Hana Zárubová obléká Elišku Křenkovou

Pokud vás baví divadlo nebo film, Elišku Křenkovou určitě netřeba představovat. Zaujmout vás mohla v seriálu Pustina nebo ve filmu Tiché doteky, kde hraje hlavní roli. Talent má nejen pro divadlo, ale také pro módu. Možná právě proto si ji vybrala módní návrhářka Hana Zárubová a již pět let ji obléká na většinu kulturních událostí. Teď se s fotografem Jiřím Hroníkem rozhodla nafotit všechny šaty, které Eliška oblékla na červený koberec při předávání Českých lvů nebo na premiérách svých filmů na festivalu v Karlových Varech.

A ELLE.cz k tomu položilo pár otázek Haně Zárubové:

Jak vzniklo spojení Eliška Křenková a Hana Zárubová?

Poprvé si Eliška oblékla šaty z mé kolekce na akci na filmovém festivalu v Karlových Varech. Vybrala si je tehdy u vás v ELLE Beauty Lounge. To je myslím tak pět let zpátky. Později mě oslovila už přímo Eliška, když sháněla šaty na premiéru Pustiny. Od té chvíle se potkáváme pravidelně a troufnu si říct, že mezi námi jde už o přátelský vztah, jsme si blízké a umíme se na sebe vzájemně naladit. 

Šijete modely přímo pro danou příležitost nebo si Eliška vybírá z vašich aktuálních kolekcí? 

Ze začátku si Eliška vybírala z šatů, které jsem měla v aktuálních kolekcích, poslední tři sezony už šiju šaty přímo pro ni. A někdy, když pracuji na nové kolekci, se mi před očima zjevují mé stálé zákaznice, klidně bych mohla říct múzy, a Eliška je mezi nimi. 

Jak taková tvorba modelu na červený koberec vzniká? Jak moc ho ovlivňuje právě Eliška?

Většinou, byť neplánovaně, vzniká ve velké časové tísni. A možná i ten tlak pak dává prostor pro větší imaginaci… Eliška mi nechává absolutně volnou ruku. Řekla bych, že šaty vznikají z našeho momentálního rozpoložení. Mám pocit, že Eliška se mění – a šaty, které nosí, by to měly podtrhnout. Nejdříve jsem ji viděla jako křehkou laň nebo vílu, teď se v ní snažím podpořit spíš ženskou sílu.

 

Eliška Křenková

Mohou si i vaše klientky tyto šaty objednat? 

Ano, při zakázkové tvorbě často vycházím z mých existujících střihů, které variuji podle preferencí jednotlivé zákaznice. V každé kolekci jsou nějaké šaty či kousky, které jsou ideální nejen jako velká večerní na červený koberec, ale třeba na svatbu nebo pro společenské události. Ráda ale mluvím o tom, že není nutné vždy hledat příležitost, v šatech se klidně můžete jít proběhnout i po louce. Nebo v nich můžete běhat po louce a pak se v nich vdát, nebo naopak. 

Jaký model patří mezi vaše nejoblíbenější a proč? 

Moc mě bavily šaty, které měla Eliška loni na slavnostní večer předávání Českých lvů. Byla to taková róba-neróba, na první pohled nadýchaná, s balonovými rukávy, ale s odhalenými rameny, vzadu s vlečkou, v předu mini, okázalé, ale na druhý pohled i sportovní. Měly zvláštní borovicovou barvu a celé byly ze speciálního paměťového vlákna a z gumiček, se kterými se dalo různě pohrát. A Eliška si v těch šatech nakonec šla pro svého prvního Českého lva! A protože mě baví, když se všechno nějak propojí, tak z tohoto speciálního memory materiálu mám několik dalších věcí v kolekci, třeba tuniky nebo lehké kabáty a košile a všechny patří mezi bestsellery. 

Máte nápad na šaty, které byste chtěla pro Elišku ještě ušít? 

Jak jsem mluvila o tom, že šaty často vznikají last minute, tak ani teď nemám konkrétní plán na další šaty. Myslím, že to bude jako vždycky. Eliška přijde do showroomu měsíc před akcí, že potřebuje šaty na příležitost XY, při první schůzce spolu rozvineme nějaké nápady, a ty se pak ještě desetkrát změní. To mě na tvorbě baví, ta organičnost při vzniku, to, že nechám inspiraci, aby se projevila, nedržím se rigidně svých prvních myšlenek. Výsledné šaty se od prvního nápadu budou s největší pravděpodobností hodně lišit. Stále se mi v hlavě střádají různé střípky zážitků, obrazů, takových myšlenkových moodboardů, a z nich pak vzejde konkrétní nápad. Ale to platí i obecně o kolekci ready-to-wear, není to jen o šatech pro Elišku. 

Pro jaké ženy jsou vaše šaty určené?

Myslím, že moje kolekce – nejen šaty – si našly oblibu u žen, které se ve svém stylu už nemusí hledat, které jsou v módě konstantní, zbytečně neskáčou každou sezonu po hlavě do nových trendů za každou cenu. Jsou to zákaznice, co mají vkus, ať už v oblečení, interiéru, ve všem, čím se obklopují, mají rády kvalitu materiálů, důmyslné tvarování a přitom ne nic navíc. Umí super kombinovat HZ basic řadu s novinkami komplikovanějšími kousky. Vědí, že oděv, co si u mě pořizují, je bude bavit i za několik sezon. Osobně mám ráda menší šatník s oblečením, které nezestárne a obstojí při různých příležitostech.

V jakých šatech se vám Eliška nejvíc líbí?
ELLE

ELLE PŘÍMO VE VAŠÍ SCHRÁNCE S POŠTOVNÝM ZDARMA

Nechcete přijít o nové číslo? Nechte si ho poslat domů. Výtisk vám doručíme až ke dveřím po celé České republice za stejnou cenu jako v obchodě, aniž byste museli platit poštovné. Stačí kliknout ZDE. (Akce platí pouze pro ČR.)