Zajděte do kina: Banksy: Exit Through the Gift Shop

Nový kinotýden přivádí do sálů jen pana Poppera a jeho tučňáky, a tak máte čas dohánět, co jste neviděli v týdnech minulých – třeba výborné X-Men nebo dokument Banksy: Exit Through the Gift Shop, který do zítřejšího programu zahrnulo pražské kino Aero. Snímek je režijním debutem britského streetartisty a politického aktivisty s pseudonymem Banksy. Tajemného čtyřicátníka a rodáka z Bristolu nikdy nikdo neviděl – všechno, co se o něm ví, visí v ulicích Londýna, Liverpoolu, Bristolu, New Yorku a New Orleansu. Anonymní šprýmař, který zdobí zdivo měst svéráznými malůvkami se satirickým a (černo)humorným podtextem, se loni rozhodl vyjádřit i na filmovém pásu.

Devadesátiminutový snímek zasazený do Los Angeles vypráví příběh tak zvláštní, že mu skoro neuvěříte. Většinu času stojí před kamerou excentrický Francouz jménem Thierry Guetta. Ten se rozhodne zdokumentovat každou minutu svého života a jeho natáčecí posedlost jej brzy přivede k filmování pozdně nočních eskapád graffiti umělce Spacea Invadera. S kamerou v ruce se dostane na stopu záhadného Banksyho a sám se rozhodne stát uměleckou legendou. Mazaný showman toužící po slávě se stává symbolem všeho, co je špatně na současném uměleckém světě, kde hrabivost, snobství a mediální hype zastiňují skutečný talent.

Se svým dokumentárním dílem bodoval Banksy na festivalu Sundance a letos si vysloužil nominaci na Oscara. Tvář ale neodhalil ani na předávacím ceremoniálu, ani v dokumentu, kde se objevuje jen v převleku či ve stínu a promlouvá změněným hlasem. Kvůli velmi bizarním obrátkám, které film v závěru nabere, mnozí tvrdí, že nejde ani tak o dokument, jako spíš o mystifikující šprým. Ať příběh mluví pravdu, nebo ne, klade zajímavé otázky typu ‚co už je a není umění?‘. O fenoménu Banksy každopádně ještě hodně uslyšíme. Co na tom, že ho nejspíš nikdy neuvidíme.