Vybrali jsme pro vás z programu Pražského Quadriennale

Velkolepě pojatý festival divadelního prostoru nám co čtyři roky dokazuje, že scénografie představuje daleko víc než jevištní kulisy. Že je rovnocenným partnerem herců a zprostředkovatelem diváckého zážitku nám naposled ukázal v roce 2007 – a teď se za zvuku famfár vrací zas. Dvanáctý ročník přehlídky Pražské Quadriennale letos přivítá umělce z rekordních dvaašedesáti zemí. Od čtvrtka 16. června do neděle 26. června je na programu akce přes čtyři stovky koncertů, workshopů, živých expozic a interaktivních představení, z nichž některé rozhodně stojí za pozornost. Co si z pražské kulturní události roku nenechá ujít ELLE.cz?

Opera Les enfants terribles

Ve zdech psychiatrické léčebny v Bohnicích se budou odrážet tóny opery Les enfants terribles, kterou složil jeden z nejzajímavějších současných amerických tvůrců Philip Glass. Komorní dílo o lásce přesahující hranice s hrdiny, kteří se před realitou schovávají do světa představ, vzniklo v produkci Národního divadla a prostorům bývalé vývařovny v bohnické léčebně ho přizpůsobila režisérka Alice Nellis.

Kdy: V pátek 17. 6. od 20 hod. a dále 18. 6., 20. 6., 21. 6., 23. 6. a 24. 6. vždy od 21 hod.

Piazzetta Národního divadla

Na nádvoří mezi historickou budovou a Novou scénu napadlo třicet sněhobílých boxů, jež dohromady vytvářejí originální kulturní labyrint. Každá z ‚krabic‘ představuje jednu miniaturní galerii, kino, bar, divadelní jeviště či odpočinkovou oázu. Zatímco v jedné najdete lekce tanga, v další budou k vidění zpívající sochy nebo originální výtvarné dílo ze svatebních šatů.

Kdy: Po celou dobu konání festivalu

Extrémní kostým

Unikátní módní projekt sešitý z výstav, promítání, prezentací a diskusí zaštiťuje přední česká kostýmní výtvarnice Simona Rybáková. V podzemí Veletržního paláce si budete moci prohlédnout extravagantní modely z ledu, neoprenu, nábojnic, podprsenek nebo odpadků a britsko-irská dvojice umělkyň vám v krátkém představení Old Into New přiblíží roli šatů při performanci. Oči pak budou přecházet divákům spektáklu GreenPiece z dílny americké kostýmní návrhářky Pat Oleszko, která kostýmy obsadila do hlavních rolí.

Kdy: Výstava – po celou dobu konání festivalu; Old Into New – 18. 6. od 14 hod., GreenPiece – 17. 6. od 17 hod., 19. 6. ve 12 hod. a 21. 6. ve 12 hod.

Divadlo jako zážitek: Marek Cpin

Ani Češi se na letošním Pražském Quadriennale neztratí – jejich práci s divadelním prostorem oceníte v přízemí Veletržního paláce. Divadelní scénograf a módní redaktor Marek Cpin tvoří pro Divadlo v Dlouhé, Redutu, brněnskou Husu na provázku i Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Cení se na něm, že umí invenčně pracovat s uspořádáním scény a přidávat hře nové významy. Svou tvorbu představí v rámci české sekce. Za zhlédnutí v ní stojí také výtvory malíře Michaela Pěchoučka nebo kostýmní výtvarnice Andrey Králové.

Stalinovy slzy

Centrum města od Letné přes Čechův most až po Pařížskou se v úterý 21. června promění v jedno ohromné pestrobarevné jeviště. Už od půl páté se metropolí rozezní městský koncert z osmnáctihlasé sirény, k následujícímu dění se pak může přidat každý. „Pomocí krátkých choreografií jednoduchých pohybů, jako je otáčení se, dotýkání se obličeje, lehání si apod., zabereme veřejný prostor, ulici, chodník, most, zastavíme provoz. Po krátkém aktivním tichu začneme všichni šeptat fragmenty svých příběhů kolemjdoucím, každý sám a zároveň všichni najednou,“ přibližuje průběh projektu jeho autorka a režisérka Claudia Bosse z vídeňské skupiny Theatrecombinat.

Kdy: 21. 6. mezi 17. a 18. hodinou, centrum Prahy okolo Čechova mostu

Es Devlin: Od Lady Gaga po Pet Shop Boys

Oceňovaná britská scénografka a kostymérka už připravovala koncertní půdu pro Take That, Kanyeho Westa i madam Gaga. Její ambiciózní a do detailu promyšlená výprava jeviště bere dech – a právě proto je Es esem v přípravě operních a popových show. O svých rozmanitých projektech pohovoří v přednáškovém sále Veletržního paláce.

Kdy: 18. 6. v 16 hod.