Ženy ve filmu: Jaké režisérky musíte znát?

Tak jako jiné průmysly, i ten filmový je převážně mužský. Režisérky nejsou tolik vidět, na což chtěla upozornit i Natalie Portman, když si v roce 2020 vzala na předávání Oscarů šaty vyšité jejich jmény. První udílení Oscarů proběhlo v roce 1929, od té doby získaly cenu za nejlepší film pouze dvě režisérky. 

Seznamte se s významnými a talentovanými režisérkami, jejichž tvorbu stojí za to znát. Nevíte, co si večer pustit? Ke každému jménu pro vás máme i doporučení na jeden snímek, kterým byste měli obohatit váš filmový rozhled.

Konec mužské nadvlády. Filmové režisérky, o kterých hodně uslyšíte

elle.cz

Jane Campion: Síla psa

První žena v historii, která získala nominace na Oscara ve více než jedné kategorii – Jane Campion. Slavnou novozélandskou režisérku snad netřeba představovat. Její letošní úspěch s novým filmem Síla psa, za nějž získala Golden Globe, je ale natolik významný, že v našem přehledu režisérek nesmí chybět. Film se může pyšnit nejvíce nominacemi na Oscara ze všech snímků, konkrétně jich obdržel 12. Zda nějakou z nich promění v reálné ocenění a Jane Campion se tak stane historicky třetí oceněnou režisérkou, se dozvíme na konci března. Mezitím se na film můžete podívat na Netflixu.

 

Chloé Zhao: Země nomádů

Loňská držitelka Oscara má v našem výběru zasloužené místo. Režisérka čínského původu Chloé Zhao se zapsala do historie tak, že se stala teprve druhou ženou (po Barbře Streisand), která získala zlatou sošku za svůj film s názvem Země nomádů. Jestli jste ještě neviděli tento neotřelý snímek ověnčený cenami, jistě byste měli.

 

 

Emerald Fennell: Nadějná mladá žena

Režisérský debut herečky Emerald Fennell, kterou můžete znát jako vévodkyni Camillu ze seriálu Koruna, stojí za vaši pozornost. Feministicky laděná černá komedie Nadějná mladá žena byla loni nominovaná na Oscara. Cenu za režii neobržela, odešla však s oceněním za nejlepší filmový scénář.

 

Maggie Gyllenhaal: Temná dcera

Debutový snímek slavné herečky, nyní režisérky Maggie Gyllenhaal, s názvem Temná dcera můžete zhlédnout na Netflixu. Zfilmovaný román Eleny Ferrante vypráví o vztahu matky ke svým dětem. Hlavní roli ztvárnila Olivia Colman, jež je za svůj výkon nominovaná na Oscara. Hraje matku, povoláním profesorku, která odejde od svých dvou malých dcer. Holčičky zůstanou u svého otce – skutečnost, se kterou se běžně ve společnosti nepotkáváme. Možná i proto film vyvolává úzkostné reakce, které nám mohou být zrcadlem pro naše zaryté stereotypy o tom, že matka je primární opatrovník svých dětí. Těžké téma, které Maggie Gyllenhaal zvládla bravurně a bez patosu převést na plátno.

 

Céline Sciamma: Portrét dívky v plamenech

Francouzská scénáristka a režisérka Céline Sciamma debutovala v roce 2007 celovečerním filmem Akvabely. V roce 2019 se dostala do širšího povědomí filmem Portrét dívky v plamenech, na filmovém festivalu v Cannes získala cenu za nejlepší původní scénář právě k tomuto filmu. Silně estetický a umělecký zážitek zaručen, doporučujeme!

 

Eva Vik: Z modelky režisérkou

Rodačku z Brna Evu Vik možná znáte hlavně jako úspěšnou modelku, kterou byla již od svých čtrnácti let. Tento svět ji však příliš nenaplňoval, proto se rozhodla vystudovat herectví v Londýně a již během studií si uvědomila, že její budoucnost je v režii. U filmu se pohybovala odmalička. Hrála v reklamách, seriálech i divadle. Po studiích se odebrala do mekky filmu Los Angeles a nastartovala režisérskou kariéru. Má na kontě nespočet reklam a krátkých filmů, nyní se chystá na svůj první celovečerní film, na který se už teď moc těšíme.

Zobrazit příspěvek na Instagramu