Vídně

Kdy: 15. prosince 2021 – 19. června 2022

Zpět do minulosti vás vezme návštěva vídeňského muzea MAK, kde můžete zhlédnout výstavu věnovanou Josefu Hoffmannovi, architektovi, designérovi, vědci, učiteli a spoluzakladateli Wiener Werkstätt. Výstava „Josef Hoffmann: Progress Thought Beauty“ vznikla původně k 150. výročí narození velkého multidisciplinárního architekta a jde o dosud nejobsáhlejší umělcovu retrospektivu zahrnující přes 800 exponátů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Vidět Buddhu zblízka

Kdy: 3. prosince 2021 – 24. dubna 2022

Poprvé v České republice předstuvuje historii buddhistického umění od jeho počátků výstava pořádaná Národní galerií Praha ve spolupráci s curyšským Muzeem Rietberg. Kdo byl Buddha Šákjamuni a co přináší jeho učení? Jakými cestami se šířil buddhismus z indického subkontinentu do jihovýchodní Asie, Číny, Tibetu, Japonska a dalších oblastí? Ve Valdštejnské jízdárně se můžete seznámit se sochařskými nebo malířskými díly buddhistického umění či se vznikem a šířením buddhismu v asijských kulturách včetně jeho reflexe v českých zemích. Buddhu zblízka poznáte i prostřednictvím děl s náměty legend z jeho života, od jeho narození provázeného zázračnými okolnostmi po vstup do nirvány.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Poznejte nepoznané v Miláně

Kdy: 20. května – 20. listopadu 2022

Co ještě „nevíme, že nevíme"? Realita se skládá ze záhad – vždyť známe jen 5 % vesmíru, oceánů a koneckonců i našeho vlastního vědomí. S tím si pohrává i téma třiadvacátého ročníku mezinárodního trienále v Miláně, které láká k prozkoumaní hned několika odvětví, přirozeně těch nejméně zdokumentovaných a probádaných. V rámci Unknown Unknowns: An Introduction to Mysteries se proto řada uznávaných designérů, architektů a umělců rozhodne poodhalit roušku tajemství a odpovědět na řadu palčivých otázek z mnoha oborů – genetikou počínaje a astrofyzikou konče. Chybět nebude samozřejmě ani české zastoupení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Ženy v umění #10: Expresivní Sofie Švejdová

Ponořte se s námi do barevného světa malířky Sofie Švejdové a poznejte další výraznou umělkyni z naší série „Ženy v umění”.
elle.cz

Časopis ELLE

ELLE Zářijové vydání 09/24