Bella Donatella: Nadaná i děsivá hvězda slaví 65. narozeniny

 

„Líbím se sama sobě mnohem víc, než když mi bylo dvacet," prohlásila Donatella Versace v rozhovoru pro americkou ELLE. Věřit se tomu úplně nechce, když se podíváte na její tvář, kam by žádný rozumný dermatolog už neměl vpravit ani mililitr výplní. Jenže, to, co si myslíte o Donatelle Versace, je stejně úplně jedno. Neřešila komentáře na svůj vzhled ani od svého milovaného staršího bratra Gianniho.

Ten své tehdy jedenáctileté sestře poradil, aby se obarvila na blond. Nebylo to ovšem přání Donatelly, nýbrž Gianniho, který byl v té době posedlý zpěvačkou Patty Pravo, která byla známá pro své světlé rovné prameny. Donatella o té změně nebyla přesvědčená, zato věděla, že ji za vlasový experiment nemine trest od matky. Nebylo ale nic, co by pro svého Gianniho neudělala. Byli si velmi blízcí, až do jeho tragické smrti v roce 1997.

Ztraťte se v labyrintu Versace s novým ikonickým monogramem

elle.cz

„Jednou jsem kvůli Giannimu ukradla mámě peníze a tátovi klíče od auta. Moc jsem totiž chtěla, abychom se dostali na koncert Patty Pravo," vzpomínala Donatella v rozhovoru pro Newsweek. Rodiče nad prohřešky své rebelující dcery často zavírali oči, byla jedinou dívkou mezi dvěma bratry. Starší sestra Tina zemřela ve dvanácti letech na tetanus a tato tragédie uvrhla matku, švadlenu pro honoraci z Kalábrie, do hluboké melancholie.

Původně si Donatella myslela, že z ní bude učitelka. Ale jakmile se Gianni snažil prorazit v Miláně coby módní návrhář, neustále za ním jezdila, aby mu pomáhala. Měla minimalističtější přístup k módě a snažila se mírnit bratrovu zálibu v opulenci. Pamětníci vzpomínají, jak Gianni na sestru křičel: „Donatello, vždyť svou kritikou zabíjíš mého ducha!".

 

Donatella

 

Nicméně ještě před svou smrtí Gianni častokrát prohlašoval, že právě Donatella je jeho múzou. To pro ni stvořil parfém Versace Blonde, a také ji podporoval, aby sama navrhovala. V roce 1978, ihned jak byla značka Versace založena, měla Donatella důležitou roli ve firmě, a pak se stala její vice prezidentkou. Společně pak plánovali další rozšíření módního domu, Gianni pak založil odnož Versus a věnoval ji Doantelle v roce 1989. Linie měla oslovit mladší klienty, což mimochodem platí dodnes. Modely Versus nosí například Zayn Malik, M.I.A., Alexa Chung či Leighton Meester.

Mladí a pokračovatelé rodu byli pro rodinu Versace vždy zásadní. Gianni například miloval Donatellinu dceru Allergru jako svou vlastní. Odkázal ji polovinu celého impéria a jejímu bratru Danielovi uměleckou sbírku, která má hodnotu ve stovkách miliónů korun. Allegra, které bylo deset let, když zbožňovaný strýc zemřel, pak onemocněla anorexií, se kterou velice dlouho bojovala. Dnes je tato čtyřiatřicetiletá žena sice jednou z nejbohatších osobností Itálie, působí ve vedení společnosti Versace, ale své soukromí si velice přísně střeží.

Se svými dětmi má Donatella velmi komplikovaný vztah. Jako pravá italská matka je k nim srdečná, touží s nimi trávit čas, ale zároveň je často brala jako prodloužení sebe sama. Malou Allegru oblékala do hedvábí i do školky, odkud holčičku vychovatelé poslali domů, protože se nemohla účastnit her s ostatními, aby se neumazala. Sourozenci také několikrát viděli svou matku šňupat kokain, ostatně s tímto zlozvykem si Donatella nikdy moc hlavu nelámala.

Na tváři Donatelly i těle Allegry je také vepsáno staré trauma rodiny Versace: touha po dokonalosti a bytostné nepřijetí sebe sama. Donatella, která bývala blonďatou opálenou sex bombou, vždy trochu „too much", ale stále přitažlivou, se proměnila v gumovou masku. Allegra, která byla vždy plachá, introvertní, velmi umělecky založená, se vedle dominantní matky, která nebrala ohled na nikoho a na nic, začala nenávidět. Dodnes prý nesnese pohled na své tělo na fotce, trpí nemocí, která se nazývá dysmorfobickou poruchou.

 

Allegra a Donatella

 

V seriálu American Crime Story - Versace ztvárnila Donatellu Penelope Cruz. Ta požádala návrhářku o svolení, aby ji směla zahrát. Donatella herečce pak poslala květiny, i když se samotným seriálem nesouhlasí, považuje ho za výmysl a nelíbí se jí humbuk, který způsobil. Nicméně, Donatella je příliš chytrá na to, aby se s tak známou celebritou, jakou je Penelope Cruz rozhádala. Přátelit se se slavnými dokáže Donatella skvěle, důkazem je vztah s Lady Gagou nebo Jennifer Lopez a obě hvězdy Versace obléká už řadu let.

Donatella Versace je mnohdy moc. Extravagantní, opulentní, nevkusná. Je to ale také žena, kterou osobní tragédie nesrazila na kolena. Po smrti bratra, který byl pro ní vším, se dokázala konsolidovat a chopit se kormidla rodinné firmy. Dodnes patří 80 procent značky Versace těm, kteří nesou toto příjmení. Což je v časech obřích módních konglomerátů zázrak. „Když Gianni zemřel, říkala jsem si, na koho se teď můžu spolehnout? A pak jsem pochopila, že jsem to byla já, ke komu se můj bratr obracel pro rady," svěřila se jednou Donatella.

Otec fetiš módy: připomeňte si Jean Paul Gaulitera!

elle.cz