Také pořád všechno odkládáte?

Znáte to: máte odevzdat prezentaci, dopsat seminární práci, připravit podklady pro šéfa… ale místo toho, abyste se do toho pustila, raději si uklidíte celý stůl, případně dojdete nakoupit, uděláte si další kafe nebo si popáté přelakujete nehty. Prostě cokoli kromě toho, co byste dělat měla, i když víte, že je to nutné a že to nakonec uděláte. Ovšem s vyplazeným jazykem, těsně před uzávěrkou a v pořádném stresu.
 
Tohle chronické odkládání a hledání náhradních činností se odborně jmenuje prokrastinace a trpí jí celkem hodně lidí. Podle psychologů to není lenost, ale spíš jedna z nemocí dnešní doby. A proč se nám někdy nechce dělat to, co musíme, i když nás to třeba i baví?
Důvody jsou různé – často za tím stojí přehnaný perfekcionismus a obavy, že práci neuděláme tak dobře, jak bychom chtěli. Tak ji raději ze strachu odkládáme, i když víme, že nám to nepomůže.

Jak s prokrastinací bojovat? Máme pro vás tři tipy:
1. Rozdělte si práci, kterou máte udělat, na víc menších úkolů. Pak se vám cíl nebude zdát tak náročný a nedosažitelný.
2. Stanovte si pravidla pro nejoblíbenější prokrastinace – většinou to bývá vyřizování nepotřebných e-mailů, prohlížení Facebooku nebo čtení on-line serverů. Takže si pro tuto činnost vyhraďte třeba deset minut každou hodinu a nepřetahujte to.
3. Zkraťte si termín. Zní to možná paradoxně, ale když si pro sebe stanovíte termín odevzdání o den nebo o týden dřív (podle toho, jak dlouho na něm pracujete), budete mít nějaký čas k dobru, až začnete panikařit, že nestíháte. Je to podobné, jako když si ten, kdo chodí stále pozdě, dá hodiny o něco napřed…