Karolína Čapková a Agáta Burešová, modelky, které dobývají módní svět

Karolína Čapková se zúčastnila finále Schwarzkopf Elite Model Look v roce 2014. Profesně se jí daří hlavně poslední dobou, kdy velké značky vyhledávají vyspělejší modelky. I přesto, že v zimě porodila chlapečka, šla v únoru přehlídku Bottega Veneta v Miláně. Na svém kontě má ale i další přehlídky z hlavních světových fashion weeků – Loewe, Hermès, Simone Rocha, Valentino nebo Stella McCartney. Aktuálně ji můžete vidět v kampani Prada Beauty. Agáta Burešová se objevila ve finále soutěže před dvěma lety. Tenkrát vyhrála Amélie Konšelová, která se následovně umístila na prvním místě světového finále. Poté, co se Agáta rozhodla zkrátit své dlouhé vlnité vlasy, přišla příležitost uzavírat přehlídku Victor & Rolf na pařížském fashion weeku. Po nedávném návratu z Japonska přišlo další zkracování. Změna účesu může často změnit i modelčinu kariéru. V kanceláři Elite Model Management Prague jsme si s modelkami povídali o tom, jaký mají pohled na modeling a jaké jsou jejich dosavadní zkušenosti a zážitky.

Jak důležité je ve vaší práci sebevědomí a jak ovlivňuje práci modelky, pokud přirozené sebevědomí nemá?

Agáta: Sebevědomí je to nejdůležitější. Jít do místnosti a něco ze sebe vyzařovat, a nebýt nevýrazná – dobře komunikovat – je to důležité. Ale je těžké si jej v modelingovém světě udržet. Člověk už musí mít trošku sebevědomí v sobě. Říct si: „To zvládnu.“

Karolína: Nebo musí k sebevědomí dospět. Tým lidí za jeden den na castingu vidí tolik holek, že je musí ta dotyčná, která k nim přijde, něčím oslovit. A je to složité, protože nemáte čas, abyste si popovídali.

Agáta: A všechny ty holky jsou hezké...

Karolína: Přesně. Jde tam o osobitost jako takovou. Za těch pár sekund, které tam strávíte, musíte ze sebe něco vyzařovat. A řekla bych, že to není jen o tom, jak člověk vypadá. Každý v sobě má nějakou energii a ten člověk, který tam sedí, ji musí vidět a cítit.

Existuje nějaký způsob nebo aktivity, jak se připravit na práci modelky?

Agáta: Asi spánek. Spánek je nejdůležitější, abyste byli čerství a připravení. Já si ani nedělám masky, protože ty mi rozbourají pleť. Teď jsem si nemyla obličej kosmetickými přípravky už čtyři dny. Přijde mi, že někdy si obličej potřebuje odpočinout od všech produktů. Všeho s mírou. Práce modelky je hodně vyčerpávající fyzicky i psychicky. Lidé hodně často netuší, že my jenom nestojíme před foťákem.

Karolína: Nejde se na to moc připravit. S léty praxe je člověk uvolněnější. A také je dobré zkoušet nové věci. Člověk musí poznat sám sebe.

Agáta: Zkoušet pózy před zrcadlem, zjistit, jakou máš lepší stranu… (směje se)

 

Bottega Veneta

 

Jak by konkrétně agentura měla modelky na jejich budoucí práci připravit?

Agáta: Poradit s chůzí. Udělat dobré polaroidy. Naučit pózovat.

Karolína: Jak působit dobře. To je první, co poté klient vidí. Nahrát dobré video. Tam už je právě cítit z dívky trochu její osobnost. Protože jsem byla hodně stydlivý člověk – nebo pořád jsem – byly pro mě hodně důležité herecké kurzy. Tam člověk ze sebe sundá úplně všechny masky a dělá trapné věci. Ale mně to pomohlo uvědomit si, že jsme všichni jenom lidi.

Bylo něco, co vás při práci na začátku hodně překvapilo, co jste si třeba předtím nedovedly představit, že práce modelky zahrnuje?

