Nejstylovější filmy

Sex ve městě, 2008

Nikomu není nutné představovat čtveřici žen, které prožívají své osudy v nejstylovějších kostýmech od nejrenomovanějších návrhářů. Patricia Field stylistka seriálových sérií i navazujícího filmového zpracování obléká ústřední hrdinky do šatů Dior, Oscar de la Renta, Chanel apod. Jednou z nezapomenutelných rób filmu jsou svatební šaty od Vivienne Westwood.

Hledám Susan. Zn.: Zoufale (Desperately Seeking Suzan), 1985

Roberta Glass (Rosanna Arquette), znuděná žena v domácnosti, žije konzumním a stereotypním životem s manželem Garym, který v přihlouplých televizních reklamách prodává vany a bazény. Dychtivě sleduje v novinách sérii inzerátů, kterými si domlouvá schůzky záhadná dvojice Jim a Susan (Madonna). Ve svých snech se sama stává Susan a nakonec se rozhodne vydat na jednu jejich schůzku. Skutečně se jí podaří dvojici vypátrat, a Susan, odcházející ze schůzky, začne sledovat. Když dívka v secondhandu vymění svou koženou bundu za kozačky, Roberta si její bundu koupí. Tím se však zaplete do nečekaného dobrodružství. Když totiž najde v kapse klíč, rozhodne se s dívkou sejít prostřednictvím inzerátu.
Film je dokonalou ukázkou divokého oblékání osmdesátých let. Madonnu uvidíte ve zlatých sakách, krajkových rukavičkách, mrkvových kalhotách a masivní zlaté bižuterii.

Hledám Susan. Zn.: Zoufale

Někdo to rád horké, 1959

Slavná kombinace hudební komedie, parodie na gangsterské filmy a bláznivé crazy komedie se odehrává v roce 1929 a jejími hrdiny jsou Joe a Jerry, dva muzikanti, kteří se na útěku před bandou gangsterů převléknou za ženy a ukryjí v dívčím orchestru Sladké Zuzi, odjíždějícím na turné na Floridu. Seznámí se se zpěvačkou Pusinkou Kovalczykovou, do níž se Joe zamiluje, ale sami se brzy stanou, stejně jako ostatní dívky, terčem pozornosti mužů.
Tento film vešel do historie nejsmyslnějším výkonem svůdné Marilyn Monroe. Herečka v něm předvedla, jak oblékat postavu ve tvaru přesýpacích hodin, s maximálním účinkem.

Někdo to rád horké

Taková zvláštní rodinka (The Royal Tenenbaums), 2001

Royal Tenenbaum a jeho žena Etheline vychovávají dva vlastní syny a adoptovanou dceru. Všechny děti jsou velice nadané, při troše nadsázky by se dalo říci geniální. Jednoho dne však Royal, gurmán života a milovník žen, rodinu opustí, což, jak se později ukáže, poznamená jeho potomky víc, než by si kdo myslel. Uplyne dvacet let, Etheline se chce vdávat za dlouholetého přítele rodiny, dcera Margot se rozchází se svým manželem a vrací se do rodného domu, podobně jako její ovdovělý bratr Chas se svými dvěma malými syny, o které se panicky bojí (jeho manželka tragicky zahynula). A najednou se objeví na scéně zestárlý Royal, který rozházel všechny peníze a vzal by zavděk i chladnoucím rodinným krbem. Nikdo ho nevítá s nadšením, ale když prozradí, že je těžce nemocný, rodina se nad ním slituje.
Film je skvělou ukázkou retro inspirace. Nezapomenutelná je role Gwyneth Paltrow jako Margot Tenenbaum s černými očními linkami, v těžkých kožešinových kabátech a s dřevěným malíčkem.

Taková zvláštní rodinka

A Single Man, 2010

A Single Man je film podle stejnojmenného románu Christophera Isherwooda. Zasazen do Los Angeles roku 1962, na vrchol kubánské krize, je příběhem britského vysokoškolského profesora (Colin Firth), který bojuje, aby našel svůj život po smrti svého dlouholetého partnera. Film je romantickým příběhem přerušené lásky, izolace, která je nedílnou součástí lidskosti, a nakonec důležitosti zdánlivě malých chvil v životě.
Film je debutem návrháře Toma Forda, který se postaral o to, aby jeho dílo bylo plné dokonalých střihů, skvělých šatů a retro make-upu.

A Single Man

Snídaně u Tiffanyho, 1961

Tak mile bláznivou mladou dívku jen tak nenajdeš. Audrey Hepburnová v hlavní roli americké komedie oceněné dvěma Oscary.
Mezi nestárnoucí filmy určitě patří romantická komedie, jež vznikla podle stejnojmenné úspěšné knihy Trumana Capoteho. Vypráví o mladé, půvabné a emancipované dívce Holly Golightlyové, která v New Yorku poněkud lehkomyslně sní svůj sen o skvělé budoucnosti. Zatím však musí žít jen z ‚příspěvků na taxík a oblečení‘ od svých stálých pánských obdivovatelů. Její plány naruší seznámení se začínajícím spisovatelem Paulem, jenž se přistěhuje do domu, kde bydlí…
Díky Audrey Hepburn a jejímu blízkému příteli, módnímu návrháři Hubertu de Givenchy, se hlavní postava filmu stala módní ikonou, ze které lze čerpat inspiraci dodnes.

Snídaně u Tiffanyho

Ďábel nosí Pradu, 2006

V závratném světě newyorské módy, kde nepovedený účes může zabít celou vaši kariéru, je časopis Runway vysněným Olympem všech, kdo se jen trochu zajímají o svůj vzhled. Pod vedením nejmocnější ženy módního průmyslu Mirandy Priestly (Meryl Streep), která mu vládne tvrdou rukou s dokonale pěstěnými nehty, je Runway obávaným testem, kterým musí projít každý, kdo chce v tomto světě něco znamenat. Při plnění svého poslání – učinit z Runwaye módní bibli New Yorku, a tedy zároveň celého světa – nepřipustí, aby jí cokoli stálo v cestě… včetně dlouhé řady asistentek, které nesplnily její očekávání.

Ďábel nosí Pradu