Umění kvete v Evropě

Berlín (www.camerawork.de)
James Dean – Photographs (do 3. října 2005)
Camera Work, Atelierhaus, Kantstrasse 149
Idol celé jedné generace, krasavec s nezapomenutelným pohledem, skvělým účesem a neodmyslitelnou cigaretou, ,vyvedený‘ na 150 velkoplošných fotografiích… Jamese Deana nafotily desítky fotografů, navíc on sám pořídil několik autoportrétů, jež jsou také vystaveny. Prohlédnout si budete moci i jeho osobní věci: Deanův fotoaparát nebo pověstné červené Porsche.

Curych (www.kunsthaus.ch)
Fuseli – The Wild Swiss (14. října 2005–18. ledna 2006) Kunsthaus Zürich, Heimplatz 1
Choval se excentricky, a tak Henrymu Fuselimu přezdívali Divoký Švýcar. Dodnes se vedou spory, zda tento osobitý člověk byl spíš britským, nebo švýcarským umělcem. Vyrostl sice v Curychu, ale poté co publikoval pamflety pranýřující tamního zkorumpovaného guvernéra, musel z města zmizet. Emigroval do Londýna a tam svou inovativní, fantaskní malbou obohatil britské umění. Velká retrospektiva tohoto umělce, který se také proslavil satirickými ilustracemi k dílu Miltona a Shakespeara, se konala naposledy před 35 lety. Bonusem letošní výstavy jsou navíc Fuseliho erotické obrazy.

Kodaň (www.louisiana.dk)
Matisse – A Second Life (do 4. prosince 2005)
Louisiana Museum for moderne kunst, Gl. Strandvej 13
,Une seconde vie‘, druhý život, tak chápal slavný francouzský fauvista posledních čtrnáct let svého života. V roce 1941 prodělal vážnou operaci a de facto se znovu narodil. Není divu, že roky, které potom ještě mohl prožít, bral jako velký dar, což se odrazilo i v jeho tvorbě.Ta doslova překypuje pozitivní energií a notnou dávkou expresivity. Pokud budete v Kodani, půjčte si určitě auto a udělejte si výlet na 35 kilometrů vzdálené severní dánské pobřeží. Přesně tam stojí Louisiana, jedna z nejlepších skandinávských galerií moderního umění, která výstavu Matissových pozdních děl pořádá.

Paříž (www.centrepompidou.fr)
Big Bang (do 28. února 2006)
Centre Pompidou, Place Georges Pompidou
Gigantická výstava, kterou by žádný milovník moderního umění neměl vynechat. K vidění jsou práce mnoha umělců, malířů, fotografů a módních návrhářů, kteří ve své tvorbě experimentovali s destrukcí. Není pochyb, že právě do této skupiny spadá zcela ojedinělá, originální linie oblečení Pleats Please od Isseye Miyakeho. Když proslulý japonský návrhář dostal na začátku 90. let zakázku na baletní kostýmy, vsadil na plisování. Co lépe vyjádří pohyb než takto upravená látka? Dnes už je samozřejmě linie Pleats Please k dostání po celém světě, a jelikož je pohodlná, stala se také módním hitem.

Londýn (www.designmuseum.org)
Eileen Gray (do 8. ledna 2006)
Design Museum, 28 Shad Thames
Retrospektiva jedné z nejvlivnějších a nejoblíbenějších architektek a designérek minulého století rozhodně stojí za víkendový výlet do britské metropole. Dílo Eileen Gray ovlivnilo generace tvůrců od art deca až po modernu, mnohdy se o ní mluví jako o vůbec nejvýznamnější ženě designu. Proč takové superlativy? Chladným geometrickým tvarům a industriálním materiálům, které měl tak v oblibě Le Corbusier, vtiskla Gray smyslnost. Jejím heslem totiž vždy bylo ,tvořit pro lidi‘, a co říkala, to také činila. Kupříkladu slavný kruhový stolek E1027 navrhla původně pro svou sestru, aby si mohla vychutnávat snídaně v posteli.

Stockholm (www.modernamuseet.se)
Arbus, Model, Strömholm (1. října 2005–15. ledna 2006)
Moderna Museet, Skeppsholmen
Tři fotografové, kteří společně sice nikdy nepracovali, ale mají podobné téma: subkultury lidské společnosti a její outsidery. A pak je ještě spojuje diskrétní a vnímavý přístup k lidem, jež fotografují. Američanky Diane Arbus a Lisette Model patří mezi nejrespektovanější poválečné autorky portrétů, zatímco Švéd Christer Strömholm je známý především tím, že fotografoval pařížské transsexuály.

Vídeň (www.albertina.at)
Rudolf von Alt (do 15. ledna 2006)
Albertina, Albertinaplatz 1
Kdo vyznává klasiku, musí do Vídně. U příležitosti 100. výročí úmrtí Rudolfa von Alta, nejslavnějšího rakouského malíře-krajináře, se v jednom z nejhezčích vídeňských muzeí koná obří retrospektiva. K vidění je 170 obrazů, které byly zapůjčeny z mnoha soukromých i veřejných kolekcí. Velkoplošná plátna nabízejí především pohled na Vídeň 19. století, tedy jak ji neznáme, a usvědčují malíře z výjimečného smyslu pro zachycení světla a atmosféry.

KUDY KAM ZA UMĚNÍM
Chystáte-li se na víkend či dovolenou kamkoli blízko civilizace (tím myslíme, že někde poblíž místa vašeho pobytu by mohla být nějaká galerie nebo muzeum), zkontrolujte před cestou webové stránky www.artfacts.net. Najdete tu snad všechny výstavy, které se ve světě konají a chystají, od Argentiny přes Island až po USA. Jednotlivá hesla obsahují krátkou charakteristiku vystavujících umělců a ukázky jejich tvorby, seženete zde také kontakt na konkrétní galerie.