Agáta: Pořád se setkávám s nepochopením například ve škole. Ale jsou to třeba call timy ve 3 ráno, dvanáctihodinové focení, kdy na vás stále někdo sahá, obrní vás to. Všichni se na vás dívají, když se převlékáte. Musíte si zvyknout.

Karolína: Brzké začátky na fashion weeku. Protože je hodně castingů, někdy se stane, že vás na show potvrdí ve 2 hodiny ráno a ještě ten den jdete tu přehlídku a začínáte v 6. Nejkrutější k modelkám je asi fashion week, ale je také nejvíce zábavný. Jsou tam všichni stylisté, make-up artisté nebo designeři, se kterými se znáte.

A co focení ve velkém horku nebo velké zimě?

Agáta: Preferuji zimu, protože v horku mi bývá špatně. Ale překvapilo mě, kolik toho člověk dokáže strpět, i když je venku mráz.

Karolína: Měli jsme focení ve Francii, bylo mínus 3, pocitově mínus 10. Musela jsem se venku i převlékat – ze studeného oblečení do studeného oblečení. To bylo náročné. Ani na chviličku jsem se nemohla ohřát v žádné místnosti. Stála jsem potom ve sprše tři hodiny. Raději bych zvolila horko.

 

Auralee

 

Jaké faktory hrají roli v tom, jestli se na setu cítíte dobře?

Agáta: Tým. Dobré jídlo. Káva. Když fotím ještě s někým dalším.

Karolína: Je příjemné se na focení potkat s někým koho znáte. A také, když je focení kreativní.

Agáta: Ano. Když to není jen lookbook...

Karolína: Když jsem už byla těhotná, měla jsem focení ve Francii. Paní z té značky byla moc fajn, měly jsme spolu hezký vztah. Na setu se připravovalo osvětlení a hrozně silně zářilo. Mně se z toho dělal úplně mdlo. Nebyla jsem skoro schopna otevřít oči. A ona z toho měla dojem, že se tam asi nudím nebo že spím a nesnažím se. Nemám ráda, když někdo nejde přímo za vámi a neřekne – toto se mi nelíbí, z očí do očí.

Agáta: Taková otevřená kritika. Je to mnohem jednodušší, než když si stěžují agentuře.

Karolína: Ten agent totiž potom píše vám a vy jste z toho úplně v šoku. Na toto je potřeba být také připraven, protože té kritiky je hodně. To nejvíc zabolí, když vám to někdo neřekne přímo, když se to dá řešit hned.

Liší se tento přístup klientů k modelce v různých zemích?

Karolína: Většinou se problémy řeší až po focení, což je špatně.

Agáta: Myslím, že nikdy se to neřeší tak, že by klient výtky přímo řekl modelce.

Karolína: Často je to frustrace, že se klientovi nelíbí výsledky, ne modelka. Ale mají to na koho svést.

Agáto, vy hodně pracujete v Asii, ale také jste šla velké přehlídky v Paříži. Co je největší rozdíl v práci mezi těmito dvěma světy?

Agáta: V Asii jsem byla dvakrát. Konkrétně v Japonsku se o modelku hodně starají. Je zařízené jídlo celý den, pomalu i masáž obličeje před každým focením. V Paříži je to všechno jiné, uspěchané. Nejíš přece! Není čas. Jsou tam mnohem víc vystresovaní, plní emocí. Na setu na sebe halekají. V Asii je to velice konzervativní. Mají na všechno čas. My máme takovou domněnku, že pracují neustále, což je asi pravda, ale zároveň mi přijde, že mají svůj poklidný režim. Přesto se mi líbí víc v Paříži, je tam víc života.

 

Hermès

 

Karolíno, máte malé miminko a i přesto jste šla v únoru přehlídku Bottega Venetta. Je to standardní přístup, nebo o vás značka či castingová agentura musí mít velký zájem? Jak to probíhalo?

