Máte dost princezen? Je čas na krimi seriály s ženami v hlavní roli!

 

Někdy není nálada na předvídatelný happy end v podobě kýčovité svatby s princem. Pokud je toho i na vás moc, máme pro vás tipy na seriály, kde hlavní roli hrají ženy – komisařky, policistky, detektivky – ženy, které si poradí s kdejakými problémy, aniž by měly za zády tatíčka krále s armádou. Tak pojďme na to! Od novinek po starou klasiku.

Mare of Eastown

Americká detektivní minisérie měla premiéru na začátku léta 2021 a Kate Winslet v ní kromě vraždy mladé dívky řeší i své osobní démony a rodinné vztahy. Na povrch vyplouvají nové důkazy stejně tak jako stará traumata. Postava nabručené a tvrodhlavé policistky Mare je dost možná životní rolí pro Winslet a sedm dílů díky ní zhltnete za pár večerů.

Kaštánek

Severské krimi je fenomén a není to jen Jo Nesbø. Na policích českých knihkupectví se usadil také o poznání brutálnější Kaštánek od dánského spisovatele Sørena Sveistrupa. Letos na podzim měl premiéru stejnojmenný seriál. Vyšetřovatelka Naia Thulin v podání srbsko-dánské herečky Danicy Curcic se pouští do pátrání po vrahovi, který nechává na místě činu jako svůj podpis dětské figurky z kaštanů. Postupně se najdou také souvislosti se starým případem zmizelé dívky, dcery dánské ministryně.

Knižní novinky i niche tituly pod stromeček

elle.cz

Most

„Saga Norénová, policie Malmö.“ Věta, která se vryla do paměti každému fanouškovi dánsko-švédského seriálu Most. Saga, ztvárněná švédskou herečkou Sofií Helin řeší se svými dánskými kolegy kriminální případy kolem mostu Øresundem, který spojuje dánskou Kodaň a švédské Malmö a dal celému seriálu jméno. Přestože to během seriálu nikdy explicitně nezazní, Saga trpí formou autismu, ke svým kolegů si dlouho hledá cestu a rodinná historie a problémy se jen těžko vejde do pár vět.

Fargo

Kultovní seriál vychází ze stejnojmenného filmu bratří Coenů z roku 1996. Od roku 2014 vznikly čtyři volně navazující série a my se podíváme hned na tu první. Ospalé městečko Bemidji v Minnesotě je pod závějemi sněhu, když se zde ocitne sériový vrah v podání Billy Bob Thortona. Zatímco ostatní kolegové jdou cestou nejmenšího odporu, je to právě zástupkyně šéfa místní policie Molly Solverson, která ukončí probíhající masakr.

Julie Lescautová

A na závěr trochu nostalgie. Francouzský seriál u nás běžel dlouhých 7 let a noční reprízy ještě nejsou u konce. Komisařka Julie Lescautová šéfuje policejnímu komisařství v Clairieres na předměstí Paříže. S kolegy jsou jako jedna velká rodina a do toho zvládá sama vychovávat dvě dospívající dcery. Jde bez pochyb o životní roli herečky Véronique Genest, u nás v dabingu Veroniky Gajerová (ano, hlas Samanthy ze Sexu ve městě). Ve Francii v 90. letech trhal seriál rekordy sledovanosti, ve srovnání s aktuální tvorbou je dnes spíš úsměvný. Zkrátka těžká mileniálská nostalgie.

Nejočekávanější prosincové premiéry

elle.cz