Seriál Koruna: Pátá série bude bouřlivá a silně návyková

Netflix uveřejnil oficiální upoutávku na 20. října a láká v ní na dramatický rozchod Charlese a Diany, princův přetrvávající vztah s Camillou Parker Bowles, třaskavý rozhovor princezny Diany pro BBC i to, jak královna zvládá rodinné drama a také skomírající popularitu zkostnatělé monarchie v moderním světě.

Královská rodina se v 5. sérii opět posunula v čase a tato změna si vyžádala již třetí změnu hereckého obsazení. Ačkoli první střídání v klíčových rolích fanoušci nesli nelibě, díky perfektnímu obsazení a přesvědčivým hereckým výkonům se nakonec nechali uchlácholit. A další změnu obsazení dokonce dychtivě očekávají. Největší otazníky panovaly kolem rolí princezny Diany a princů Williama a Harryho. Do devadesátých let Koruna vykročí s Imeldou Staunton v roli královny Alžběty II., Elizabeth Debicki jako princeznou Dianou, jako Charles se představí Dominic West a Olivia Williams jako jeho milenka Camilla Parker-Bowles. Milence princezny Diany Dodiho Al-Fayeda ztvárnil Khalid Abdalla. Mladé následníky trůnu si zahráli Teddy Hawley a Timothee Sambor - Timothee 15letého Williama a Teddy dvanáctiletého Harryho.

Děj této série bude plný osobních afér i zvratů, na které byla 90. léta v královské rodině opravdu bohatá. Zaměří se na Charlesovo přiznání k nevěře a Dianinu pomstu v provokativních šatech přezdívaných revenge-dress, kterými chtěla ukrást pozornost věnovanou Charlesově vystoupení v televizi. Kritický rok 1992, označí královna v projevu ke svému 40. výročí korunovace jako „annus horibilis“.Během něj došlo v královské rodině hned na tři krachy manželství, se kterými se museli vyrovnat. Nejprve se rozešel princ Andrew s manželkou Sarah Fergusson, následoval rozvod princezny Anny s Markem Phillipsem a vše završil rozchod Charlese s Dianou. Jako by toho bylo málo, požár silně poničí hrad Windsor.

Diana se syny

Tím ale dramata nekončí. Koruna v páté řadě přiblíží i Dianinu přípravu na všeodhalující rozhovor s reportérem BBC Martinem Bashirem, jehož odvysílání způsobilo absolutní pozdvižení jak mezi veřejností, tak v královské rodině. Poodhalí, jak tuto otevřenou zpověď dávající nahlédnout za zavřené dveře a dokonce i pod peřinu královské rodiny, přijímali královna Alžběta II s manželem princem Philipem. Oddechnout nám seriál nedá ani poté, protože nás ještě čeká rozvod a nečekaná smrt princezny Diany. Prostor dostanou také mladí princové William a Harry, kteří se museli vyrovnávat s rozchodem rodičů, nátlaku médií a především s odchodem matky. Pátá série Koruny tak bude dost možná tou nejskandálnější ze všech.

Kromě děje a obsazení stojí za zmínku také kostýmy. Pro pátou sérii je navrhla známá kostýmní návrhářka Amy Roberts, která již herce z The Crown oblékala v předchozích dvou řadách. Ačkoli z Netflixu zaznělo, že se oblečením královské rodiny pouze inspirovali, proslula The Crown velkou mírou přesnosti a smyslem pro detail. Amy Roberts se v jednom z rozhovorů svěřila, že před každou sérií si udělá enormní množství průzkumů, všechny tyto informace vstřebá, aby na ně následně zapomněla a udělala to po svém a kostýmům dala svůj vlastní punc. Za klíčovou součást přípravy považuje už výběr a nákup látek a následně pečlivé zhotovení kostýmů ve studiové dílně.

Diana a Charles

Potěšivou zprávou je to, že ačkoli byla 5. řada původně považována za poslední, tvůrce Peter Morgan toto rozhodnutí přehodnotil a v tuto chvíli už se ve studiích na severu Londýna natáčí další série. Přestávku ve filmování si dali pouze v období smrti královny Alžběty II., aby jí tím vzdali hold a uctili klidem její památku. Zatím ale nepředbíhejme a pojďme si užít 5. řadu, která vypadá velmi slibně.

Zdroj: Netflix, Elle.com, Independent.co.uk, news.sky.com, britishheritage.com