Karolína: Byl to velký šok a radost. Nechtěla jsem rychle zpátky do práce, protože jsem taky věděla, že nemám správné míry a Francie si na to potrpí. Zavolal mi můj agent, že by mě chtěli na přehlídku a já jsem tomu nemohla uvěřit. Před chvílí jsem porodila, proč bych šla přehlídku? Chtěli jenom rychlé polaroidy, aby věděli, jaké mám vlasy a jak celkově vypadám. Potom jsme letěli i s manželem a malým. Měla jsem strach, byl to náš první let a byla jsem hrozně ve stresu. V 10 hodin ráno už jsem musela být na lokaci a šest hodin mi barvili vlasy. Mathieu Blazy nám věnoval rodinnou fotku, to bylo hrozně hezké. Máme ji doma vystavenou na poličce. Všichni k nám byli hrozně milí. A když má člověk miminko, tak nemusí nikde stát fronty, ani na letišti.

Stalo se vám někdy, že jste se na focení cítily opravdu špatně, třeba jste byly nemocné nebo unavené, a potom vás finální výsledek mile překvapil?

Agáta: Když jsem nemocná a potom vidím fotky tak si říkám: „Jo, tak nevypadám úplně hrozně! Dobrý!“

Karolína: Fotila jsem pro Revue Magazine a měly jsme hodně abstraktní outfity, což vypadalo hrozně vtipně. Ale fotograf byl neskutečný vizionář a výsledné fotky jsou hodně umělecké a jiné.

Čím si krátíte čas na setu nebo při čekání na castinzích, přípravách na přehlídky?

Agáta: Většinou nosím knížku nebo si povídám s ostatními. Když jsou tedy přátelští... Některé modelky na castinzích se nechtějí bavit. Je lepší mít knížku, než být celý den na mobilu.

Karolína: Za mě určitě také knížka, ale snažím se být na setu přítomná.

Agáta: Na setu při focení je lepší si povídat si s ostatními, než být uzavřená. Navazovat kontakty, později se to bude hodit, až se potkáte při další spolupráci.

 

Fumie Tanaka

 

Jakou věc musíte mít vždy v kabelce, když jdete na job?

Agáta: Deodorant. Ale pozor – v Japonsku nemají rádi, když voníte! Já jsem například nemohla používat svůj parfém. Dokonce vyhazují lidi z restaurací, když jsou moc navonění. Šla jsem na jeden casting navoněná a manažer mi tam řekl: „Ty máš na sobě parfém?“ Tak lepší je asi nenosit nic. A potom také vlhčené ubrousky a jelení lůj!

Karolína: Já kvůli botám ještě nosím náplasti.

Agáta: Na castingu v Paříži se mi stalo, že jsem se řízla do nohy páskou od bot a zakrvácela jsem ty půjčené boty. Přehlídku jsem potom šla! Ale neměla jsem u sebe právě náplasti.

Co byla nejlepší rada, kterou jste jako modelka dostaly?

Karolína: Je to klišé, ale vždycky říkají: „Buď svá.“

Agáta: Teď jsem to chtěla říct: „Buď sama sebou. Nestarej se o to, co si myslí ostatní. Prostě buď svá.“

Co byste poradila začínajícím modelkám nebo dívkám, které se modelkami chtějí stát?

Agáta: Asi to, že to není žádná legrace. A ať mají dobrý management a plní si svůj sen!

Karolína: Není to legrace, ale ať si to užijí za každou cenu.

Mohlo by se vám líbit

Soutěž Schwarzkopf Elite Model Look ČR 2024 je tady. Zúčastněte se!

Agentura Elite Prague vyhlašuje castingy do nejprestižnější modelingové soutěže Schwarzkopf Elite Model Look ČR 2024. Castingová tour se uskuteční ve dnech od 17. května do 24. května v obchodních centrech ve všech regionech České republiky. Do soutěže se mohou přihlásit slečny ve věku 13 až 23 let s výškou nad 170 cm a mladí muži ve věku 15 až 25 let s výškou nad 183 cm. Ambasadorem soutěže je cestovatel a youtuber Martin Carev, který bude všemi castingy zároveň provádět.
elle.cz

Zdroj: autorský článek